Wiadomości z Gliwic

Części oryginalne a zamienniki

  • Dodano: 2018-12-07 13:00

Wymiany części nie uniknie żaden kierowca – to normalne, że w wyniku eksploatacji auta, zużywają się jego podzespoły. Do swojego pojazdu możesz dokupić elementy oryginalne lub tańsze zamienniki. Kiedy lepiej postawić na oryginał, a w jakim przypadku można trochę zaoszczędzić?

Co wyróżnia części oryginalne?

Najprościej ujmując, część oryginalna to dokładnie taki sam element, jak użyty do pierwszego montażu Twojego pojazdu. Poznasz go po logo marki oraz odpowiednio wyższej cenie. Czego nie widać gołym okiem? Przede wszystkim, oryginał wykonany jest z wysokiej jakości materiałów i cechuje się dzięki temu znacznie wyższą żywotnością – często nawet 4-krotnie wyższą, niż zamiennik. Część oryginalna jest więc gwarancją długotrwałego i bezpiecznego użytkowania pojazdu – tu jakość idzie w parze z ceną. Inną, istotną zaletą elementów oryginalnych jest ich idealne dopasowanie do konkretnego modelu pojazdu. Przykładowo, kupując markowe części samochodowe do Opla Astry J, masz pewność, że są one odpowiednie dla danego rodzaju silnika i rocznika pojazdu. Samodzielny dobór zamienników jest trudniejszy i nieraz konieczne jest fachowe wsparcie.

Części do Opla

Zamienniki i ich rodzaje

Zamienniki od oryginałów różnią się przede wszystkim jakością. Jednak nie należy wszystkich części zamiennych wrzucać do jednego worka – również pomiędzy poszczególnymi typami zamienników występują znaczące różnice jakościowe. Z tego względu, każdy element musi mieć stosowne oznaczenie, informujące kupującego, z jakiego rodzaju częścią ma do czynienia. Zamienniki oznacza się następującymi symbolami:

  • Q – oznacza on części o jakości oryginału,
  • P – to symbol części o jakości porównywalnej do oryginału,
  • Z – oznaczenie wszelkich, pozostałych zamienników, niemających zaświadczeń o stopniu jakości względem oryginału.

Każdy zamiennik, niezależnie od stosunku jego jakości do oryginału, posiada wszelkie homologacje i atesty, dopuszczające go do użytkowania. Świadectw bezpieczeństwa nie posiadają jedynie podróbki – często imitują one części oryginalne, lecz są od nich znacznie tańsze. Jeśli znajdziesz oryginał w podejrzanie niskiej cenie, zachowaj czujność – to może być część podrabiana, której stosowanie doprowadzi do poważnych uszkodzeń Twojego samochodu!

Czy do mojego samochodu opłaca się montować części oryginalne?

To dylemat użytkowników wielu, starszych pojazdów. Czy warto w wiekowym aucie montować nowe, oryginalne części? Zależy to przede wszystkim od rodzaju elementu i roli, jaką pełni w samochodzie. Części, od których zależy bezpieczeństwo jazdy, powinny być wymieniane na oryginały lub przynajmniej zamienniki jakości oryginału. Nie warto oszczędzać na elementach układu hamulcowego, zawieszenia czy silnika. Trochę przyoszczędzić można na akumulatorze (na rynku znaleźć można świetne, tańsze produkty takich marek jak m.in. Centra czy Bosch) i elementach w małym stopniu wpływających na pracę auta, takich jak np. pióra wycieraczek.

Szukając tańszych części, warto rozeznać się w producentach, przygotowujących elementy na pierwszy montaż pojazdów danej marki. Przykładowo, amortyzatory do Opla Astry III produkowane są przez Delphi, a zawieszenie Volkswagenów pochodzi z fabryk marki Lemforder. O opinię na temat jakości zamienników warto poprosić również zaufanego mechanika.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.