Wiadomości z Gliwic

Co to jest centralne smarowanie?

  • Dodano: 2021-02-15 09:30

Układy centralnego smarowania stanowią rozwiązanie smarownicze, które umożliwia nieustanne dostarczanie środka smarnego do wielu punktów i podzespołów. Dodatkowo zapewniają one pełną automatyzację procesów smarowania i zapewniają niezwykle wysoką precyzję dozowania specjalistycznych substancji smarujących oraz ich regularną częstotliwość dozowania. Z tego też względu znajdują one zastosowanie praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Czym jest centralne smarowanie? Jakie układy smarowania można wyróżnić i gdzie znajdują one swoje zastosowanie?

Czym jest centralne smarowanie?

Układy centralnego smarowania to funkcjonalne i proste urządzenia, które wykorzystywane są do doprowadzania smaru do miejsc, w których stykają się ze sobą elementy urządzeń i maszyn. Układy centralnego smarowania mogą być stosowane okresowo oraz nieustannie w systemach zamkniętych i otwartych. Zasilanie centralnego smarowania stanowi pompa pneumatyczna, ręczna, elektryczna lub wieloprzewodowa, aczkolwiek obecnie najczęściej wykorzystuje się pompy z silnikiem elektrycznym.  

Rodzaje układów centralnego smarowania

Układy centralnego smarowania można podzielić na pięć rodzajów - obiegowe, liniowe, progresywne, impulsowe i natryskowe. Systemy liniowe bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku maszyn i urządzeń o zwartej konstrukcji, natomiast dwuliniowe przeznaczone są do smarowania dużych ciągów technologicznych w przemyśle drzewnym, spożywczym, tekstylnym, które wymagają niskiego ciśnienia do smarowania olejem lub smarem półpłynnym. Układy progresywne swoje zastosowanie znajdują w przypadku większej liczby punktów smarnych, występujących na małej powierzchni. 

Rodzaj impulsowy i natryskowy łączy przede wszystkim ich główne zastosowanie, jakim jest smarowanie łańcuchów. W przypadku tego pierwszego wariantu istnieje możliwość jednoczesnego podawania smaru do 6 punktów. Systemy natryskowe wykorzystują podaje środek smarny przy pomocy sprężonego powietrza. Układy obiegowe są rzadziej stosowane, a wykorzystuje się je najczęściej w przemyśle papierniczym, cementowym i metalowym do smarowania oraz chłodzenia łożysk w podporach młynów.

Zastosowanie układów centralnego smarowania

Maszyny większości producentów wyposażone są w centralne smarowanie - Volvo, Liebherr, CAT i wiele innych posiadają to rozwiązanie smarownicze. Dzięki temu wszystkie komponenty maszyn mogą pracować bez zarzutu, a w dodatku wydłuża się ich żywotność. Brak smarowania z pewnością doprowadziłby do zatarcia elementów, które wymagają smaru i tym samym do awarii urządzeń. Układy centralnego smarowania są więc powszechnie używane do smarowania maszyn znajdujących się w linii technologicznej, budowlanych i górniczych. Ponadto wykorzystywane one są do smarowania gwintów i łańcuchów. Układu smarowania składają się z wielu współpracujących ze sobą podzespołów, a w nich najważniejsze są pompy z przewodami smarowymi i elementy dozujące. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.