Wiadomości z Gliwic

Mieszkanie z przetargu - dobry sposób na zakup taniego lokum

  • Dodano: 2020-01-27 13:15

Rynek mieszkaniowy w Polsce ciągle trzyma się bardzo mocno. Oferta mieszkań jest coraz większa, więc zainteresowani kupnem własnego lokum mają w czym wybierać. Jedynym problemem mogą być fundusze, gdyż mieszkania, zwłaszcza w dużym mieście nie należą do tanich. Rozwiązaniem może tutaj być zakup mieszkania w drodze przetargu.

Zakup mieszkania w drodze przetargu może być okazją do nabycia lokalu po cenie znacznie niższej niż rynkowa. W dodatku często w bardzo dobrej lokalizacji, taka nieruchomość może więc być dobrą inwestycją także pod przyszły wynajem. Przetargi mieszkaniowe są organizowane między innymi przez takie instytucje jak urząd miasta, urząd gminy czy dzielnicy, spółdzielnia mieszkaniowa czy spółki Skarb Państwa - odbywają się w trybie ustnym lub pisemnym.

W pierwszym przypadku najważniejszym kryterium jest cena. W przetargu pisemnym z kolei pod uwagę może być brane także inne kryterium, np. plan zagospodarowania lokalu. Przystępując do przetargu trzeba też koniecznie sprawdzić, czy mamy do czynienia z przetargiem w formie ograniczonej czy nieograniczonej i czy nie ma w związku z tym restrykcji co do tego, kto może wziąć udział w przetargu.

Gdzie znaleźć informację o przetargach mieszkaniowych

Informacje o przetargach można pozyskać z kilku źródeł np. ze strony Biuletynu Informacji Publicznej, z prasy lokalnej czy internetowych serwisów regionalnych. Dostęp do listy wszystkich przetargów mieszkaniowych z całej Polski jest też możliwy poprzez serwis Listaprzetargow.pl. Znajdziemy tam interesujący nas przetarg szybko i wygodnie, poprzez wybór lokalizacji z możliwością filtrowania odpowiedniego metrażu, ceny, liczby pokoi czy rodzaju nieruchomości. Można tam znaleźć zarówno mieszkania, jak i domy, lokale użytkowe czy garaże.

Udział w przetargu

Do udziału w przetargu należy się dobrze przygotować. W tym celu należy przede wszystkim zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat przetargu zawartymi w ogłoszeniu o przetargu oraz jego regulaminie - takimi jak organizator i przedmiot przetargu, termin i miejsce organizowania przetargu czy warunki przystąpienia do przetargu wraz z wysokością wadium oraz terminem i sposobem jego wniesienia. Koniecznie trzeba zapoznać się z opisem nieruchomości, aby mieć pewność, że odpowiadają nam jej metraż czy lokalizacja. Koniecznie trzeba też sprawdzić księgę wieczystą i stan techniczny budynku. Istotna jest również cena wywoławcza nieruchomości oraz warunki zawarcia umowy sprzedaży. Warto zapisać sobie też kontakt do osoby upoważnionej do udzielania informacji związanych z przetargiem. Jeśli coś jest niejasne lepiej w porę wyjaśnić wszystkie wątpliwości, aby jak najlepiej przygotować się do przetargu. Zakup mieszkania w formie przetargu jest bezpieczny, a na nabywcę nie przechodzą ewentualne długi na nieruchomości, gdyż na ich pokrycie przeznaczana jest kwota uzyskana z przetargu.

Sprawą, która często spędza sen z powiek wielu osobom, które planują udział w przetargu, jest kwestia wadium. To jednak nic innego jak zabezpieczenie w wysokości 10% oszacowanej wartości nieruchomości, które wnosi się przystępując do przetargu. W przypadku zwycięstwa wadium zostanie zaliczone na poczet kupna mieszkania, w innym przypadku podlega ono zwrotowi. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy to zwycięzca przetargu zrezygnuje z kupna mieszkania, wówczas wadium nie zostanie mu zwrócone.

Wygrana w przetargu

Informacje o tym, kto został zwycięzcą przetargu podaje się do publicznej wiadomości. Organizator musi następnie w ciągu maksymlanie 21 dni powiadomić zwycięzcę o miejscu i czasie podpisania umowy. Wcześniej zwycięzca przetargu musi uiścić całą kwotę za mieszkanie, chyba że ustalono że kwota ta zostanie rozłożona na raty. Koniecznie trzeba pamiętać, że umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego, którego koszty wraz z opłatą sadową za wpis do księgi wieczystej pokrywa nabywca mieszkania.

Zdjęcie: Pixabay.com

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.