Wiadomości z Gliwic

Jakie są zadania zarządcy nieruchomościami?

  • Dodano: 2020-02-14 09:30, aktualizacja: 2021-08-06 11:35

Każda stawiana przez danego właściciela nieruchomość, musi posiadać swojego zarządcę. O ile w przypadku domów jednorodzinnych jest nim sam właściciel, o tyle w kwestii stawianych bloków, musi być to specjalna, odpowiednio wykwalifikowana osoba. Zarządzanie nieruchomościami nie jest wcale zadaniem łatwym. Wymaga bowiem działania na wielu płaszczyznach, jak również i zmagania się z naprawdę bardzo wieloma poważnymi problemami. Kim więc dokładnie jest zarządca nieruchomości? Jakie spełnia on zadania? Jakie są jego obowiązki?

Zarządca nieruchomości to osoba lub firma, która zatrudniona jest przez właściciela danego budynku. Zarządca podejmuje wszelkie najważniejsze decyzje, jak również i wykonuje zadania, których głównym celem jest odpowiednie utrzymanie porządku i dobrego stanu w budynku, jak również i wokół niego. Do 1 stycznia 2014 roku, aby być zarządcą, trzeba było posiadać wykształcenie, praktykę, jak również i licencję. W chwili obecnej nie jest to wymagane i zarządzanie nieruchomościami https://www.pmgpartner.pl/ można zlecić tak naprawdę każdemu, kto według właściciela budynku nadaje się na sprawowanie takiej funkcji. Jedynymi z wymagań, jakie taka osoba musi spełnić, to niekaralność i pełną zdolność do czynności prawnych i ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Jakie obowiązki spoczywają na zarządcy nieruchomości?

Odpowiednie prowadzenie danej nieruchomości jest niezwykle ważne i istotne. Tylko bowiem dzięki temu można zoptymalizować koszty utrzymania danego budynku, zwiększyć zyski, jak również i zadbać o to, by w kwestii formalnej wszystko mogło funkcjonować bez jakiegokolwiek zarzutu. Wszelkie informacje dotyczące zarządzania nieruchomościami zawarte są w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zarządca w pewien sposób reprezentuje właściciela budynku i w jego imieniu wykonuje wszelkie czynności, jakie związane są z odpowiednim działaniem danej nieruchomości. Zarządzanie nieruchomościami nie należy do zadań łatwych, przede wszystkim ze względu na to, że jest to praca wymagająca szerokich horyzontów i działania na najwyższych obrotach, aby wszystko mogło prosperować bez jakiegokolwiek zarzutu, z zadowoleniem i właściciela i samych mieszkańców nieruchomości. Zarządca zwołuje zebrania wspólnoty, zawiera wszelkie umowy z dostawcami, rozpoczyna działania windykacyjne, zatrudnia osoby do wykonywania odpowiednich czynności, które mają na celu zachować ład, porządek i odpowiednie funkcjonowanie budynku. Zarządca musi działać zgodnie z etyką zawodową. Musi on prowadzić dokumentację finansową oraz techniczną, musi przygotowywać i wprowadzić w życie wszelkie uchwały, które zostaną podjęte przez wspólnotę, musi zajmować się całą dokumentacją, dbać o stan budynku. Jeśli chcemy, aby nasz budynek funkcjonował bez zarzutu i pod wpływem lat nie tracił swojego wyglądu, bez wątpienia zarządzanie nieruchomościami należy powierzyć osobie lub firmie, która jest w tym zakresie specjalistą, która ma wiedzę, doświadczenie i świadczy swoje usługi na najwyższym poziomie. Jeśli o to właśnie zadbamy, to bez wątpienia będziemy mieć przy sobie odpowiednią osobę na odpowiednim miejscu, co do której będziemy mieć 100% pewność i pełne zaufanie.

Dobry zarządca - czyli kto?

Każdy zawód wymaga od danej osoby posiadania takich cech, które pozwolą mu sprawować swoją pracę najlepiej, jak tylko to możliwe. Tak, jak nie każdy może być lekarzem, nie każdy nadaje się do tego, by być murarzem, tak też i nie każdy spełni się w roli zarządcy. Jakie więc cechy powinna taka osoba mieć? Na pewno powinna ona być osobą uczciwą, taką, która pracuje rzetelnie, na najwyższym poziomie i w oparciu o etykę zawodową. Zarządca powinien posiadać niezbędną wiedzę na temat zarządzania i samego rynku nieruchomościami. Powinien wciąż się rozwijać i kształcić, a także stale podnosić swoje kwalifikacje oraz posiadanie umiejętności. Taka osoba powinna umieć mówić, ale i słuchać. Powinna działać wielopłaszczyznowo, być odporna na presję czasu i na stres. Jeśli jako właściciele zatrudnimy odpowiednią osobę, sami nie będziemy musieli tak naprawdę martwić niczym, bo będziemy wiedzieli, że mamy do tego idealną osobę, która zajmie się wszystkim. Prowadzenie budynku nie jest zadaniem łatwym. Nie jest to jedynie sprawdzenie raz na jakiś czas stanu budynku, czy zawarcie umów. To ciągła praca, bycie w wielu miejscach na raz, to ciągłe rozmowy z właścicielami mieszkań, to liczne zebrania, to profesjonalne prowadzenie całej dokumentacji. Ktoś, kto oferuje zarządzanie nieruchomościami https://www.iicd.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami-definicja-pojecia/ musi mieć przede wszystkim czas, bowiem jest to zawód, w którym nie ma sztywnych ośmiu godzin pracy, ale trzeba często być w danym miejscu o każdej porze dnia i nocy. Choć zawód ten jest dobrze płatny, to trzeba mieć świadomość, że aby móc zarabiać i mieć pracę, trzeba być przede wszystkim dobrym, bardzo dobrym zarządcą. To stanowi priorytet i na tym właśnie należy skupić się w pierwszej kolejności. Jeśli tak będzie, zarządca z pewnością będzie w odpowiednim czasie i na odpowiednim dla siebie i swojego życia zawodowego miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.