Wiadomości z Gliwic

Leczymy wady zgryzu

  • Dodano: 2023-05-16 08:30, aktualizacja: 2023-05-23 12:35

Korekta wad zgryzu to nie tylko piękny uśmiech. To przede wszystkim poważna procedura medyczna, która zawsze powinna przebiegać pod kontrolą lekarza stomatologa.

Dla większości pacjentów główną motywacją do leczenia jest estetyka wyglądu. Jednak nieleczone wady zgryzu mogą przyczyniać się także do poważnych problemów medycznych. Nieprawidłowe obciążenia zębów przekładają się na kości szczęki i żuchwy. Rezultaty? Trudności z gryzieniem, żuciem, zaniki kości czy rozchwianie zębów.

Nasze zęby razem z mięśniami, gruczołami ślinowymi oraz kościami szczęki i żuchwy stanowią całość, tworząc układ stomatognatyczny. Każda interwencja w jego obrębie powinna być zaplanowana i kontrolowana przez doświadczonego lekarza. To dlatego prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne zawsze zaczyna się od diagnostyki.

Zawsze pod opieką lekarza

Każdy proces leczenia zaczynamy od konsultacji z lekarzem i dokładnej diagnostyki, obejmującej m.in.:

  • badanie fizykalne,
  • pantomogram,
  • cefalomterię,
  • cyfrowy skan jamy ustnej.

Jeszcze przed założeniem aparatu konieczne jest odpowiednie przygotowanie zębów. To przede wszystkim usuwanie kamienia nazębnego, czyli higienizacja. Wszelkie ubytki próchnicze powinny być uzupełnione.

W przypadku bardziej skomplikowanych wad zgryzu, przez założeniem aparatu może być potrzebna pomoc lekarza innej specjalizacji np. chirurga stomatologicznego czy periodontologa. W centrum LUX MED Stomatologia w Katowicach przy ul. Francuskiej 36 lekarze różnych specjalizacji tworzą zespół, który kompleksowo opiekuje się pacjentem.

Aparat tradycyjny czy nakładkowy

Kiedy Twój lekarz już dokładnie pozna stan Twoich zębów i Twoje oczekiwania, razem z Tobą wybierze odpowiednią metodę leczenia, biorąc pod uwagę rodzaj Twojej wady zgryzu, styl życia i możliwości finansowe.

W LUX MED Stomatologia leczymy wady zgryzu zarówno tradycyjnymi aparatami, jak i nowoczesnymi nakładkami ortodontycznymi. Czym różnią się te dwie metody?

Tradycyjny aparat

Stały aparat ortodontyczny jest zbudowany z pierścieni okalających zęby trzonowe, zamków i łączących je drutów. Tradycyjny aparat radzi sobie nawet z najbardziej poważnymi wadami zgryzu.

Aparat ortodontyczny niejedno ma imię – w LUX MED Stomatologia leczymy pacjentów z pomocą aparatów ruchomych i stałych. Nasi lekarze stosują klasyczne metalowe aparaty, a także te z zamkami ceramicznymi, czy aparaty samoligaturujące.

Stały aparat ortodontyczny wymaga od Pacjenta dużej dyscypliny – konieczne jest unikanie niektórych pokarmów, a dbanie o higienę jamy ustnej jest trudniejsze. Koszt leczenia aparatem tradycyjnym może być trochę niższy niż z pomocą nakładek, jednak leczenie trwa dłużej i wymaga częstszych wizyt w gabinecie.

Nakładki ortodontyczne

Alternatywą dla klasycznego metalowego aparatu są nowoczesne nakładki ortodontyczne. Są wykonane z przezroczystego materiału (dzięki czemu są praktycznie niewidoczne) i można je zdejmować w dowolnym momencie. Dzięki temu Pacjenci nie musza rezygnować z ulubionych potraw. Co najważniejsze – to znaczne ułatwienie w utrzymaniu higieny. Wystarczy zdjąć nakładki i umyć zęby jak zawsze.

Leczenie nakładkami ortodontycznym w LUX MED Stomatologia rozpoczyna się od dokładnej diagnostyki. Na podstawie cyfrowego skanu jamy ustnej są produkowane indywidualnie dobrane zestawy nakładek. Nad całym procesem czuwa lekarz, który opracowuje plan leczenia i kontroluje jego przebieg.

Leczenie nakładkowe zazwyczaj trwa krócej niż z pomocą tradycyjnego aparatu. Początkowy koszt jest wyższy, jednak w ramach umowy z Pacjentem zawarte są już koszty wizyt kontrolnych. Aparaty nakładkowe są praktycznie bezawaryjne. Pamiętaj jednak, że zawsze to lekarz musi ocenić, czy Twoja wada zgryzu kwalifikuje się do leczenia nakładkowego.

Warto wiedzieć, że niezależnie od metody leczenia, po jego zakończeniu konieczne będzie zadbanie o utrwalenie efektów. Ustabilizowanie zębów jest możliwe dzięki tzw. retencji. Lekarz może zaproponować ci metalowy aparat retencyjny lub przezroczyste nakładki retencyjne.

Chcesz wiedzieć, jaki rodzaj leczenia będzie najlepszy dla Ciebie? Zapytaj lekarza podczas wizyty w LUX MED Stomatologia w Katowicach przy ul. Francuskiej 36, tel. 224 600 706.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.