Wiadomości z Gliwic

Efektowna aranżacja małej kawalerki - podpowiada projektant wnętrz z Krakowa

  • Dodano: 2020-01-30 16:00

Mieszkanie w kawalerce ma wiele zalet. Często jakość życia na dwudziestu pięciu metrach kwadratowych jest znacznie wyższa niż w dużym domu. Przede wszystkim mieszkając w kawalerce nie musimy dużo sprzątać. Ponadto nie możemy posiadać zbyt wielu przedmiotów, gdyż gabaryty mieszkania nam na to nie pozwalają – w efekcie czujemy się mniej przytłoczeni. Jednocześnie, żeby w kawalerce żyło się nam wygodnie, musi być ona odpowiednio urządzona – projektant z firmy DreamDesign podpowiada nam jak to zrobić?

Jak zagospodarować małe pomieszczenie?

Urządzenie małej kawalerki jest zazwyczaj większym wyzwaniem niż aranżacja dużego domu. Tu każdy centymetr ma znaczenie i musi być odpowiednio zagospodarowany. Projektant wnętrz z Krakowa zwraca uwagę, że do urządzania kawalerki trzeba się dobrze przygotować. Nie możemy wstawić tu przypadkowych mebli czy sprzętów, gdyż z dużym prawdopodobieństwem sprawi to, ze stracimy cenną przestrzeń.

Zanim przystąpimy do aranżacji, powinniśmy się zastanowić jaki sprzęty i meble są nam niezbędne do życia, a z czego możemy zrezygnować.

Bardzo ważne jest wykorzystanie trików, które pomogą nam optycznie powiększyć pomieszczenie.

Kiedy kupujemy pralkę czy zmywarkę do kawalerki, powinniśmy dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Różnica jednego centymetra może sprawić, że sprzęt po prostu się nam nie zmieści. Podobnie jest z meblami.

W przypadku mieszkań, które są małe i niewymiarowe konieczne może okazać się zamawianie mebli. Obecnie nie jest to trudne, gdyż coraz więcej firm oferuje usługę tworzenia mebli na indywidualne zlecenie. Niekiedy okazuje się to jedynym rozwiązaniem, jeżeli chcemy w pełni wykorzystać przestrzeń w małym mieszkaniu.

Jak optycznie powiększyć wnętrze? - projektant wnętrz z Krakowa doradza

W przypadku małej kawalerki naszym priorytetem będzie optyczne jej powiększenie. Zazwyczaj dobrym wyborem okazują się jasne kolory. Tu nie ma miejsca na eksperymenty. Do kawalerki najlepiej pasuje ponadczasowa biel. Białe ściany i meble sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nam bardziej przestronne. Na ciemniejsze akcenty możemy zdecydować się pod warunkiem, że nasze mieszkanie jest bardzo nasłonecznione.

Podczas urządzania małego mieszkania nie można zapominać o oknie. Jeżeli osłaniamy je masywnymi zasłonami, odcinamy dostęp światła, co sprawia, że mieszkanie wydaje się mniejsze. Co więcej same zasłony zajmują sporo miejsca. W przypadku okien w kawalerce dobrze sprawdzają się rolety lub żaluzje. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także okna w formie weneckich luster. W sytuacji, kiedy nie zależy nam na ochronie przed światłem, a jedynie na prywatności – możemy zdecydować się na zakup specjalnej folii z efektem lustra weneckiego. Po przyklejeniu jej do szyby, my doskonale widzimy co dzieje się na zewnątrz. Jednocześnie patrząc na nasze okna z zewnętrznej strony widzimy jedynie lustro.

Pragnąc powiększyć mieszkanie nie możemy zapominać o oświetleniu – im lepiej oświetlone, tym większe się nam wydaje. Nie warto poprzestawać na jednym źródle światła. Warto jest zainwestować również w oświetlenie boczne, lampy, itp.

Najgorszym co możemy zrobić w przypadku małej kawalerki jest “zagracenie” mieszkania. Żeby tego uniknąć projektant wnętrz z Krakowa poleca budowę meblościanki na całej powierzchni ściany. Pomoże nam ona dobrze zagospodarować każdy centymetr w naszej kawalerce.

Zdecydowanie należy unikać ciężkich, masywnych mebli. Dobrze jest wybierać kanapy i stoły, które można składać i rozkładać w miarę potrzeb. W żadnym wypadku nie powinniśmy kupować mebli na zapas. Jeżeli mieszkamy sami, dwa krzesła powinny całkowicie nam wystarczyć.

Bardzo popularnym rozwiązaniem, które pozwala na zwiększenie przestrzeni użytkowej w kawalerce jest budowa antresoli z łóżkiem.

Podzielmy mieszkanie

Choć kawalerka składa się tylko z jednego pokoju, który często jest połączony z kuchnią, możemy podzielić ją wedle naszych potrzeb. Przykładowo kuchnię możemy oddzielić od pokoju ustawiając kanapę tyłem do zabudowy kuchennej. Wówczas umownie tworzymy strefę, w której przygotowuje się posiłki i spędza wolny czas.

W przypadku, gdy pracujemy w domu powinniśmy wydzielić strefę do pracy. Do tego celu posłuży nam zasłonka, parawan lub cienki panel ścienny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.