Wiadomości z Gliwic

Jak wybrać odpowiednie buty dla dzieci?

  • Dodano: 2022-07-28 10:00

Dziecięce buty są najważniejszym elementem garderoby. Muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla małych stópek. Na co zwracać uwagę, wybierając buty dla malucha?

Dlaczego pierwsze buty dziecięce są tak ważne?

Buty mają ogromne znaczenie dla zdrowia dzieci. To od nich zależy, czy dziecko będzie miało zdrowe stopy i prawidłową postawę. Źle dobrane obuwie, zbyt ciasne, za luźne lub noszone wcześniej przez inne dzieci, może spowodować poważne deformacje i choroby w późniejszym wieku. Dobre buty sprawią, że maluch będzie dobrze się rozwijaj, a ryzyko powstania problemów z postawą i układem ruchu będzie ograniczone. Warto pamiętać, aby pozwolić dziecku jak najdłużej chodzić boso. Dzięki temu rozwijają się mięśnie, całe ciało jest stymulowane, a dziecko może bezpiecznie poznawać otaczający go świat. 

Na co zwracać uwagę, wybierając buty dla dziecka?

Wybór dziecięcych bucików nie jest łatwy, trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Pierwsze buty dla dzieci powinny być dopasowane do fazy rozwoju dziecka, dzięki temu będą zapewniać prawidłowy rozwój. Doskonałym wyborem jest Bosa Stópka - Super elastyczne i lekkie buty dla dzieci na każdy etap rozwoju. W butach dla najmłodszych ważna jest miękka podeszwa, a także odpowiednia przestrzeń, aby malec mógł swobodnie poruszać paluszkami. Inne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę to:

  • Zapiętek, który dobrze przylega do stopy dziecka.
  • Podeszwa – powinna być elastyczna i pozwalać na prawidłowy ruch stopy.
  • Materiał – buty dla dzieci powinny być wykonane z odpychających, najlepiej naturalnych materiałów. Doskonale sprawdzi się skóra, która doskonale dopasowuje się do kształtu stopy.
  • Zapinanie – pierwsze buty powinny być sznurowane, dzięki temu będą dobrze stabilizować stopę. Dla starszych dzieci warto wybrać buty na rzepy, z którymi maluchy same sobie poradzą. 
  • Waga – obuwie dziecięce musi być lekki, dzięki temu nie będzie obciążać rozwijających się mięśni. 

Wybierając buciki dziecięce, warto również zwrócić uwagę na nosek. Powinien być okrągły, nieuciskający palców. Wysokość obuwia dla najmłodszych powinna być dopasowana do warunków atmosferycznych.

 Do zabaw na świeżym powietrzu warto wybrać wygodne sportowe trampki i tenisówki, na gorące dni przydadzą się sandałki. W deszczowe dni przydadzą się buty z membraną lub kalosze, a do szaleństw na śniegu kozaki i śniegowce, z odpowiednim ociepleniem. 

Buty dziecięce - jaki rozmiar wybrać?

Bardzo ważne, aby buty dla dzieci były dobrze dopasowane. Tylko wtedy zapewnią prawidłowy rozwój i pozwolą uniknąć problemów. Za małe buty mogą powodować deformacje i obtarcia, a za duże utrudniać chodzenie. Odpowiednie buty dziecięce powinny być większe od dziecięcej stopy o ok. 0,5-1 cm. Dzięki temu stopa będzie mogła pracować, palce nie będą uciskane. Warto pamiętać, aby dziecko nie nosiło obuwia po rodzeństwie czy innych dzieciach. Każde dziecko ma inne stopy, dlatego but musi mieć możliwość dopasowania się do ich kształtu.

Warto wybrać odpowiednie buty dla dzieci, a stopy dziecka na pewno będą wdzięczne. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.