Wiadomości z Gliwic

Czy jest możliwe wypowiedzenie umowy najmu na czas określony?

  • Dodano: 2022-03-04 06:15, aktualizacja: 2022-03-04 06:28

Zastanawiasz się, czy jest możliwe wypowiedzenie umowy najmu na czas określony? Czy takie postępowanie w ogóle wiąże się w jakikolwiek sposób z prawnymi sankcjami? Jeśli szukasz informacji na ten temat, szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Czym jest umowa najmu na czas określony?
  2. Czy wypowiedzenie umowy najmu na czas określony jest możliwe?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu na czas określony? Co powinno znaleźć się w umowie, aby dać taką możliwość zarówno najmującemu, jak i najemcy? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym krótkim wpisie. Zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.

Czym jest umowa najmu na czas określony?

Umowa najmu to dokument, w którym najmujący – czyli właściciel mieszkania – zobowiązuje się do tego, że oddaje mieszkanie najemcy. Najemca z kolei ma możliwość użytkować oddane mieszkanie przez określony w umowie czas. Oprócz tego jest zobowiązany do tego, aby płacić za najem. Wysokość opłat musi być wyszczególniona w umowie najmu.

W takiej umowie muszą znaleźć się także szczegółowe informacje dotyczące mieszkania, które będzie wynajmowane, terminu płatności czy ogólnie określenia stron. Z reguły umowę podpisuje się na czas nieokreślony lub określony. W ostatnim przypadku ustala się konkretny termin najmu.

Jak ogólnie wypowiedzieć umowę najmu? Jeśli chodzi o najem na czas nieokreślony, sprawa wygląda nieco łatwiej. Trudniej natomiast wypowiedzieć umowę najmu na czas określony. Zgodnie z artykułem 673 paragrafem 3 kodeksu cywilnego, kiedy okres najmu został określony w umowie, ani najemca, ani najmujący nie mogą jej wypowiedzieć przed czasem. Inaczej sprawa wygląda, gdy obie strony zgodzą się na rozwiązanie umowy lub gdy w samej umowie zawarto zapis dający taką możliwość.

Czy wypowiedzenie umowy najmu na czas określony jest możliwe?

Czy wypowiedzenie umowy najmu na czas określony jest w ogóle możliwe? Otóż tak. Ale błędnie wiele osób uważa, że umowę taką można wypowiedzieć w każdym czasie. Z reguły w umowach takich umieszcza się zapis, informujący o tym, że obie strony mogą ją wypowiedzieć, ale z zachowaniem – na przykład – jednomiesięcznego okresu. Jednakże warto pamiętać, że z reguły z zapisu tego korzysta jedynie najemca. Wynajmujący natomiast może wypowiedzieć umowę, ale tylko w przypadkach, które zostały określone w ustawach o ochronie praw lokatorów.  

Co zrobić, aby mieć pewność, że uda nam się jednak wypowiedzieć w przyszłości umowę najmu na czas określony czy nieokreślony? Najlepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie umowy, w której znajdzie się zapis o takiej możliwości. Dla bezpieczeństwa obu stron najczęściej zachowuje się okres wypowiedzenia – miesięczny lub dłuższy. W tym czasie najemca bez problemu znajdzie nowych lokatorów, dzięki czemu utrzyma płynność zysków z najmu.

Niekiedy sporządza się również takie umowy, w których wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe tylko przez jedną stronę. Zwykle chodzi o właściciela mieszkania. To dla niego również swego rodzaju zabezpieczenie, by przy zaleganiem zapłaty za wynajem czy z innej przyczyny móc bez problemu wypowiedzieć umowę z najemcą. Jeżeli masz wątpliwości, czy można wypowiedzieć umowę najmu zawartą na taki okres, warto skontaktować się z kimś, kto będzie mógł podpowiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie wypowiedzieć najem. Można spróbować skorzystać z zapisów o wypadkach określonych w prawie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.