Wiadomości z Gliwic

Czy tarcza antykryzysowa to tylko zwolnienie ze składek ZUS dla firm?

  • Dodano: 2020-04-01 09:45

W dniu 26 marca sejm uchwalił pakiet ustaw wchodzących w skład tarczy antykryzysowej. We wtorek tj. 31 marca, ustawami zajął się senat. Poniżej najważniejsze rozwiązania, które mają znaleźć się w tzw. tarczy antykryzysowej:

Zwolnienie z ZUS

Mikrofirmy zatrudniające do 9 osób będą mogły wnioskować o zwolnienie ze składek ZUS przez 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj). Zwolnienie uwzględnia składki za przedsiębiorcę oraz pracowników, których zatrudnia. W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest osiągnięcie przychodu mniejszego niż 15 681 zł (uwzględniany będzie przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku).

Jeśli masz jakieś pytania związane ze zwolnieniem ze składek ZUS skontaktuj się z nami: www.meritum.net.pl

Dofinansowanie do pracownika

Pracodawcy mogą liczyć na dopłaty do pensji pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Uprawnieni do skorzystania z tej pomocy będą pracodawcy, którzy spełnią jeden z dwóch warunków:

  • suma obrotu z dwóch miesięcy bieżącego roku jest niższa o co najmniej 15 % od sumy obrotu tych samych dwóch miesięcy w roku poprzednim,
  • obrót wybranego miesiąca po 01.01.2020 r. jest niższy o co najmniej 25 % w porównaniu do obrotu z miesiąca poprzedniego.

Forma pomocy na jaką mogą liczyć to:

  • obniżony wymiar pracy- 40-40-20. Wymiar czasu pracy i pensja zostaje obniżona o 20 % i jest to koszt pracownika. Pozostałe 80 % jest opłacane po pół przez Państwo i pracodawcę.
  • przestój ekonomiczny- pracownicy zostają odesłani do domu, Państwo dopłaca połowę wynagrodzenia minimalnego około 1533 zł.

Uelastycznienie czasu pracy

Pracodawca, który spełnia jeden z warunków (patrz dofinansowanie pracownika) może skrócić czas nieprzerwanego odpoczynku dla pracownika z 11 godzin do 8, tygodniowy czas takiego odpoczynku z 35 do 32 godzin. Dobowy wymiar czasu będzie mógł być wydłużony do 12 godzin pracy (w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników). Zwrot nadgodzin może dokonać się w ciągu 12 miesięcy.

Rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku

Podatnicy PIT i CIT w przypadku gdy przez negatywne skutki pandemii ich obroty spadną o co najmniej 50 %, będą uprawnieni do odliczenia straty poniesionej w bieżącym roku od dochodu z działalności uzyskanego w 2019 roku.

Kredyty i pożyczki dla firm

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na 5 tysięcy pożyczki z preferencyjnym oprocentowaniem. Pożyczka będzie przyznawana na rok czasu z możliwością odroczenia rat na sześć miesięcy.

Ułatwienia dla branży turystycznej i transportowej

Dla firm z branży turystycznej zostanie wydłużony okres zwrotu zaliczki z dwóch tygodni do 180 dni od czasu rozwiązania umowy. Możliwość zwrotu w formie vouchera na inną imprezę turystyczną w ciągu roku od dnia w którym miała się odbyć impreza odwołana z powodu pandemii.

Firmy z branży transportowej mogą liczyć na roczną karencję w spłacie leasingów. Ze wsparcia mogą skorzystać firmy prowadzące pełną księgowość z obrotem powyżej 4 mln zł. Maksymalna łączna wartość leasingu dla jednego przedsiębiorcy to 5 mln złotych netto, wiek pojazdów-maksymalnie 3 lata.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.