Wiadomości z Gliwic

Eleganckie i klasyczne - buty oksfordy. Wszystko, o czym powinieneś wiedzieć!

  • Dodano: 2019-12-11 11:45

Zapoznaj się z kompleksowym poradnikiem na temat butów typu oksford. Jak je pielęgnować? Do czego pasuje je nosić? Zapraszamy do lektury! Buty typu Oksford są znane od XIX wieku. Od tego czasu na stałe zagościły w największych stolicach mody, jak i miejskim wizerunku. Szukasz butów smukłych i pasujących do wszystkiego? W ofercie Giacomo Conti znajdziesz m.in buty oksfordy - sprawdź i przekonaj się sam.

Oksfordy - krótka historia klasycznego obuwia

Oksfordy, według klasyfikacji, to najbardziej eleganckie buty męskie. Stworzone w połowie XIX wieku w Anglii. Najprawdopodobniej ich nazwa pochodzi od nazwy zamku Balmoral w Szkocji lub od uniwersytetu Oxford, w którym to studenci zaczęli nosić krótkich butów za kostkę. W związku z tym oksfordy mają również 2 dodatkowe nazwy: - Balmoral boots - od zamku w Szkocji, który był letnią rezydencją rodziny królewskiej. Według legendy szewc na królewskim dworze przygotował dla księcia specjalne, wygodne obuwie do spacerowania. Pierwotnie, oksofrdy sięgały za kostkę, - Oxonian boots - tak buty nazywali studenci na swoje wygodniejsze buty, krótsze od belmoralów, które potem nazwano ostatecznie oksfordami. We Francji nazywano je “richelieu”. Do Polski oksfordy wkroczyły pod nazwą “wiedenki”, ponieważ modowa fala rozprzestrzeniała się od Wiednia do naszego kraju. Od tych czasów

Oksfordy - cechy charakterystyczne

Cała linia butów jest bardzo szczupła, dzięki czemu stopa wygląda na zgrabną. Oprócz tego, główną cechą charakterystyczną Oksfordów są przeszycia, których jest dwa rodzaje: - cap toe - przeszycie zaczynające się w okolicach palców, a kończące na czubku butów, - whole cut - gdzie górna część buta jest wykonana z jednego kawałka skóry. Obcasy w oksfordach są niskie, sznurówki stosunkowo cienkie, a same buty sięgają przed kostkę (zgodnie z tradycją studentów z Oxfordu). Oksfordy są również bogato zdobione. Ze względu na zdobienia, rozróżniamy podział na 3 rodzaje: - plain brogues - oksfordy gładkie, bez jakichkolwiek zdobień - half (semi) brogues - posiadają zdobienia (perforacje i przeszycia) wyłącznie w przedniej części buta, jako przeszycie w poprzek palców (wspomniany wcześniej cap toe), - full brogues - najwięcej zdobień, zarówno na czubku buta (przeszycia, dziurkowania) jak i na cholewce, a nawet na pięcie!

Do czego pasują oksfordy?

Buty typu oksford najczęściej występują w kolorze czarnym. Jest to najwyższy stopień formalności. Kolor brązowy zaliczany jest jako kolor półformalny lub nieformalny (zależy również od odcienia - im jaśniejszy tym mniej formalnie, im ciemniej, tym bardziej narasta ich formalny charakter). Lakierowane oksfordy (szczególnie gładkie) są uważane za bardziej formalne, dlatego dedykowane są do smokignów i fraków. Jedynym ozdobnikiem może być efekt “nakładanego noska” przez naszycie na początkach placów. Krótka zasada głosi: im mniej przeszyć i zdobień, tym bardziej but staje się formalny. Formalne oksfordy muszą mieć zamkniętą przyszwę. Oksfordy formalne zatem założyć można z okazji ślubu, balu sylwestrowego lub charytatywnego, pogrzebu lub ważnego wieczornego spotkania biznesowego, który wymaga założenia fraku. Nieformalne oksfordy (brązowe) są unikatowe i zawsze eleganckie. Możne je założyć na co dzień do biura, na randkę czy spotkanie w restauracji ze znajomymi. Pasują zarówno do jeansów, eleganckich spodni i sportowej marynarki, a także garnituru na co dzień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.