Wiadomości z Gliwic

Dobry sprzęt wymaga dobrego zasilania awaryjnego

  • Dodano: 2018-10-16 13:30

Jak dobrać optymalny zasilacz UPS

Chyba każdemu użytkownikowi komputera zdarzyło się choć raz utracić cenne dane z powodu zaniku zasilania. Wielu doświadczyło też, jak wielkie szkody mogą wyniknąć z dużych wahań napięcia w sieci. Nauczeni doświadczeniem, kupujemy więc zasilacze UPS, których zadaniem jest podtrzymanie pracy urządzenia aż do momentu, gdy wszystkie dane zostaną zapisane, a procesy zakończone, dzięki czemu komputer można bezpiecznie wyłączyć.

Istnieją trzy podstawowe typy zasilaczy UPS. Podział związany jest z trybem ich pracy i obejmuje zasilacze off-line, line-interactive i on-line.

Zasilacze off-line
Do ochrony komputerów osobistych najczęściej używa się zasilaczy UPS off-line – najtańszych i najmniej skomplikowanych. Takie urządzenia gromadzą energię w akumulatorach i przełączają prąd w gniazdach wyjściowych, gdy zabraknie zasilania z sieci. Wtedy też i tylko wtedy uruchamia się inwerter, który zamienia prąd stały z akumulatora na zmienny.

Zasilacze line-interactive
To już nieco wyższa półka: zasilacz nie tylko zabezpiecza urządzenie na wypadek braku zasilania z sieci, ale i monitoruje parametry prądu: napięcie, częstotliwość i fazę. Przykładem mogą być zasilacze Giotto dostępne w EPS System – epssystem.pl. Można je stosować do podtrzymywania napięcia w komputerach osobistych i małych serwerach. Co istotne, zasilacze te dostarczane są wraz z oprogramowaniem. Powoduje to lepszą ochronę danych: jeśli użytkownik zwykłego UPS-a odejdzie od komputera i np. wyjdzie z domu lub biura, a wtedy zabraknie prądu, akumulator może się wyładować i wszystkie dane zostaną utracone. Działający w komputerze program do sterowania pracą UPS-a można natomiast tak ustawić, by w razie braku zasilania sieciowego sam zamknął wszystkie aplikacje i wyłączył komputer. Zasilacze line-interactive są polecane także ze względu na najszybszy czas reakcji oraz eliminowanie zakłóceń.

Zasilacze on-line
Najwyższa klasa UPS-ów, przeznaczona do ochrony serwerów oraz urządzeń wrażliwych na wahania parametrów prądu zasilającego. Zasilacz on-line separuje odbiornik od prądu sieciowego: inwerter pracuje w nim non-stop, toteż do urządzenia końcowego dostarczany jest prąd zmienny wytworzony ze stałego zgromadzonego w akumulatorze. Parametry takiego prądu są stałe, rzec by można: idealne. Wyklucza to jakiekolwiek zakłócenia w zasilaniu. Zasilacze on-line są jednak stosunkowo drogie, zarówno w zakupie jak i eksploatacji, a także bywają hałaśliwe. 

Moc zasilacza UPS
Warto pamiętać, że im większa jest moc wybranego zasilacza, tym dłuższy czas podtrzymania. Najsłabsze UPS-y utrzymają komputer „przy życiu” zaledwie przez parę minut, większe przez kilkadziesiąt, a największe przez długie godziny. Czasem może to mieć znaczenie: pół biedy, jeśli brak prądu nastąpi podczas zwykłej pracy komputera. Jeśli jednak maszyna wykonuje właśnie aktualizację systemu, mogącą trwać np. półtorej godziny, zostanie ona przerwana, a skutki mogą być przykre, podobnie jak np. podczas aktualizowania BIOS-u.

Oprócz mocy UPS-a istotny jest także czas reakcji: powinien być jak najkrótszy, by komputer nie podjął restartu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.