Wiadomości z Gliwic

Dobry sprzęt wymaga dobrego zasilania awaryjnego

  • Dodano: 2018-10-16 13:30

Jak dobrać optymalny zasilacz UPS

Chyba każdemu użytkownikowi komputera zdarzyło się choć raz utracić cenne dane z powodu zaniku zasilania. Wielu doświadczyło też, jak wielkie szkody mogą wyniknąć z dużych wahań napięcia w sieci. Nauczeni doświadczeniem, kupujemy więc zasilacze UPS, których zadaniem jest podtrzymanie pracy urządzenia aż do momentu, gdy wszystkie dane zostaną zapisane, a procesy zakończone, dzięki czemu komputer można bezpiecznie wyłączyć.

Istnieją trzy podstawowe typy zasilaczy UPS. Podział związany jest z trybem ich pracy i obejmuje zasilacze off-line, line-interactive i on-line.

Zasilacze off-line
Do ochrony komputerów osobistych najczęściej używa się zasilaczy UPS off-line – najtańszych i najmniej skomplikowanych. Takie urządzenia gromadzą energię w akumulatorach i przełączają prąd w gniazdach wyjściowych, gdy zabraknie zasilania z sieci. Wtedy też i tylko wtedy uruchamia się inwerter, który zamienia prąd stały z akumulatora na zmienny.

Zasilacze line-interactive
To już nieco wyższa półka: zasilacz nie tylko zabezpiecza urządzenie na wypadek braku zasilania z sieci, ale i monitoruje parametry prądu: napięcie, częstotliwość i fazę. Przykładem mogą być zasilacze Giotto dostępne w EPS System – epssystem.pl. Można je stosować do podtrzymywania napięcia w komputerach osobistych i małych serwerach. Co istotne, zasilacze te dostarczane są wraz z oprogramowaniem. Powoduje to lepszą ochronę danych: jeśli użytkownik zwykłego UPS-a odejdzie od komputera i np. wyjdzie z domu lub biura, a wtedy zabraknie prądu, akumulator może się wyładować i wszystkie dane zostaną utracone. Działający w komputerze program do sterowania pracą UPS-a można natomiast tak ustawić, by w razie braku zasilania sieciowego sam zamknął wszystkie aplikacje i wyłączył komputer. Zasilacze line-interactive są polecane także ze względu na najszybszy czas reakcji oraz eliminowanie zakłóceń.

Zasilacze on-line
Najwyższa klasa UPS-ów, przeznaczona do ochrony serwerów oraz urządzeń wrażliwych na wahania parametrów prądu zasilającego. Zasilacz on-line separuje odbiornik od prądu sieciowego: inwerter pracuje w nim non-stop, toteż do urządzenia końcowego dostarczany jest prąd zmienny wytworzony ze stałego zgromadzonego w akumulatorze. Parametry takiego prądu są stałe, rzec by można: idealne. Wyklucza to jakiekolwiek zakłócenia w zasilaniu. Zasilacze on-line są jednak stosunkowo drogie, zarówno w zakupie jak i eksploatacji, a także bywają hałaśliwe. 

Moc zasilacza UPS
Warto pamiętać, że im większa jest moc wybranego zasilacza, tym dłuższy czas podtrzymania. Najsłabsze UPS-y utrzymają komputer „przy życiu” zaledwie przez parę minut, większe przez kilkadziesiąt, a największe przez długie godziny. Czasem może to mieć znaczenie: pół biedy, jeśli brak prądu nastąpi podczas zwykłej pracy komputera. Jeśli jednak maszyna wykonuje właśnie aktualizację systemu, mogącą trwać np. półtorej godziny, zostanie ona przerwana, a skutki mogą być przykre, podobnie jak np. podczas aktualizowania BIOS-u.

Oprócz mocy UPS-a istotny jest także czas reakcji: powinien być jak najkrótszy, by komputer nie podjął restartu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.