Wiadomości z Gliwic

Kapcie filcowe - czym się charakteryzują?

  • Dodano: 2019-10-28 11:45

Kapcie filcowe są bardzo popularne. Zapewniają komfort stopom i gwarantują odpoczynek i oddychanie. Czym jednak charakteryzuje się te obuwie?

Kapcie filcowe – z czego są wykonane i jak o nie dbać

Filc, z którego wykonane są kapcie filcowe nie jest tkaniną. Owszem, ma on podobne właściwości, jest jednak tylko wyrobem włókienniczym. Powstaje poprzez spilśnianie (zbijanie w mocną, zwartą masę) kolejnych warstw włókien pochodzących z okrywy włosowej zwierząt. W przypadku filcu wykorzystywanego do produkcji kapci, będzie to wełna owcza. Filc jest jednym z najstarszych włókienniczych wyrobów znanych ludzkości. Najstarsze jego odkrycia datuje się już na 6500 lat p.n.e. . Jest to materiał mocny, jednak jak każdy wymaga odpowiedniej konserwacji aby się przedwcześnie nie zużył. Nosząc kapcie filcowe należy pamiętać o kilku istotnych warunkach, które zapewnią ich dłuższe użytkowanie. Jeśli zamierzamy wyczyścić kapcie wilgotną szmatką, lub zamoczyć, musimy pamiętać aby temperatura wody nie przekraczała 35 stopni. Temperatura nie powinna się też wahać podczas czyszczenia, gdyż kapcie mogłyby się skurczyć. Najlepiej jest też unikać zbędnego tarcia filcowymi paskami kapci o różne powierzchnie, gdyż zmieni to ich strukturę. Można za to delikatnie przecierać zmechacone miejsca. Miejmy też na uwadze, że wilgotne kapcie filcowe, nie powinny być wykręcane, gdyż zepsuje ich to pierwotny kształt.

Kapcie filcowe – charakterystyczne elementy dizajnu

Kapcie filcowe ciągle pozostają w modzie przede wszystkim ze względu na ich wygodę. Mogą one mieć też bardzo ciekawe wzornictwo. Szczególnie popularne są tu motywy góralskie, które idealnie współgrają z owczą wełną, z której są wykonane. Lecz góralskie wzory nie wyczerpują bogactwa wszystkich używanych wzorów do ozdabiania kapci. Spotyka się wariacje na temat kwiatków, wzory bardzo wyraziste jak i dyskretne. I oczywiście dostępne są też kapcie wzorów zupełnie pozbawione. Jeśli chodzi o kształty kapci filcowych, niemal nie ma w tej kwestii ograniczeń. Mogą mieć kształt klasyczny – wsuwanych kapci z odkrytą piętą, ale też np. balerinek. Popularne są też bambosze a więc filcowe kapcie zamknięte. Sięgają one wyżej kostki i są wypełnione ociepleniem. Rożne warianty tych butów są dostępne na tej stronie https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-meskie_filc. Niemniej bez względu na wybrany projekt, każdy z nich powinien cechować się niezwykłą wygodą. Poza tym wszystkie kapcie filcowe umożliwiają stopie oddychanie, przez co komfort jest nieporównywalny np. z kapciami z tworzyw sztucznych. Kapcie filcowe, dzięki naturalnym materiałom wykorzystywanym do ich produkcji są bardzo wygodne, miękkie i dodatkowo bogate we wzornictwo.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.