Wiadomości z Gliwic

Książki Stephena Kinga - sposób nie tylko na dreszczyk emocji

  • Dodano: 2021-07-02 08:30, aktualizacja: 2021-07-02 08:38

Stephen King książki to opcja nie tylko dla miłośników horrorów, którzy lubią odczuwać przy lekturze dreszczyk emocji. To również propozycja dla wszystkich tych, którzy po prostu kochają dobrą literaturę. Bowiem King to pisarz niezwykle utalentowany, sprawnie poruszający się w gatunku, jakim jest horror.

Stephen King tworzył swoje dzieła nie tylko pod własnym nazwiskiem, ale także pod pseudonimem Richard Bachman – to, że to jedna i ta sama osoba wyszło na jaw w 1985 roku. Fakt ten King wykorzystywał później do różnych chwytów na linii on–czytelnicy. Przyszły pisarz w czasach swej młodości uczył się w Durham Elementary School i Lisbon Falls Highschool i już w szkole przejawiał pisarski i... biznesowy talent – napisał opowiadanie, a potem sprzedawał je w rodzinnym miasteczku. W czasie studiów na University of Maine, który King ukończył – późniejszy laureat  British Fantasy Award, autor najsłynniejszych książek i człowiek należący do najbogatszych pisarzy świata – pisał felietony do uniwersyteckiej gazetki. King Stephen to pisarz niezwykle płodny, dlatego gdy zdecydujemy się na zgłębianie jego twórczości, lektury nie zabraknie nam przez długi czas.

Książki Kinga – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Amerykański pisarz to nie tylko mistrz budowania napięcia w fabule. Autor w każdej swojej książce prezentuje prawdziwy kunszt pisarski. To operowanie wieloma szczegółami, które składają się na historię, uwielbienie do introspekcji i łączenie wielu swoich powieści za pomocą drugoplanowych bohaterów czy miejsc. Można by powiedzieć, że mistrz horrorów bawi się ze swoimi czytelnikami w skojarzenia. Co dodatkowo urozmaica lekturę. Horror w powieściach Kinga bywa też często pretekstem do poruszenia tak ważkich problemów jak: rasizm, wojny czy przemoc. Kinga interesuje też mniej oczywista i niematerialna strona człowieczeństwa – a mianowicie zdolności paranormalne (np. Zielona mila). Książki Kinga to też prosty język doskonale nadający się do snucia historii. Jeśli komuś marzy się kariera pisarska podobna do tej Stephena Kinga, warto sięgnąć po pewną książkę: Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, w której pisarz zdradza tajniki swojego warsztatu. Proza Kinga to także coś dla fanów kryminału – w roku 2014 zadebiutował on w tej dziedzinie pisarstwa, wydając książkę Pan Mercedes, która reprezentuje publikacje z gatunku kryminału detektywistycznego hardboiled. Dzieła autora to literatura najwyższych lotów i kunszt pisarstwa, z którymi warto się zapoznać.

Proza Kinga na ekranie

Stephen King jest bardzo płodnym autorem i należy do najbardziej poczytnych pisarzy. Mało tego, że jego książki rozeszły się w milionach egzemplarzy na całym świecie, to dodatkowo – jeszcze przed publikacją – producenci i reżyserzy walczą o pierwszeństwo, jeśli chodzi o ich ekranizację. Nic dziwnego, przeważnie dzieła filmowe oparte na prozie tego autora to murowany sukces. Wystarczy wspomnieć chociażby: Misery, Zieloną milę, To, Skazani na Shawshank, adaptacja sagi Mroczna wieża czy kultowe już Lśnienie. Jeśli znamy te filmy, a nie mieliśmy okazji przeczytać książek – czas nadrobić zaległości. Mistrz horroru zapewni emocje nieporównywalne z żadnymi innymi!

Klasyki gatunku, jaką są książki Kinga, warto poszukać w atrakcyjnej ofercie sklepu internetowego https://skupszop.pl/autor/stephen-king.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.