Wiadomości z Gliwic

DVB-T2 - sprawdź czy musisz kupić dekoder

  • Dodano: 2022-02-18 16:15, aktualizacja: 2022-02-23 07:53

Już pod koniec marca pierwsza grupa telewidzów będzie mogła cieszyć się zupełnie nowym, lepszym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej- DVB-T2. Czy oznacza to, że Polacy będą musieli wymienić telewizory? Sprawdźmy to.

DVB-T2 - nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej 

System DVB-T2 to nowy, rewolucyjny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej dla wszystkich tych odbiorców, którzy nie korzystają z usług telewizji kablowej. Zmiana standardu z DVB-T nadawanego już od 2013 roku na DVB-T2 jest w głównej mierze spowodowana zmianami technologicznymi i wymaganiami, jakie niesie za sobą wprowadzenie nowej technologii telefonii komórkowej 5G. 

Częstotliwości obecnie zajmowane przez multipleksy (pakiety kanałów) będą w niedługim czasie zajęte przez dostarczycieli usług telefonii komórkowych, dlatego przejście na niższy zakres wymaga wdrożenia nowego standardu. Co to oznacza dla nas - zwykłych użytkowników telewizji, którzy lubią od czasu do czasu zobaczyć aktualności lub ulubiony serial? Przejście na nowy standard DVB-T2 będzie oznaczał lepszą jakość obrazu oraz dźwięku. Zgodnie z zapowiedziami począwszy od 28 marca 2022, aż do 27 czerwca 2022 cała Polska będzie obejmowana nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. 

Nowy telewizor? Nowy dekoder? Jak sprawdzić, czy DVB-T2 będzie dostępne? 

Wielu z nas mogło usłyszeć, że nowy standard DVB-T2 będzie wymagał wymiany telewizora na nowszy. Czy to prawda? Jedynie połowicznie. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Przede wszystkim to, co każdy z nas powinien zrobić to zweryfikować, czy obecny odbiornik telewizyjny obsługuje standard DVB-T2. Jeśli zakup telewizora był dokonany na przestrzeni ostatnich 2,3 lat, możemy być pewni, że urządzenie z powodzeniem odbierze nowy standard. By mieć całkowitą pewność, warto wykonać jedną czynność sprawdzającą. Mowa tutaj o uruchomieniu w odbiorniku opcji automatycznego strojenia kanałów. Po kilku minutach, oprócz standardowych, dobrze nam znanych kanałów powinien pojawić się jeden nowy kanał testowy DVB-T2. Jeśli dźwięk i obraz z tego kanału działają bez zarzutu, możemy być pewni, że zmiana standardu nie będzie wymuszała na nas żadnych zmian. 

Jeśli jednak nasz telewizor jest nieco starszy, nie należy panikować. Zbędny wydatek w postaci kilku tysięcy złotych na nowy telewizor nie będzie konieczny. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele dekoderów DVB-T2 - zewnętrznych urządzeń, które poprzez obsługę nowego standardu i połączenie za pomocą złącza HDMI umożliwią nam odbiór kanałów w nowej, lepszej jakości. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się takimi samymi wrażeniami z oglądania jak telewizor DVB-T2

Dofinansowanie na dekoder

Dobra wiadomość to komunikat rządu, który postanowił nieco ułatwić proces przystosowania naszej domowej architektury sprzętowej do nowoczesnych wymogów DVB-T2. Mowa tutaj o dofinansowaniu na dekoder, które możemy uzyskać w ramach gospodarstwa domowego.

Dofinansowanie zakupu dekodera jest uwarunkowane spełnieniem konkretnych kryteriów. Mowa tutaj o specyfikacji technicznej urządzenia, które spełnia wymogi DVB-T2 i będzie dofinansowane. Złożenie wniosku o dofinansowanie w kwocie 100 złotych będzie niezwykle proste i będzie obejmować zarówno tradycyjny, jak i elektroniczny formularz.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.