Wiadomości z Gliwic

Jaki powinien być dobry prawnik?

  • Dodano: 2018-04-25 12:00

Jeżeli szukamy prawnika, chcemy by był to najlepszy adwokat, na jakiego nas stać. Taki, który poprowadzi nas od początku do końca i wygra dla nas sprawę, jednocześnie tłumacząc zawiłe aspekty prawa. Jaki więc powinien być dobry prawnik?

Cechy dobrego prawnika możemy podzielić na „zawodowe” oraz „charakterologiczne”. Te pierwsze odnoszą się do warsztatu pracy adwokata. Drugie z kolei odnoszą się do powierzchowności i charakteru prawnika. Adwokat, jak każdy, jest tylko człowiekiem i również popełnia błędy. Jednak, z uwagi na pełnioną funkcję i wykonywany zawód, musi on odznaczać się cechami, które niekoniecznie są potrzebne w innych branżach.

Dobry prawnik – cechy zawodowe

Do najważniejszych cech zawodowych dobrego prawnika bez wątpienia należy wiedza i doświadczenie, określane czasem jako kompetencje. Zawód adwokata, obok lekarza, należy do jednej z najtrudniejszych profesji, jakie można wykonywać. Na prawniku ciąży duża odpowiedzialność, a niekiedy przyszłość jego klienta. Dlatego, gdy szukamy dobrego prawnika, zwracajmy baczną uwagą na to, jakimi obszarami prawa zajmuje się dana osoba. Jeżeli Jan Iksiński jest znawcą prawa karnego, cywilnego, rozwodowego, administracyjnego i prawa pracy – z pewnością nie jest to dobry prawnik. Prawo jest tak szeroką gałęzią, że znajomość więcej niż dwóch, trzech dziedzin jest niemal niemożliwa. Dobry prawnik posiada również doświadczenie, więc warto zasięgnąć opinii w internecie o tym, jakie wspomnienia z danym prawnikiem mają inni – zobacz tutaj. Równie istotna jest dyskrecja. Prawnika obowiązuje zachowanie tajemnicy zawodowej, zawsze i w każdej sytuacji. Tylko od nas zależy, jakie dane i informacje nasz prawnik może ujawnić. Jeżeli dowiemy się, że Iksiński rozpowiada na prawo i lewo o swoich klientach, lepiej go unikać. Podobnie jak prawników, którzy są nielojalni względem swoich klientów. Wynajmowany przez nas prawnik powinien przez cały tok postępowania sądowego dbać o nasze prawa i robić wszystko, co dopuszczane jest prawnie, by nas bronić.

Cechy charakteru dobrego prawnika

Nawet jeżeli dany prawnik ma powyższe cechy, nadal może nie być dobrym wyborem. Dobry prawnik musi być kontaktowy. Oznacza to, że nie tylko prosto i szybko wyjaśni nam skomplikowane prawo, ale również będzie w stanie bez problemów dogadać się ze świadkami, pracownikami sądu czy innymi osobami, zaangażowanymi w sprawę. Jednak dla wielu najważniejsza jest empatia. Klienci chcą, by ich prawnik ich rozumiał i potrafił wczuć się w ich sytuację, by nie był oschłym biurokratą.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.