Jedną z najpopularniejszych rozrywek zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych jest paintball. Istnieją dwie wersje tej gry - jedna, w której amunicją jest farba i druga, gdzie amunicją jest laser.
Jedną z najpopularniejszych rozrywek zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych jest paintball. Istnieją dwie wersje tej gry - jedna, w której amunicją jest farba i druga, gdzie amunicją jest laser. Ta druga to tzw. “laser tag”.
Historia Laser Tag
Laser Tag to alternatywna wersja paintballa. W laserowej odmianie amunicją nie jest farba, tylko kodowany sygnał świetlny nadawany i odbierany przez broń lub urządzenia peryferyjne. Skąd w ogóle wziął się laserowy paintball? OtóżŚ z systemu w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Laser Tag Śląsk, który znamy dzisiaj, ma swoje korzenie w systemie szkolenia MILES (z ang.: Multiple Integrated Laser Engagement System), który został wdrożony we wspomnianych siłach zbrojnych USA na przełomie lat 70. i 80. Polegał na znakowaniu trafionych osób - do broni przymocowywano nadajnik emitujący wiązkę podczerwieni, a żołnierzy ubierano w kamizelki z czujnikiem odbiornika. Przy skierowaniu wiązki na kamizelkę rozlegał się dźwięk informujący o “trafieniu”. Zastosowany system pozwalał na prowadzenie skomplikowanych ćwiczeń wojskowych, również tych z użyciem czołgów oraz śmigłowców, jednak bez ryzyka uszkodzenia bądź zniszczenia obiektu oraz przy zachowaniu realistycznych warunków szkoleniowych. W 1982 roku George Carter zaprojektował grę opartą na tym patencie.
Powody, dla których warto zagrać w laserowego paintballa
Laser Tag ma wiele zalet:
- amunicja jest nieograniczona - w przypadku tradycyjnego paintballa może dojść do sytuacji, w której farba się skończyła,
- laserowy paintball nie brudzi i nie boli,
- wiązka podczerwieni osiąga spory zasięg, bo może on wynosić nawet 200 metrów,
- przy skierowaniu wiązki na gracza z przeciwnej drużyny słychać głośny dźwięk, nie ma więc opcji oszukiwania,
- nie ma konieczności noszenia masek ochronnych - tradycyjny paintball wymaga ubrania takich masek,
- więcej możliwości zorganizowania rozgrywek w ciasnych przestrzeniach,
- jest niemal całkowicie bezpieczna - nie licząc osób mających problemy zdrowotne, które wykluczają udział w rozgrywce.
Dla kogo laserowy paintball nie jest wskazany?
W Laser Tag Śląsk nie mogą grać dzieci poniżej 7.roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby, u których stwierdzono:
- choroby serca,
- choroby układu krążenia,
- epilepsję fotogenną,
- choroby układu oddechowego,
- choroby zwiększające podatność na urazy.
Do rozgrywki nie dopuszcza się również osób pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz innych substancji odurzających.
Centrum rozrywki Katowice Mystery Machinery oferuje także pokoje zagadek Śląsk, strefę VR, piłkarzyki oraz świetnie zaopatrzoną strefę gastronomiczną.