Wiadomości z Gliwic

Dawanie prezentów, czyli głęboko zakorzeniona tradycja w kulturze 

  • Dodano: 2021-12-15 13:45, aktualizacja: 2021-12-27 07:06

Naturalną rzeczą jest fakt, że dajemy i dostajemy od innych osób prezenty. Wywołują uśmiech na naszych twarzach, stanowią pewna formę celebracji ważnych wydarzeń, a także bardzo często są miłą nagrodę za osobiste osiągnięcia. Jako prezent możemy podarować dosłownie wszystko. Oczywiście pod uwagę bierzemy to komu dajemy prezent, np. koledze z pracy damy inny upominek niż bliskiemu przyjacielowi, jednak możliwości prezentowe są nieskończone. Czy wiesz skąd się wziął zwyczaj dawania prezentów i jaką funkcję pełnią w naszym życiu? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj krótką historię upominków. 

Poznaj dwa motywy którymi się kierujemy podczas dawania prezentów

Już w czasach starożytnych składano ofiary bogom, które stanowiły dla nich pewnego rodzaju prezenty w postaci np. zabitych zwierząt. Wierzono, że dzięki temu bogowie będą łaskawi. Następnie, choć jeszcze wtedy tak tego nie nazywano, dawało się różne upominki m.in. w celu przekupienia kogoś. Można tutaj powiedzieć o politycznym znaczeniu prezentów, jakie bardzo często chroniły przed rozpętaniem wojen. Dla nas jednak prezenty głównie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. A cały zwyczaj prezentów pod choinką wziął się od trzech króli, którzy przynieśli podarunki dla nowo narodzonego dziecka. Aktualnie panuje tradycja dawania prezentów na wszystkie możliwe okazje – święta, urodziny, ślub itd. Psychologowie rozróżniają dwa motywy, którymi kierujemy się podczas dawania prezentów. Pierwszy tzw. dobrowolny. Oznacza to, że chcemy konkretnej osobie sprawić przyjemność i niczego nie oczekujemy w zamian. Drugi motyw jest nazywany obligatoryjnym. Podarowanie prezentu wiąże się z pewnego rodzaju poczuciem obowiązku społecznego. Przykładową sytuacją są urodziny, gdzie nie wypada przyjść bez małego drobiazgu.

Daj się ponieść magii prezentów. Wybierz niepowtarzalny upominek

Podczas kupowania prezentów najlepiej kierować się upodobaniami konkretnej osoby. Zdarzają się sytuacje kiedy w zwykłej, luźnej rozmowie wspomina czego potrzebuje. Jeśli jesteś dobrym słuchaczem wykorzystaj to i spraw jej ogromną przyjemność połączoną ze spełnianiem osobistych potrzeb. Najgorsze co można zrobić to podarować komuś nijaki prezent, jaki ani nic nie wnosi do naszego życia, ani jakoś specjalnie nie kojarzy się z osobą od której go dostaliśmy. Jeśli nie chcesz, aby Twój upominek taki był to zajrzyj na stronę www.murrano.pl/prezenty/. Sklep Murrano ma w swojej ofercie wiele ciekawych propozycji. Znajdziesz tam prezenty dosłownie na każdą okazję. Dodatkową zaletą oferowanych produktów jest możliwość spersonalizowania ich poprzez dodanie wyjątkowego graweru. Dostawanie prezentu jest bardzo miłe, jednak pamiętaj, że nie ma nic lepszego niż uśmiech na twarzy bliskiej nam osoby, której to właśnie my daliśmy prezent. Postaw na oryginalność i spraw, że Twój upominek zostanie zapamiętany na zawsze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.