Wiadomości z Gliwic

Czy dom dla seniora jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę dla naszych bliskich?

  • Dodano: 2020-02-19 13:45

Jedną z najtrudniejszych decyzji, przed jakimi stoi większość ludzi jest kwestia oddania bliskiej nam osoby do domu opieki. Dawniej taki czyn był napiętnowany przede wszystkim z racji tego, że domy opieki nie cieszyły się dobrymi opiniami, a ich wygląd zamiast przyciągał, odstraszał. Dziś wiele się w tej kwestii zmieniło, a to sprawia, że ludzie starsi i chorzy z chęcią sami wolą wybrać taki dom, niż żyć samemu w domu z pomocą opiekunki lub wizyt rodziny. Czy takie domy są jednak w stanie zapewnić odpowiednią opiekę najbliższym nam osobom? Jeśli tak, to jakie powinniśmy wybrać, byśmy mieli pewność, że powierzamy kogoś nam bliskiego w odpowiednie ręce?

 

Gdy nadchodzi złota jesień

Wiele osób w podeszłym wieku mieszka samodzielnie. W takich sytuacjach, szczególnie gdy są to ludzie chorzy pojawia się duży problem, a mianowicie, co zrobić, by zapewnić takiej osobie godne życie. Nie zawsze warunki mieszkaniowe pozwalają nam na to, by taka osoba z nami zamieszkała, nie zawsze stać nas na prywatną opiekę 24 godziny na dobę i nie zawsze taka osoba chce korzystać z pomocy opiekunów z opieki społecznej. Czy domy opieki www.wiejskieklimaty.net stanowią więc w takich sytuacjach dobry wybór? Tak, jeśli uda nam się wybrać dom godny zaufania, taki, który pozwoli bliskiej nam osobie czuć się tam dobrze i taki, który zagwarantuje jej jak najlepszą opiekę. Oddanie takiej osoby nie jest pozbyciem się balastu, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, ale to możliwość wyboru dla bliskiej nam osoby zdecydowanie lepszego życia, niż samotność i zamknięcie w domu. Wiadomo bowiem, że musimy pracować i mamy swoje obowiązki. Nie jesteśmy w stanie być przy takiej osobie całą dobę. Nawet, jeśli zapewnimy jej odpowiednią opiekę w trakcie naszego pobytu w domu, resztę dnia taka osoba spędza sama. Domy opieki to miejsca, gdzie jest dużo ludzi mających podobne zainteresowania, chcących jeszcze cieszyć się życiem, pragnących swojego towarzystwa. To także doskonała opieka zdrowotna i obecność pielęgniarek i lekarzy zawsze wtedy, gdy są oni w danej sytuacji potrzebni.

Wybór najlepszego z możliwych rozwiązania

Jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi, można wybrać miejsca w domach pomocy społecznej, można wybrać publiczny lub prywatny zakład opiekuńczo - leczniczy, a można również i zdecydować się na domy opieki, które to oferują szereg różnorodnych ofert dostosowanych do możliwości finansowych, na jakie dana osoba może sobie pozwolić. Na co więc należy zwrócić uwagę, jeśli w grę wchodzi wybór odpowiedniej placówki? Bez wątpienia należy myśleć przyszłościowo. Bardzo często na dom opieki decyduje się osoba samotna, która nadal jest samodzielna. Będzie ona jednak mieszkała w takim domu przez wiele lat, aż do śmierci. Należy więc być tego świadomym, że w pewnym momencie może pogorszyć się stan jej zdrowia, może ona wymagać większej opieki, obecności lekarzy, pełnej pomocy przy wykonywaniu wszelkich czynności. Jeśli przeglądamy określone domy opieki, musimy zwrócić uwagę na to, czy te wszystkie elementy wliczone są w koszta, jakie przyjdzie nam za pobyt takiej osoby płacić. Często bowiem jest tak, że wiele placówek w momencie pogorszenia się stanu zdrowia seniora wypowiada umowę lub za konkretne usługi rządza dodatkowych pieniędzy. Aby się przed tym uchronić, należy więc tę kwestię wcześniej odpowiednio przedyskutować.

Kolejna ważną rzeczą są warunki. Wiadomo, że zdecydowanie ważniejsza jest sama opieka czy program dnia dla seniora, ale sam wygląd pomieszczeń czy też czystość odgrywają niezwykle ważną rolę. Powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, aby wybrać miejsce, które będzie przyjazne, w którym będzie miła atmosfera, które nie będzie odstraszać nas wyglądem czy też zapachem. Dzisiejsze domy opieki oferują zdecydowanie wyższy standard, niż te działające kilkanaście lat temu. Jeśli chcemy, aby nasza bliska nam osoba czuła się tam dobrze, znajdźmy miejsce, które jej to zapewni.

Bardzo duże znaczenie ma również i program, jaki takie miejsce ma do zaoferowania. O ile oczywiście chodzi o osoby poważnie chore, tym trzeba zapewnić jedynie profesjonalną opiekę medyczną, aby jak najmniej cierpiały, a jednocześnie aby miały godne warunki życia. Nie każdy jednak senior przebywający w domu opieki jest na tyle chory, by być całą dobę w łóżku. Tacy seniorzy oczekują czegoś więcej, niż jedynie opieki lekarskiej, która mimo wszystko jest równie ważna. Jeśli szukamy bliskiej nam osobie takiego miejsca do życia, sprawdźmy w pełni program. Te najlepsze placówki, choć nie należą do tanich, nie pozwalają seniorom się nudzić. Można liczyć na różnego rodzaju prowadzone zajęcia, można wybierać różnorodne formy rozrywki, spędzać miło czas z innymi seniorami. Wyjazdy na baseny, wizyty w teatrze, przyjazd fryzjerów do domu, wieczorki zapoznawcze. To wszystko są w stanie zapewnić profesjonalne domy opieki, w których choć koszt pobytu nie należy do najniższych, to jednak daje starszym ludziom szansę na to, by do końca swoich dni mogli po prostu żyć szczęśliwie.

Najgorsza w życiu jest samotność. Poprzez domy opieki można żyć szczęśliwie do końca życia, mając dookoła siebie wspaniałych ludzi, z którymi każdy dzień może być po prostu wyjątkowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.