Wiadomości z Gliwic

Kuchnie dla profesjonalnej gastronomii

  • Dodano: 2022-04-25 13:45

Profesjonalna kuchnia stanowi podstawę funkcjonowania praktycznie każdego lokalu gastronomicznego, a także hotelowej, szpitalnej czy też szkolnej stołówki. To kosztowna inwestycja, dlatego jej wybór musi być dokładnie przemyślany i dostosowany optymalnie do profilu działalności oraz przestrzeni, jaką dysponuje dany lokal. Wybór kuchni uzależniony jest również, a może przede wszystkim, od rodzaju zasilania. Jeśli nie mamy dostępu do przyłącza gazowego lub nie chcemy korzystać z gazu z butli, wybór urządzenia do obróbki cieplnej ogranicza się do kuchni elektrycznej lub indukcyjnej. Przyjrzyjmy się bliżej obu rodzajom. 

Podział kuchni ze względu na budowę 

Kuchnie dla gastronomii można podzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest podział ze względu na budowę. Wyróżniamy w tym przypadku trzony i kuchnie przeznaczone do ciągów i bloków termicznych, kuchnie nastolne oraz kuchnie wolnostojące. Kuchnie nastolne są mniejsze niż wolnostojące i można umieścić je w dowolnym miejscu – bezpośrednio na blacie lub na specjalnej podstawie. To idealne rozwiązanie dla food trucków i lokali gastronomicznych, które dysponują ograniczoną przestrzenią kuchennego zaplecza. Kuchnie wolnostojące nie są mobilne i montowane są na podstawie, która może być otwarta albo być wyposażona w szafkę lub piekarnik. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kuchni wybierzemy, wszystkie modele kuchni wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu charakteryzują się trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i nie sprawiają problemów z codziennym czyszczeniem.  

Podstawowe różnice między kuchnią elektryczną a indukcyjną

Jaką kuchnię wybrać, aby była nie tylko w pełni funkcjonalna, ale również oszczędna? To dylemat, który pojawia się często przy wyborze optymalnego modelu urządzenia grzewczego. Warto więc wiedzieć, jakie są podstawowe różnice między kuchnią elektryczną a indukcyjną. 

Kuchnie elektryczne wyposażone są w płyty grzewcze (żeliwne lub ceramiczne), które mogą mieć różny kształt – okrągły, kwadratowy lub prostokątny. Większość modeli posiada termowyłącznik, który odpowiada za odcięcie zasilania po osiągnięciu określonej temperatury, a gdy palnik ostygnie, włącza zasilanie ponownie. Dzięki temu kuchnia zużywa mniej energii, co przekłada się na wymierne oszczędności. Zaletą jest również możliwość używania praktycznie każdego rodzaju garnków. 

Kuchnie indukcyjne wyposażone w ceramiczne płyty grzewcze wykorzystują zjawisko indukcji, dzięki czemu rozgrzewają się dużo szybciej niż kuchnie elektryczne i reagują błyskawicznie na zmianę regulacji temperatury. Szacuje się, że korzystanie z kuchni indukcyjnej jest w stanie zwiększyć wydajność o 25-50%. Warto to wziąć pod uwagę – w dłuższej perspektywie czasowej, mimo wyższej ceny, ich eksploatacja okazuje się tańsza, a zysk większy. Kuchnia indukcyjna jest bardzo prosta w obsłudze i bezpieczna w codziennym użytkowaniu – przestaje grzać chwilę po zdjęciu garnka, dzięki czemu ryzyko oparzenia zostaje całkowicie wyeliminowane. Jedyną wadą kuchni tego typu jest konieczność używania specjalnych naczyń z ferromagnetycznym dnem – zwykły garnek nie zostanie podgrzany.  

Do dużych profesjonalnych kuchni rekomendowane są kuchnie indukcyjne wolnostojące. Optymalnym wyborem okazuje się najczęściej kuchnia indukcyjna z piekarnikiem, która umożliwia szybkie przygotowanie zróżnicowanych potraw. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kuchnię elektryczną czy indukcyjną, należy wybrać model z odpowiednią ilością pól grzewczych, które zapewnią oczekiwaną wydajność. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.