Wiadomości z Gliwic

Kancelaria Notarialna Gliwice

  • Dodano: 2019-11-27 10:30

Notariusz, dawniej zwany rejentem, stoi na straży bezpieczeństwa oraz legalności obrotu prawnego w państwie. Powoływany jest przez Ministra Sprawiedliwości. Działalność notariuszy reguluje m.in. ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku „Prawo o notariacie”.

Notariusz to zawód zaufania publicznego, co oznacza, że jego praca nie ma na celu wyłącznie osiągania zysku, ale przede wszystkim zaspokajanie potrzeb oraz ochronę interesów lokalnej społeczności w zakresie czynności notarialnych.

Czym zajmuje się notariusz?

Do podstawowych obowiązków kancelarii notarialnej zalicza się:

  • sporządzanie aktów notarialnych

  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego

  • spisywanie protokołów

  • sporządzanie wypisów, odpisów oraz wyciągów dokumentów

  • opracowywanie projektów aktów i oświadczeń

  • doręczanie oświadczeń

  • sporządzanie poświadczeń: własnoręczności podpisu; zgodności odpisu, kopii lub wyciągu z okazanym dokumentem; daty okazania dokumentu; pozostawania osoby przy życiu bądź w określonym miejscu

  • sporządzanie protestów, weksli i czeków

  • przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy, papierów wartościowych.

Powyższa lista usług notarialnych nie jest zamknięta. Notariusz może wykonywać również inne czynności zgodnie z ustawą o notariacie. Jego działania mają na celu zapobieganie ewentualnym sporom sądowym w przyszłości (tzw. prewencja jurysdykcyjna).

Notariusz Gliwice - kiedy należy udać się do kancelarii notarialnej?

Istnieje wiele sytuacji życiowych, w których konieczna jest wizyta w kancelarii notarialnej. Warto podkreślić, że notariusz sporządza akty notarialne, jeśli wymagają tego przepisy prawa albo wtedy, gdy taka jest wola stron. W kancelarii odbiera się m.in. oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, czy też sporządza się umowy sprzedaży i darowizny. Forma aktu notarialnego wymagana jest m.in. dla testamentu, pełnomocnictwa, ustanowienia hipoteki czy też służebności.

Notariusz sporządza ponadto umowy majątkowe małżeńskie (tzw. intercyzy), umowy zobowiązujące do przeniesienia własności nieruchomości, o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, o zrzeczeniu się dziedziczenia czy też zbyciu spadku. U notariusza opracowuje się także dokumenty związane z działalnością spółek.

Oryginały sporządzonych dokumentów przechowywane są w kancelarii notarialnej. Klient otrzymuje wypis (kopię), który ma moc prawną oryginału. Co ważne, notariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej.

Zaufane kancelarie notarialne – Gliwice i okolice

Dobra kancelaria notarialna to taka, która wzbudza zaufanie i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Gliwicki notariusz Marcin Niemiec świadczy kompleksowe usługi notarialne i gwarantuje rzetelne oraz indywidualne podejście do każdej powierzonej sprawy.

Doświadczeni notariusze – Gliwice, Śląsk

Wykwalifikowani pracownicy kancelarii, która mieści się przy ul. Siemińskiego 27/1 w Gliwicach niosą fachową, merytoryczną pomoc w zakresie czynności notarialnych, a także udzielają stronie wszelkich informacji i wyjaśnień związanych z prowadzonymi działaniami. Szukają Państwo solidnego notariusza na terenie Gliwic? Notariusz Marcin Niemiec pozostaje do Państwa dyspozycji: https://notariuszniemiec-gliwice.pl/

undefined

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.