Wiadomości z Gliwic

Na czym uda się oszczędzać przy budowie domu, a na czym nie warto?

  • Dodano: 2022-01-03 08:00, aktualizacja: 2022-01-03 08:12

Budowa domu to przedsięwzięcie o dużym stopniu skomplikowania i wielu etapach. Każdy z tych etapów - od zakupu projektu do realnego wprowadzenia się - wymaga nakładów ekonomicznych. Jednakże każda faza powstawania domu może być droższa lub tańsza. Są sposoby oszczędzania przy budowie domu.

Na czym możemy oszczędzić budując dom?

Oszczędności przy budowie domu możemy poczynić praktycznie na każdym etapie. Niektóre z nich to dla nas prawdziwa szansa i rzeczywiste obniżenie kosztów, inne będą tylko oszczędnościami pozornymi. Najpierw zajmijmy się tym pierwszym rodzajem, czyli: na czym można oszczędzić budując dom?

Już na samym początku wybieramy miejsce - zakup ziemi, na której postawimy dom. Od razu trzeba wiedzieć, że lokalizacja i status wybranych działek będą silnie wpływały na ich cenę, zatem warto wybierać teren do zabudowy odpowiedzialnie. Warto wiedzieć, gdzie chce i może się mieszkać. Lokalizacja działki wiąże się też z kosztem korzystania z podstawowych instalacji (prąd elektryczny, dostęp do wody i kanalizacja) - to również wpływa na koszty.

Zaoszczędzimy również wtedy, gdy wybierzemy jedną z nowych technologii budowlanych. Sam sposób stawiania domu może być bardziej lub mniej kosztowny. Oczywiście z technologią budowlaną ściśle powiązany jest projekt domu. Nowoczesne i ekonomiczne projekty domów na pochyłą działkę prezentuje np. Pracownia Architektoniczna Domowe Klimaty. Współczesna architektura domy widzi jako zaprojektowane z myślą o ludzkich potrzebach miejsca, które powinny powstać szybko i możliwie niewielkim kosztem.

Jeszcze jedna podpowiedź: im prostsza konstrukcja (projekt domu), tym łatwiejsza realizacja, a więc również niższe koszty. Dlatego najtańsze są domy projektowane jako kompaktowe bryły (nowoczesny, modernistyczny, minimalistyczny styl), które składają się z prefabrykowanych, odpowiednio dobranych i połączonych elementów, tworzących architektonicznie eleganckie, uproszczone kształty.

Pozorne oszczędności - na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu

Odradzamy oszczędzanie na systemach izolacyjnych. Ponieważ domy wznosi się na pokolenia - zawsze jest to działanie obliczone na długie trwanie - to wykonanie taniej izolacji w dłuższej perspektywie czasu będzie nieopłacalne. Tym mniej opłacalne, im dłużej korzystamy z domu. Nie warto oszczędzać również na innych rozwiązaniach ekologiczno-ekonomicznych. Np. zawsze (nawet jeśli z początku będzie kosztowało nas to więcej) warto zadbać o możliwości ekologicznej rozbudowy domu, ponieważ już prosty przykład fotowoltaiki pokazuje, że projekt przewidujący miejsce na panele słoneczne jest opłacalny w dłuższej perspektywie czasu - odczujemy to w portfelu.

Pytaniem pozostaje czy dla postawienia domu wybrać system gospodarczy, czy też lepiej zdecydować się na system zlecony. W pierwszym przypadku będziemy mogli poczynić pewne oszczędności, jeśli tylko wiemy jak zarządzać sprawami związanymi z budową domu (w każdym tego aspekcie). System zlecony ma tę przewagę, że dom z reguły powstaje szybciej. Poza tym jest to wygodniejsze, a jeśli nie wiemy jakie podmioty (i za jakie pieniądze) zatrudnić przy budowie domu, to system zlecany będzie preferowanym.

Oszczędne w realizacji i ultranowoczesne projekty domów

Na koniec chcielibyśmy Państwu przedstawić 5 ciekawych projektów domów z wizualizacją i aranżacją wnętrza domu. Warto się zapoznać z tym źródłem, ponieważ stawowi ono bardzo dobrą ilustrację sposobów, projektów i technik budowania domów bez przepłacania.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.