Wiadomości z Gliwic

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu przez osoby starsze?

  • Dodano: 2024-01-24 11:00

Sprawowanie opieki nad bliską osobą starszą może być bardzo wymagającym wydaniem, zwłaszcza jeśli problemy zdrowotne zaczynają się nawarstwiać. Do najbardziej problematycznych dla obu stron, a jednocześnie najczęściej występujących objawów różnych chorób, należy nietrzymanie moczu. Nie należy od razu popadać w panikę – przy zastosowaniu właściwych środków zapobiegawczych można jednocześnie podnieść komfort życia tak pacjenta, jak i opiekuna. Jak to zrobić?

Komfort psychiczny – podstawa dobrej opieki

Przede wszystkim należy pokonać opór ze strony samego pacjenta. Często problem nietrzymania moczu wiąże się z zażenowaniem i senior próbuje wypierać go ze świadomości, co prowadzi tylko do częstszego zanieczyszczania pościeli czy ubrań. Trzeba zapewnić chorego, że nie ma żadnych powodów do wstydu i że zaburzenie wynika z procesu chorobowego. Warto dodać bliskiej osobie starszej otuchy powtarzając, jak jest dla nas ważna.

Ochrona materaca i pościeli – podkłady chłonne

W przypadku osób leżących, największym problemem wynikającym z nietrzymania moczu może być konieczność nieustannego prania pościeli i czyszczenia materaca. A tymczasem można temu bardzo łatwo zapobiec, stosując prześcieradła ochronne i chłonne podkłady jednorazowe (szeroka oferta dostępna jest pod tym adresem: https://eplaster.pl/pl/c/Przescieradla-i-podklady-jednorazowe/267). Pozwalają one zabezpieczyć łóżko w razie, gdyby zdarzył się wypadek, a na dodatek nie generują wysokich kosztów dodatkowych.

Pieluchomajtki – rozwiązanie na różne stadia nietrzymania moczu

Często seniorzy chcą pozostawać aktywni towarzysko pomimo problemów z nietrzymaniem moczu. Jeśli tylko osoba starsza chce wychodzić z domu i spotykać się z ludźmi, to warto ją w tym wspierać – przełoży się to przede wszystkim na jej lepsze samopoczucie emocjonalne. Świetnym rozwiązaniem będą pieluchomajtki męskie lub żeńskie (dopasowane do szczegółów anatomicznych ciała) przeznaczone do stosowania w różnych stopniach zaawansowania nietrzymania moczu, a jednocześnie wygodne i dyskretne.

Pieluchy – pomocne w przypadku całkowitej utraty kontroli nad mikcją

Jeśli senior zupełnie nie kontroluje swoich odruchów lub jest nieprzytomny, najlepszym rozwiązaniem są po prostu pieluchy. Pielęgnacja nie odbiega wówczas od tej stosowanej w przypadku noworodków. Najlepiej jest zmieniać pieluchę po każdym wypróżnieniu, aby nie dopuścić do powstawania odparzeń. Okolice intymne trzeba dokładnie przemyć (np. mokrą chusteczką) i dopiero wówczas założyć kolejnego pampersa.

Cewnik zewnętrzny – rozwiązanie dla mężczyzn

Dla mężczyzn istnieje jeszcze jedno bardzo dobre rozwiązanie. To cewnik zewnętrzny, który nie wymaga wprowadzania do cewki moczowej. Specjalną osłonkę lateksową zakłada się na penisa. Woreczek do zbiórki moczu można przymocować np. na udzie lub na łydce. Dzięki temu używająca go osoba może nawet wychodzić z domu, bez obaw związanych z narażaniem się na nieprzyjemny incydent.

Pęcherz neurogenny – opieka w trakcie leczenia

Jedną z chorób, jakie mogą dotknąć seniora, jest pęcherz neurogenny. Jego objawami mogą być zarówno nietrzymanie moczu, jak i problemy z opróżnieniem pęcherza. To jedna z przyczyn, dla których senior może dla pewności potrzebować pieluchomajtek czy prześcieradła ochronnego. Leczenie pęcherza neurogennego może być długotrwałe i waha się od farmakoterapii aż po interwencję chirurgiczną.

Cewnikowanie – czy można je stosować przy nietrzymaniu moczu?

W przypadku pacjentów leżących wygodnym rozwiązaniem wydaje się założenie cewnika. Z uwagi na ryzyko wystąpienia komplikacji (np. uszkodzeń mechanicznych, stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych) nie jest to jednak pierwszy wybór. Póki senior opróżnia pęcherz samodzielnie (niezależnie od tego, czy robi to w sposób kontrolowany) potrzebne będą pieluchy lub pieluchomajtki. Założenie cewnika nastąpi tylko wówczas, gdy mocz zalega w pęcherzu, powodując ryzyko rozwoju chorób układu moczowego.

Podstawowym problemem, jaki trzeba będzie pokonać w sytuacji nietrzymania moczu, jest wstyd. Świadomi pacjenci najczęściej krępują się podczas czynności higienicznych a brak kontroli nad potrzebami fizjologicznymi doprowadza do frustracji. Konieczne jest więc zbudowanie zaufania i przekonanie pacjenta, że to, co się dzieje, jest naturalnym zjawiskiem, które nie powinno wywoływać kontrowersji. Również opiekun musi oswoić się z tą sytuacją. Bardzo pomoże przypomnienie sobie o czasach wychowywania dzieci – mimowolne oddawanie moczu nie było wówczas powodem do obrzydzenia – i teraz również nie musi, jeśli tylko zadbamy o kilka podstawowych akcesoriów.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.