Wiadomości z Gliwic

Codzienna praca opiekunki w Niemczech: ile godzin trwa?

  • Dodano: 2022-01-14 15:00

Praca w opiece nad osobą starszą to wymagające, ale też dające wiele satysfakcji zajęcie. I nie chodzi tu jedynie o atrakcyjne wynagrodzenie, choć na tym stanowisku można sporo zarobić. To idealna praca dla tych, którzy lubią przebywać z ludźmi i chętnie niosą im pomoc. Jest jednak specyficzna ze względu na swój charakter i czas trwania – nie da się jej zamknąć w „biurowych” 8 godzinach dziennie. Ile więc czasu tak naprawdę spędza w pracy opiekunka w Niemczech?

Specyfika pracy w niemieckiej opiece

Oferty pracy w opiece w Niemczech mogą się od siebie bardzo różnić, ale łączy je jeden aspekt. Mowa o wspólnym mieszkaniu z podopiecznym. To wygodne dla obu stron, gdyż opiekunka zawsze jest blisko seniora i może na bieżąco reagować na jego potrzeby. Jadąc do pracy w Niemczech, otrzymasz swój pokój w mieszkaniu lub domu osoby starszej. Oczywiście zakwaterowanie, tak samo jak wyżywienie, jest bezpłatne. 

Wspólne miejsce zamieszkania sprawia, że podopieczny czuje się pewnie, gdyż opiekunka jest obok. Oboje wypracowują sobie plan dnia, który im najlepiej pasuje. Oczywiście uwzględnia on nie tylko obowiązki, ale i chwilę odpoczynku. Każdego dnia masz prawo do czasu dla siebie, w którym możesz zrobić coś, na co aktualnie masz ochotę. Jedynym warunkiem jest zapewnienie seniorowi opieki na ten czas. Dzięki stałemu planowi dnia łatwo jest zarezerwować sobie godzinę czy dwie na odpoczynek. W tym czasie można czytać książkę, zadzwonić do bliskich, wyjść do kawiarni, kina czy teatru.

Plan dnia opiekunki pracującej w Niemczech

W większości przypadków opiekunka pracuje głównie w dzień. W nocy zarówno ona, jak i jej podopieczny odpoczywają. Zdarza się, że senior czasem potrzebuje np. asysty przy korzystaniu z toalety także w godzinach nocnych. Nie martw się jednak – zostaniesz o tym poinformowana w agencji, przy wyborze oferty pracy.

W ciągu dnia czekają na Ciebie następujące obowiązki:

  • Pomoc seniorowi przy poruszaniu się, wstawaniu i siadaniu,
  • Wsparcie podopiecznego w ubieraniu, porannej i wieczornej toalecie,
  • Pomaganie w wykonywaniu codziennych czynności.

Jako opiekunka powinnaś też pamiętać o przepisanych seniorowi dawkach leków i dopilnować, by przyjął je o wyznaczonych porach. Do Twoich zadań należy też realizowanie wizyt lekarskich osoby starszej, przygotowywanie posiłków, robienie zakupów i dbanie o dom. Jeśli stan zdrowia podopiecznego na to pozwala, będziesz też zobowiązana do aktywizowania go i do proponowania spacerów lub lekkiej gimnastyki. Może się zdarzyć, że w nocy osoba starsza gorzej się poczuje i zawoła Cię, żebyś jej pomogła – to jednak pojedyncze sytuacje. Jeżeli się powtarzają, warto zasugerować rodzinie zatrudnienie opiekunki nocnej.

Praca w opiece w Niemczech daje wiele możliwości

Czy zatem można określić, ile godzin dokładnie zajmuje praca opiekunki w Niemczech? Otóż nie do końca. Trudno dopasować zawód opiekunki do sztywnych ram czasowych. Niekiedy to podopieczny ma potrzebę, żeby pobyć samemu. Jednego dnia możesz mieć zatem więcej obowiązków, drugiego mniej. Pamiętaj, że w renomowanej agencji, takiej jak Veritas, możesz zaplanować sobie wolne również między zleceniami. W przerwie pomiędzy jedną sztelą a drugą zrelaksujesz się w rodzinnym domu albo wyjedziesz na zasłużone wakacje. 
Aby poznać najnowsze oferty pracy odwiedź stronę: Praca dla opiekunek w Niemczech.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.