Wiadomości z Gliwic

Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek wybrać?

  • Dodano: 2022-03-22 10:15

Dobry sprzęt wspinaczkowy to podstawa, jeśli myślimy o wspinaczce na poważnie. Dobrze jest posiadać buty wspinaczkowe, kilka karabinków w tym HMS, uprzęże biodrowe oraz kask. Sprzęt da nam komfort wspinaczki oraz zapewni bezpieczeństwo, które jest również bardzo ważne. Sprawdź w co warto się wyposażyć, jeśli chcemy rozpocząć przygodę z tym sportem.

Na samym początku naszej przygody ze wspinaniem, warto spróbować swoich sił na sztucznej ściance lub boulderowni, którą można znaleźć w każdym większym mieście. Po kilku razach, dowiemy się czy ten sport jest dla nas. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt wspinaczkowy wymaga pewnej inwestycji środków, jednak sprzęt ten będzie służył przez lata.

Potrzebny sprzęt wspinaczkowy

Zakupy sprzętu wspinaczkowego warto rozpocząć od poszukiwań butów wspinaczkowych. Oczywiście, na pierwsze wyjście na ściankę możemy zabrać obuwie sportowe, lecz nie będzie ono wystarczające, kiedy chcemy w pełni cieszyć się ze wspinania. Na początku naszej drogi możemy zdecydować się na klasyczne, tańsze modele, należy mieć na uwadze, że buty te są niewygodne i dość wymagające dla stopy. Bardzo ważne jest dobranie rozmiaru, palce powinny być zgięte, jednak osoby zaczynające wspinanie nie powinny przesadzać z za małym rozmiarem. 

Kolejnym produktem w jaki warto się zaopatrzyć są karabinki HMS i przyrząd asekuracyjny. Warto mieć ich kilka do wyboru. Niekiedy zdarza się, że  można je kupić w zestawie razem z przyrządem do asekuracji. Kolejnym zakupem może być kask wspinaczkowy. Jest to dobre zabezpieczenie, na każdym poziomie zaawansowania. Kask chroni naszą głowę przed uderzeniem. Kaski powinny być lekkie, wygodne oraz dobrze dopasowane.  Akcesoria do wspinaczki o jakich nie można zapomnieć to ekspresy wspinaczkowe. Musimy się wyposażyć w kilka sztuk, najbezpieczniej około 10. Najlepiej odwiedzić sklep górski, gdzie pomogą nam dobrać odpowiedni sprzęt do wspinaczki.   

Podstawowym zakupem dla wspinacza są też liny. Zakup liny dynamicznej jest niezbędny do wspinania się w skałkach. Grubsze liny są łatwiejsze do asekuracji, jednak cięższe. Natomiast liny cieńsze są lżejsze, trudniejsze przy wyłapaniu odpadnięcia, a co za tym idzie bardziej odpowiednie dla osób doświadczonych. Lina dynamiczna jest elastyczna, pochłania energię podczas opdadnięcia, więc jest dobrym elementem amortyzującym. Tego typu liny używane są także do zjeżdżania, z kolei lina statyczna nie ma możliwości rozciągania, jest używana np. do prac wysokościowych, speleologii czy ratownictwa.   

Uprząż wspinaczkowa - jaką wybrać?

Uprzęże powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Bardzo ważne jest dobranie dobrego rozmiaru uprzęży, czyli dopasowanie jej do obwodu w pasie oraz udzie. Uprząż wspinaczkowa jest kolejnym niezbędnym elementem przy kompletowaniu wyposażenia wspinaczkowego. Część osób skłania się do zakupu uprzęży sportowej, ale bardziej uniwersalnym wyborem jest produkt dla wspinaczy z regulowanymi nogawkami, przy którym łatwo dopasujesz uprząż do noszonej aktualnie odzieży dostosowanej do pory roku.     

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.