Wiadomości z Gliwic

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

  • Dodano: 2018-05-30 13:30

W Gliwicach nie brakuje instytucji finansowych, najprościej pożyczkę jest jednak zaciągnąć za pośrednictwem Internetu. Warto przy tym jednak pamiętać o kilku zasadach, tak aby wszystko przebiegło zupełnie bezpiecznie,  a warunki pożyczki były atrakcyjne.

Porównaj oferty i wybierz tę najkorzystniejszą

Na polskim rynku pożyczkowym działa bardzo dużo firm. Wybór jest więc ogromny, a oferty atrakcyjne. Przykładowo, w wielu firmach pożyczkowych pierwsza pożyczka jest zupełnie darmowa, czyli spłaca się dokładnie taką kwotę, jak się pożyczyło. Co więcej, pożyczkę może otrzymać praktycznie każdy, a dużą popularnością cieszą się np. pożyczki bez bik i krd online.

Warto więc porównywać rankingi chwilówek oraz korzystać z kalkulatora najlepszych ofert pożyczkowych, czyli Matchbanker.

Ufaj, ale sprawdzaj

Instytucje pożyczkowe to w pełni legalnie działające przedsiębiorstwa, które podlegają przepisom polskiego prawa. Z ich usług w Polsce i w całej Europie skorzystały już miliony zadowolonych Klientów. Z tego też powodu instytucji pożyczkowych nie trzeba się bać, a można im zaufać.

Warto jednak pamiętać, że rynek pożyczek to ogromny biznes. Dlatego też zawsze warto zachować czujność, ponieważ, tak jak w każdej branży i na rynku pożyczek można trafić na nierzetelną firmę. Na wszelki wypadek przed zawarciem pożyczki warto jest więc sprawdzić dane firmy w rejestrze firm pożyczkowych szczególnie wtedy, kiedy korzysta się z usług nieznanej firmy. Zawsze należy także przeczytać warunki umowy pożyczkowej jeszcze przed jej podpisaniem.

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Często zdarza się, że aby otrzymać pierwszą pożyczkę w danej firmie, to należy najpierw dokonać przelewu weryfikacyjnego np. na jedne grosz. Jest to zupełnie zrozumiała praktyka, podyktowana troską o bezpieczeństwo klienta. Ma ona na celu sprawdzenie, czy podany we wniosku pożyczkowym numer konta bankowego jest na pewno prawidłowy, a pieniądze z pożyczki trafią do klienta.

Dopóki więc przelew weryfikacyjny opiewa na symboliczną kwotę np. grosz, czy też złotówkę to nie ma się czego obawiać. Lampka ostrzegawcza powinna się zapalić dopiero wtedy, kiedy pożyczkodawca żąda wtedy przelania wysokiej sumy.

Chroń swoje dane osobowe

Pożyczkodawca ma pełne prawo do uzyskania podstawowych danych osobowych pożyczkobiorcy, takich jak adres, pesel, imię, nazwisko, seria i numer dowodu osobistego, numer telefonu. Instytucja pożyczkowa może także wymagać podania danych o ogólnej sytuacji finansowej i zawodowej danej osoby.

Należy jednak uważać, na firmy, które wymagają podania ogromnej liczby szczegółowych danych osobowych. W dzisiejszych czasach wyłudzanie oraz danych osobowych to bowiem coraz większy problem. Na szczęście w przypadku zdecydowanej większości instytucji pożyczkowych, wymagane są jedynie podstawowe dane, które są dobrze chronione.

Uważaj na e-niebezpieczeństwa

Internet daje ludziom ogromne możliwości i sprawia, że życie staje się łatwiejsze. Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość niebezpieczeństw z nim związanych. Jeżeli ma się więc tylko taką możliwość, to pożyczkę warto zawierać przez domowe połączenie internetowe, na komputerze z działającym oprogramowaniem antywirusowym. Należy zaś wystrzegać się wpisywania swoich danych osobowych podczas używania publicznej sieci na nieznanym sprzęcie np. w kafejkach internetowych.

Bądź ostrożny, ale… nie przesadzaj

Zachowanie czujności, znajomość zagrożeń i umiejętność obrony przed nimi jest pożądana w każdej dziedzinie życia, także w przypadku pożyczek online. Z drugiej jednak strony nadmierna podejrzliwość i nadgorliwość jest równie niebezpieczna, co lekkomyślność.  Dlatego też warto zachować równowagę i ani nie podpisywać umowy pożyczki bez namysłu, ani nie przesadzać z podejrzliwością.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.