Wiadomości z Gliwic

Metamorfoza mieszkania - jak się do tego zabrać?

  • Dodano: 2020-02-03 14:00, aktualizacja: 2022-12-06 09:47

Któż z nas nie marzy o pięknym, nowocześnie urządzonym wnętrzu? O miejscu, które będzie dla nas wyjątkowe, które będzie miało klimat i duszę? O ile kupując mieszkanie w stanie deweloperskim jesteśmy w stanie zrobić wszystko od podstaw, o tyle w przypadku starych mieszkań czy domów, nie wszystko wydaje się być takim prostym zadaniem. W jaki więc sposób wykonać metamorfozę mieszkania? Jak się do tego zabrać? Jak zaaranżować wnętrze, by nie wydając fortuny, było ono wyjątkowe?

Dla wielu z nas słowo remont kojarzy się przede wszystkim z ogromnymi kosztami, z dużym bałaganem, ogromnym stresem i długim czasem oczekiwania na efekt końcowy. Czy tak jednak musi być w rzeczywistości? Niezupełnie. Wszystko bowiem zależy od tego, jak się do tego zabierzemy i co chcemy uzyskać. Jeśli spróbujemy podejść do wszystkiego racjonalnie i z głową, okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują...

Ile możemy zrobić samodzielnie?

W dzisiejszym czasie bardzo duże znaczenie ma to, ile możemy zrobić samodzielnie, a ile musi wykonać za nas ekipa budowlana i remontowa. Okazuje się bowiem, że zapłata za samo wykonanie jest kilkukrotnie wyższa, niż zakup samych materiałów. Jeśli potrafimy więc zrobić coś samodzielnie, zaoszczędzimy na tym naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Może warto wziąć tydzień urlopu w pracy, albo zmobilizować się i zebrać siły, by popołudniami wykonać te prace remontowe? Czasami lepiej jest się chwilę pomęczyć, ale mieć możliwość uzyskania takiego efektu, na jakim nam zależy. Jeśli nie stać nas na ekipę, samodzielnie na pewno to wykonamy. Liczą się chęci i choć odrobina wiedzy w danym temacie. Jeśli zaś sami mamy tak zwane dwie lewe ręce, wówczas warto przed zatrudnieniem jeszcze ekipy remontowej, popytać wśród rodziny i znajomych. Może ktoś w dużo niższej cenie lub za przysługę, będzie chciał nam pomóc? Zawsze należy szukać oszczędności, a jeśli chodzi o remonty, w kwestii usług to najlepsze z możliwych rozwiązanie.

Aranżacja wnętrza - cena dopasowana do możliwości finansowych

Rzeczą wiadomą i oczywistą jest fakt, że wszystko to, co wypełnia nasze wnętrza, kosztuje inaczej. Jeden kupi nową kanapę mieszcząc się w kwocie 1500 złotych, ktoś inny potrzebuje na to 5000 złotych. Wszystko więc uzależnione jest tak naprawdę od tego, na co nas stać. Jeśli chcemy, aby nasza aranżacja wnętrz pozwoliła nam stworzyć zupełnie nową przestrzeń, będziemy z pewnością wymieniać wszystkie meble na nowo. Powinniśmy więc poszukać różnorodnych ofert i wśród ciekawych propozycji, wybrać to, co dla nas właśnie okaże się być najlepsze. Czasami dużo rzeczy można zrobić całkowicie po kosztach. Meble z palet, dekoracje ze znalezionych rzeczy na strychu, odrestaurowane meble. Wiele zależy od naszej inwencji twórczej, zdolności i oczywiście samej kreatywności.

Wszystko pięknie, ale jak się do tego zabrać?

Jeśli planujemy projektowanie wnętrza w jednym pomieszczeniu, wówczas w pierwszej kolejności należy z tego miejsca wynieść wszystko, co tam się znajduje. Pakujemy najlepiej w kartony wszelkie ubrania, naczynia, ozdoby, książki. Wynosimy meble, ściągamy karnisze i lampy, składamy dywany. Jeśli aranżacja wnętrz ma dotyczyć całego mieszkania, wtedy należy wywieźć wszystko w inne miejsce. To, co mamy wyrzucić od razu pakujemy do wyrzucenia lub do wydania, pozostałe rzeczy wynosimy w odpowiednie miejsce. Kolejnym etapem jest zerwanie tapet, ściąganie podłogi, jeśli jest taka konieczność. Chcąc robić rewolucję, musimy mieć całkowicie wolną, pustą przestrzeń.

Kiedy uda nam się to zrobić, kolejnym krokiem są już prace typowo remontowe. Zabieramy się za malowanie ścian na nowe kolory, kładzenie tapet, cegieł czy też innych elementów dekoracyjnych na ścianach. Kolejnym etapem jest założenie nowej podłogi, odrestaurowanie starej lub zakup nowych wykładzin czy też dywanów. Kiedy to mamy, możemy przystąpić do tego, co najlepsze, a więc do zakupu mebli i dodatków. Warto pamiętać o tym, aby kupując wszystko, postarać się dopasować całość w taki sposób, aby stworzyło to jedną, konkretną przestrzeń w danym stylu, w konkretnym klimacie.

Wnętrze dopasowane do nas samych

Nikt nie będzie czuł się dobrze w miejscu, które nie jest stworzone w jego guście. Jeśli ktoś lubi bogactwo, przepych i starodawne akcenty, na pewno nie będzie cieszył się z wnętrza nowoczesnego, pełnego oryginalnych dodatków i designerskich akcentów. Zawsze należy starać się tworzyć przestrzeń taką, w której my sami będziemy czuli się dobrze. Jeśli więc projektowanie wnętrz, to stworzona pod nas samych, a nie pod katalogi z gazet. To my mamy tam mieszkać i my mamy dobrze się w tym miejscu czuć.

Jeśli chcemy przeprowadzić metamorfozę mieszkania, warto pamiętać o stworzeniu sobie planu działania, który uchroni nas przed wieloma błędami, stratą czasu i złymi konsekwencjami źle podjętych decyzji. Stwórzmy sobie plan - co robimy po kolei, co należy wyrzucić, gdzie wywieść rzeczy osobiste, kogo zatrudnić do poszczególnych plac. Jeśli nad wszystkim odpowiednio zapanujemy, to na pewno całość przeprowadzona będzie tak, jak tego chcemy.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.