Wiadomości z Gliwic

Jaki sensor optyczny wybrać, by mysz spełniania nasze oczekiwania?

  • Dodano: 2019-04-29 13:00, aktualizacja: 2019-10-17 12:16

Myszka jest niezbędnym elementem dla każdego, kto na co dzień obsługuje komputer - zarówno stacjonarny, jak i przenośny. To niewielkie urządzenie dostępne jest dziś w sklepach w wielu wersjach różniących się zastosowaną technologią i parametrami. Jakie właściwości myszki wziąć pod uwagę przy zakupie?

Mysz laserowa a mysz optyczna

Myszki dzielą się na dwie kategorie - laserowe oraz optyczne. Oba rodzaje produktów działają na tej samej zasadzie - umieszczone w nich źródło światła emituje wiązkę promieni, które padają na powierzchnię pod myszką i odbijają się od niej. Odbicie to powraca do urządzenia poprzez soczewki, trafia do matrycy, a następnie jest analizowane przez procesor, co umożliwia określenie położenia myszy. Dane są następnie przesyłane do komputera.

Co ciekawe, myszki laserowe są w praktyce unowocześnionymi myszami optycznymi. Różnica polega przede wszystkim na rodzaju zastosowanego źródła światła, które w przypadku myszy laserowych mają formę diod laserowych. Tego typu akcesoria cechują się większą precyzją oraz większą rozdzielczością od myszek optycznych. Nie zawsze jednak taki sprzęt będzie optymalnym rozwiązaniem. W niektórych grach detekcja najdrobniejszych ruchów, na jaką pozwala model laserowy, zamiast ułatwiać rozgrywkę, będzie stanowiła utrudnienie - w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem mogą się okazać myszki optyczne. To właśnie tego typu modele należą do najlepiej ocenianych myszek gamingowych na rynku, choć oczywiście sprawdzą się nie tylko wśród graczy.

Sensor optyczny - jaki wybrać?

Porównując oba rodzaje myszek komputerowych, trzeba pamiętać, że ich nazewnictwo jest mylące. W praktyce produkty z jednej i drugiej kategorii wykorzystują czujniki optyczne - w jednym przypadku jest to po prostu czujnik laserowy, a w drugim ledowy. Trudno przy tym wskazać na wyższość wybranego modelu nad modelem konkurencyjnym, bo to, który z nich okaże się dla nas lepszy, zależy od indywidualnych potrzeb.

Mysz laserowa - ze względu na wspomnianą już dużą dokładność i rozdzielczość - jest ceniona m.in. przez miłośników gier akcji, ale również przez osoby zajmujące się na co dzień precyzyjnymi czynnościami, np. tworzeniem grafik, obróbką zdjęć, projektowaniem itp. Natomiast myszka optyczna z pewnością będzie wystarczająca dla przeciętnych użytkowników, którzy na komputerze wykonują podstawowe czynności. Bardziej zaawansowane modele z tej kategorii sprawdzą się także do gier, oferując użytkownikom doskonałe parametry i różne dodatkowe funkcje.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając myszkę?

Aby wybrać myszkę, która będzie spełniała nasze oczekiwania, należy przeanalizować dokładne parametry zastosowanych w poszczególnych modelach podzespołów. Sensory stosowane w tego typu produktach są różne, a to przekłada się na właściwości myszki. Do najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, należy m.in. rozdzielczość, maksymalna szybkość, szumy, akceleracja czy częstotliwość raportowania.

Wybór myszki jest kwestią indywidualną - różne sensory zapewniają odmienne właściwości urządzeń, które jednym będą odpowiadać, a innym nie. Dlatego warto przed zakupem poznać najważniejsze cechy tych produktów, by wybrać ten najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.