Wiadomości z Gliwic

Jak szybko nauczyć się historii?

  • Dodano: 2020-05-29 13:30

Każdy z nas jest inny, ma swoje pasje, a także predyspozycje do nauki poszczególnych przedmiotów. Niektórzy wolą nauki ścisłe, innym znacznie łatwiej przychodzą przedmioty humanistyczne. Nie zapominajmy również o sporcie i przedmiotach artystycznych, które są dla uczniów również niezwykle ważne. Jednak w tym wszystkim ogromnym problemem staje się nauka historii -wiele dat, postaci, faktów do zapamiętania. Są różne sposoby przyswajania wiedzy, ale największe efekty przyniesie ich połączenie. Udzielamy kilku wskazówek, wśród których może akurat znajdziesz coś dla siebie. Spróbować nie zaszkodzi.

Słuchaj

Pierwszą zasadą skutecznej nauki jest słuchanie nauczyciela podczas lekcji. Odgrywa on kluczową rolę, ponieważ wszystkie historyczne musi ująć w opowieść, która będzie dla uczniów interesująca. Jest to pierwszy kontakt z danymi zagadnieniami, więc starajmy się skupić na najważniejszych kwestiach. Może nam się wydawać, że słuchając opowieści wykładowcy nic nie zapamiętamy, jednak nic bardziej mylnego.

Rób notatki

Jest niemal pewne, że podczas lekcji nie zapamiętamy wszystkich przekazanych informacji. Dlatego kluczową kwestią jest robienie podczas zajęć notatek. Nie muszą być szczegółowe, a tymbardziej nie zapisujmy każdego zdania powiedzianego przez pedagoga. Po pierwsze będzie tego zbyt dużo tekstu z narrację, a po drugie nie skupimy się na najważniejszych informacjach. Zapisujmy te kwestie w dogodnej dla nas formie. Własnoręczne notatki mogą się okazać kluczowe przy powtórkach przed egzaminem.

Wykorzystajmy platformy edukacyjne i aplikacje

Oczywiście można spędzić długie godziny nad nauką z zeszytów i podręczników. Jednak czasami ta forma nauki wymaga dużego poświęcenia, a nie zawsze jest efektywna. Zamiast więc upierać się przy tym, urozmaićmy proces nowoczesnymi rozwiązaniami. Powstało wiele aplikacji czy platform edukacyjnych np. dlaucznia.pl, które łączą przyjemne z pożytecznym. Możemy obejrzeć inscenizacje, filmy, zagrać w grę czy sprawdzić się w quizie. Czy to nie jest przyjemniejsze?

Ucz się systematycznie

Historia ma to do siebie, że opiera się na zapamiętywaniu pamięciowym. Materiału jest mnóstwo, więc nie sposób nauczyć się dużej partii w jeden dzień. Systematyczne przerabianie treści to przepis na sukces. Wystarczy pół godziny dziennie, aby utrwalić informacje na dobre. Niektóre z nich zapamiętamy nawet na lata. Nauka dzień wcześniej może być skuteczna podczas pisania kartkówek czy sprawdzianów. Jednak na większym egzaminie materiału do zapamiętania dla uczniów będzie zbyt dużo.

Od ogółu do szczegółu

Kiedy zaczniemy czytać książkę historyczną o której tematyce nie wiemy nic może nas w pierwszej chwili przerazić jej treść i tylko zniechęci do całego tematu. Dlatego zaczynajmy od kluczowych, ogólnych zagadnień, a dopiero później zaczynajmy analizować szczegóły. Uczmy się po kolei, małymi partiami materiału, a efekty po jakimś czasie nas pozytywnie zaskoczą.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.