Wiadomości z Gliwic

Fotowoltaika dla rolnika 2022 - dofinansowanie, VAT i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

  • Dodano: 2022-06-29 12:00

Nikt już raczej nie ma wątpliwości, że jesteśmy obecnie świadkami początku wielkiego kryzysu energetycznego. I niestety rosnące ceny prądu wcale mogą nie być tym, co najgorsze. Większym problemem może być brak ciągłego dostępu do energii. W przypadku gospodarstw rolnych fotowoltaika dla rolnika może temu zaradzić. Jak przedstawia się sprawa dofinansowania paneli fotowoltaicznych dla rolników w 2022 roku? Jak rolnicy mogą rozliczać VAT z fotowoltaiki?

Widmo kryzysu energetycznego a fotowoltaika

Już teraz dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej – Fatih Birol – ostrzega, że w czasie nadchodzącej zimy w Europie może zajść konieczność racjonowania energii – zwłaszcza dla zastosowań przemysłowych. Jakby nie było, rolnictwo również jest produkcją prowadzoną zazwyczaj na olbrzymią skalę i nie wiadomo, czy duże gospodarstwa rolne także nie zostałyby objęte takimi ograniczeniami. Dlatego też niezależność energetyczna, którą daje fotowoltaika dla rolnika, może w pewnym momencie stać się czynnikiem kluczowym dla funkcjonowania, a nawet przetrwania gospodarstwa rolnego. 

Fotowoltaika dla rolnika w 2022

Dobrą informacją jest to, że fotowoltaika dla rolnika w 2022 roku nadal jest objęta szeregiem programów i dotacji, które mają na celu zapewnić dofinansowanie na postawienie elektrowni słonecznej. Dzięki temu cała inwestycja jest o wiele tańsza. Rolnicy mają do wyboru przede wszystkim:

  • Odliczenie kosztów instalacji fotowoltaiki od podatku rolnego (odpis od podatku)
  • Program Agroenergia (dotacja)
  • Energia dla Wsi (nowy program, którego warunki są jeszcze ustalane)
  • Restrukturyzacja małych gospodarstw (dotacja)
  • Programy regionalne (pożyczki i dotacje)

A jak wygląda sprawa rozliczania podatku VAT od budowy instalacji solarnej oraz od jej działania?

Rozliczenie VAT przy fotowoltaice dla rolnika

Rolnicy, którzy są czynnymi VAT-owcami mogą odpisać podatek VAT w całości od samej instalacji, a także od jej wykorzystania tylko wtedy, gdy energia z niej pozyskana jest używana tylko i wyłącznie do celów produkcji rolnej. Jeśli rolnik posiada tylko jeden licznik – dla domu i dla gospodarstwa rolnego, w takiej sytuacji nie będzie mógł odliczyć pełnej kwoty podatku VAT. 

Wtedy należy ustalić proporcje udziału użytkowanej energii w zastosowaniu domowym i gospodarczym. Najlepszym i tak naprawdę najprostszym rozwiązaniem przy rozliczaniu podatku VAT z fotowoltaiki dla rolnika jest instalacja dwóch liczników – oddzielnego dla gospodarstwa rolnego i dla domu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.