Wiadomości z Gliwic

Dlaczego warto sięgać po książki dla dzieci o emocjach?

  • Dodano: 2019-09-11 11:00

Książki dla dzieci kojarzone są przede wszystkim z prostymi historiami pisanymi po to, aby zaangażować czytelnika na kilka lub kilkanaście minut. Już od pewnego czasu można zresztą zauważyć, że właśnie taka literatura jest tą, którą najczęściej wybierają rodzice. Być może warto to zmienić dając szansę również nieco innej literaturze. Coraz częściej mówi się w tym kontekście o książkach dla dzieci traktujących o emocjach i rzeczywiście, nie sposób nie zgodzić się z tym, że mamy w ich przypadku do czynienia z naprawdę wartościowymi pozycjami.
 

Szukasz książek dla dzieci? Odwiedź: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html
 

Dlaczego właściwie czytać o emocjach?
 

Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wie niczego o tym, czego może się na nim spodziewać. Nic więc dziwnego, że rodzice tak chętnie spieszą mu z pomocą odkrywając przed nim kolejne tajemnice. Ci sami rodzice muszą jednak pamiętać i o tym, że dziecko nie wie także, jak radzić sobie z emocjami. Jeszcze zanim nauczy się mówić, będzie musiało zmierzyć się ze smutkiem, radością, rozżaleniem i gniewem, z czasem zaś wachlarz emocji będzie się tylko poszerzał. Jeśli nie znajdzie sposobu najpierw na ich zrozumienie, a następnie również na możliwie jak najlepszą reakcję, stanie się osobą nie tylko niepewną siebie, ale i postrzeganą przez otoczenie jako ta, która wykazuje się dużą niestabilnością.
 

Poznawanie własnych emocji nie jest proste i każda pomoc jest mile widziana. Olbrzymia odpowiedzialność spoczywa, w związku z tym, na barkach rodziców, którzy powinni nie tylko rozmawiać z dzieckiem o emocjach, ale i opisywać je, podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi i przypominać, że każdej należy się szacunek. Z pomocą przychodzą także książki opisujące zarówno to, co dobre, jak i emocje trudne nawet z perspektywy osób dorosłych. Warto mieć je w domowej biblioteczce.
 

Znasz Kicie Kocie? Jeśli nie koniecznie odwiedź: https://tantis.pl/kicia-kocia-mowi-nie-p382161.html
 

Jak czytać o emocjach?
 

Nie ma jednego sposobu czytania o emocjach, który sprawdzi się bez względu na okoliczności. Rodzice mogą więc stosować różne taktyki. Jedna z nich zakłada czytanie o emocjach regularnie tak, jak czyta się o przygodach Kubusia Puchatka oraz Świnki Peppy. Dobrym rozwiązaniem jest też zastanawianie się wspólnie nad emocjami bohaterów książek. Pytania takie, jak to, co czuł George gdy został sam w parku albo dlaczego Prosiaczek tak bardzo się wystraszył są znakomitym wstępem do poznania samego siebie. Czasem emocje, z którymi trudno sobie poradzić przychodzą nagle. Dobrze jest więc mieć w domu zbiory opowiadań terapeutycznych, które pomagają w wyjątkowych okolicznościach. W każdej sytuacji należy też pamiętać, że wspólne czytanie powinno być jedynie wstępem do rozmowy z dzieckiem.
 

Artykuł powstał we współpracy z tantis.pl
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.