Wiadomości z Gliwic

Historia limitowanych sneakersów: jakie były pierwsze limitowane edycje butów?

  • Dodano: 2023-04-17 08:45, aktualizacja: 2023-04-17 08:57

Biorąc pod uwagę rosnącą cały czas popularność sneakersów, można śmiało powiedzieć, że to nie tylko buty, ale styl życia. Mimo że cały czas zmieniają się i powstają nowe modele, nie można ich pomylić z niczym innym, są nieodłącznym elementem stylu streatwear. Model Nike Air Jordan 1 przeszedł do historii, a inne limitowane edycje tego typu obuwia są uznawane za najsłynniejsze sneakersy na świecie.

Historia sneakersów

Historia sneakersów sięga połowy XVIII wieku, pierwsze modele wykonano w Wielkiej Brytanii i miały służyć jako obuwie plażowe. Charakteryzowały się prostą i minimalistyczną konstrukcją, a ich podeszwa wykonana była z gumy. Pierwsze modele nie miały rozróżnienia między prawą a lewą stopą. Z biegiem czasu zaprojektowano wygodniejszy wariant sneakersów i rozpoczęto ich produkcję na masową skalę. Nazwa sneakers pochodzi z języka angielskiego od słowa "sneak", czyli skradać się, osoby noszące takie obuwie, mogły poruszać się swobodnie bez obawy, że ich kroki zostaną usłyszane.

Narodziny prawdziwej legendy - kolekcja Nair Air Jordan

Kolekcja Nike Air Jordan powstała po podpisaniu kontraktu przez firmę Nike z Michaelem Jordanem. Model Air Jordan 1 nazwany nazwiskiem słynnego koszykarza został wypuszczony na rynek w 1985 roku. Zyskał on swoją popularność również ze względu na charakterystyczną czarno-czerwoną kolorystykę.

NBA zabroniła noszenia tego obuwia, liga nakazywała wszystkim graczom noszenie obuwia wyłącznie w białym kolorze. Michael Jordan nie zastosował się do nakazu i założył ten model obuwia na zawody w 1985 roku. W ten sposób model sneakersów Air Jordan 1 stał się niezwykle popularny na całym świecie. W 2017 roku firma Nike i amerykański projektant Virgil Abloh stworzyli Air Jordan I Retro High Off-White Chicago, są to buty nawiązujące do słynnego modelu z lat 80., mają między innymi napisy na sznurówkach, plomby i słowo Air umieszczone w cudzysłowie.

Model Air Force 1 - co było inspiracją obuwia?

Sneakersy Air Force 1 zadebiutowały w 1978 roku. Twórcą tego modelu był Frank Rudy, inżynier aeronautyki pracujący w NASA. Opracował on system "Air", który był mieszaniną różnych gazów zamkniętych w mocnej poliuretanowej kapsule. Wychodził on z założenia, że powietrze podobnie jak pianka poliuretanowa nie traci swoich właściwości amortyzacyjnych. Pierwsze warianty tego modelu miały niewidoczną poduszkę Air umieszczoną w podeszwie. Z czasem Tinkier Hatfield, projektant Nike, zdecydował, że w obuwiu należy wydrążyć otwory, aby pokazać, co się znajduje w środku. System Air okazał się bardzo wytrzymały i o wiele trwalszy niż pianka, która go otacza. Bez ingerencji z zewnątrz może być on niezniszczalny i służyć przez wiele lat.

Model Nike Air Max 1 - rozpoznawalny z daleka

Inspiracją stylistyki modelu Nike Air Max 1 była zewnętrzna instalacja centrum Pompidou, a także kolorystyka wyjętych na zewnątrz rur. Obuwie szokowało swoim wyglądem, pierwsza seria została wydana w 1986 roku, określana jest jako "Big Bubble". Ze względu na zbyt duży system Air w podeszwie i wadliwą konstrukcję sneakersy zostały szybko wycofane z rynku. Dokonano wielu poprawek, model Nike Air Max 1 stał się bardziej elegancki, dzięki temu są to obecnie najbardziej kultowe sneakersy na całym świecie.

Model Nike Dunk - popularny wśród fanów skateboardu

Pierwsza seria modelu Nike Dunk (https://sneakersjoint.com/kategoria-produktu/sneakersy/nike-dunk/) została wprowadzona na rynek w 1985 roku, przeznaczona była głównie dla sportowców. Firma Nike użyła sloganu "Be True to your School" do reklamowania obuwia, podpisano umowy ze szkołami wyższymi w USA, między innymi Kentucky, Iowa i zgodnie z nimi dostarczano obuwie dla szkolnych drużyn specjalnie wyprodukowane w barwach uczelni. Nike Dunk stał się bardzo szybko popularny, ale został wyparty przez inne warianty obuwia głównie pod względem zastosowanych technologii. Kiedy sneakersy przestały cieszyć się powodzeniem u masowych odbiorców stały się niezwykle popularne wśród osób jeżdżących na desce i fanów streetweare'u.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.