Wiadomości z Gliwic

Leasing samochodów używanych czy wynajem długoterminowy? Co lepiej wybrać?

  • Dodano: 2023-07-12 08:30, aktualizacja: 2023-07-24 09:43

Żeby kupić samochód na firmę lub do użytku prywatnego , możesz skorzystać z różnych form finansowania lub wynajmu. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza dla Ciebie? Zobacz, co możesz zyskać, decydując się na leasing samochodów używanych, a jakie zalety przemawiają za wynajmem długoterminowym.

Wynajem długoterminowy oraz leasing aut używanych mają dwa wspólne mianowniki: w obu przypadkach kierowca nie jest właścicielem pojazdu, a jednak ma do dyspozycji samochód używany. Co ostatecznie jest lepszym rozwiązaniem?

Wynajem czy leasing samochodów używanych?

Porównanie obu pojęć należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy docelowo dążysz do tego, żeby pojazd stał się Twoją własnością po okresie finansowania. Wówczas rynek wynajmu należy ograniczyć wyłącznie do ofert z możliwością wykupu. Ale w tej sytuacji również leasing daje Ci taką możliwość. W takim przypadku konkurencyjny będzie również kredyt, który także umożliwia płacenie za pojazd w ratach, a ponadto od razu stajesz się właścicielem samochodu. Takie rozwiązanie oferuje m.in. platforma Car&More, gdzie elastyczność w podejściu do rat pozwala dopasować system spłaty do własnych potrzeb.

Jeżeli jednak myślisz o aucie wyłącznie w kontekście możliwości wygodnego poruszania się na co dzień, warto porównać leasing samochodów używanych z wysokim wykupem (RV) oraz wynajem długoterminowy. Z finansowego punktu widzenia korzystniejszym rozwiązaniem będzie leasing samochodów używanych z wysokim RV, ponieważ płacisz zdecydowanie niższe raty niż w przypadku klasycznego leasingu czy najmu. Oznacza to jednak, że jeśli zdecydujesz się zostać przy tym modelu po okresie umowy, zapłacisz więcej. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany od początku na zwrot pojazdu – wybór właśnie tego rozwiązania może okazać się najkorzystniejsze finansowo.

Wynajem wypada pod tym względem korzystniej wyłącznie na zdecydowanie krótszym dystansie. Abonament może być taki jak rata leasingowa, a ponadto najemca nie musi ponosić dodatkowych kosztów, związanych chociażby z ubezpieczeniem czy opłatą wstępną.

Leasing samochodów używanych sposobem na tańsze auto

Car&More jest firmą, która pośredniczy w leasingu oraz kredycie, dzięki współpracy z wieloma sprawdzonymi partnerami. To sprawia, że dla wielu przedsiębiorców i osób prywatnych najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem staje się leasing aut używanych. Warto tutaj zwrócić uwagę na dwa aspekty: pierwszym jest możliwość sfinansowania zakupu wciąż młodego, ale jednocześnie znacznie tańszego niż auto z salonu. Drugi aspekt to w przypadku przedsiębiorców możliwość odliczenia opłat leasingu na poczet kosztów prowadzonej działalności. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że wydatki związane z wynajem również można ująć w rozliczeniu z uwzględnieniem limitu 150 000 zł wartości auta.

Używane auta w leasing vs. wynajem w praktyce

Jeżeli nadal wahasz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne, być może pomocny będzie przykład. Załóżmy, że interesuje Cię Volkswagen Golf o wartości 100 000 zł. Zarówno w ofercie leasingu, jak i wypożyczalni możesz zdecydować się na dwuletnie auto z porównywalnym wyposażeniem. Docelowo również chcesz, żeby po wygaśnięciu umowy pojazd stał się Twoją własnością.

Jeśli chodzi o używane auta w leasing, niezbędna będzie opłata wstępna stanowiąca 10% wartości VW Golfa, czyli 10 000 zł. Następnie przez 5 lat miesięczny koszt wyniesie 1200 zł netto. Potem leasingodawca zapewnia możliwość wykupu Volkswagena za symboliczną kwotę. W międzyczasie musisz opłacić OC i AC, zatem roczny koszt wrasta o dodatkowe około 3000 zł.

W przypadku wynajmu długoterminowego z opcją wykupu, również pojawia się opłata wstępna i wyniesie również około 10 000 zł. Miesięczny koszt 3-letniego abonamentu waha się w okolicach 1200 zł. Nie zawsze masz jednak możliwość wykupić Volkswagena na własność. W Car&More zawsze masz dwie opcje – zwrot auta lub wykup na własność oraz większość korzyści związanych z wynajmem.

Jak widzisz każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy Ci na aucie własnościowym. Jeżeli tak, kredyt lub leasing będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli wciąż masz wątpliwości, możesz skontaktować się z ekspertami Car&More, którzy pomogą dobrać odpowiedni sposób finansowania.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.