Wiadomości z Gliwic

Nowe mieszkanie w Knurowie czy Gliwicach? Porównujemy koszty!

  • Dodano: 2019-12-23 08:15, aktualizacja: 2019-12-23 08:47

Gliwice to jedno z największych i najprężniej rozwijających się miast GOP. Są one miejscem pracy wielu mieszkańców Aglomeracji, którzy często rozważają również przeprowadzkę do Gliwic. Jednak wysokie ceny nieruchomości – szczególnie w przypadku rynku pierwotnego – sprawiają, że stale rośnie zainteresowanie mieszkaniami w pobliskim Knurowie.

Knurów a Gliwice – ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Knurowie idą w górę – wynika to przede wszystkim z rosnącej podaży nieruchomości z rynku pierwotnego, w których przypadku średnia cena za 1 m2 wynosi przeciętnie 5 tys. zł. Jeszcze w grudniu 2018, przed oddaniem do użytku licznych, nowych mieszkań w Knurowie, przeciętna cena nieruchomości w tym mieście wynosiła 3144 zł/m2. Obecnie, cena za 1 m2 kształtuje się na poziomie 4279 zł, odnotowano ponadto wzrost cen na rynku wtórnym, które zawierają się obecnie w przedziale 3300-3500 zł/m2. Na obserwowany w przeciągu ostatniego roku wzrost cen mieszkań w Knurowie może wpływać również niewielka liczba ofert sprzedaży – w grudniu 2019 odnotowano ich zaledwie 30, z czego blisko połowa dotyczyła nieruchomości z rynku pierwotnego.

W Gliwicach ceny mieszkań w przeciągu ostatniego roku cechowały się znacznie mniejszą dynamiką zmian – zawierały się w przedziale od 4250 do 4500 zł za 1 m2. W przypadku mieszkań nowych, ceny są znacznie wyższe, niż w Knurowie – od 6000 do nawet 8000 zł/m2. Większość ofert sprzedaży mieszkań w Gliwicach dotyczy jednak nieruchomości z rynku wtórnego, których ceny, w zależności od dzielnicy, kształtują się na poziomie od 3500 do 4200 zł za 1 m2. Podaż mieszkań w Gliwicach jest przy tym 10-krotnie wyższa, niż w Knurowie – w grudniu 2019 odnotowano ponad 300 ofert sprzedaży mieszkania, w tym 86 z rynku pierwotnego.

Z czego wynikają różnice w cenie nowych mieszkań?

Porównując ceny mieszkań w Knurowie i Gliwicach widać jak na dłoni, iż nowe nieruchomości w pierwszym z tych miast są znacznie tańsze, niż w drugim. Z czego wynika ta dysproporcja?

Przede wszystkim, Knurów jest miastem znacznie mniejszym, niż Gliwice – zarówno jego powierzchnia, jak i liczba mieszkańców jest niższa blisko 4-krotnie. Duże ośrodki miejskie w Polsce przyciągają inwestorów, co przekłada się na znacznie lepszą sytuację na rynku pracy w największych miejscowościach – a im więcej miejsc pracy, tym więcej chętnych do zamieszkania w danym mieście. Wyższy popyt na mieszkania w Gliwicach bezpośrednio wpływa więc na ich wyższe ceny.

Po drugie, średnią cenę za metr kwadratowy nowych nieruchomości w Gliwicach windują niedawno oddane inwestycje mieszkaniowe w ścisłym centrum miasta. Wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja sprawia, że ich ceny za m2 są blisko dwukrotnie wyższe, niż gliwicka średnia. Przykładem takiej inwestycji są nowe mikromieszkania w dzielnicy Politechnika, które kosztują ok. 8 tys. zł za 1 m2.

Mieszkanie w Knurowie – alternatywa dla Gliwic?

Dlaczego warto postawić na nowe mieszkanie w Knurowie, zamiast inwestować w nieruchomość w Gliwicach? Poza niższymi cenami nieruchomości, warto zdecydować się na zamieszkanie w Knurowie z kilku innych względów:

  • szybki i wygodny dojazd do Gliwic – z mieszkania w Knurowie do pracy w centrum Gliwic dotrzesz w ok. 15 minut
  • spokój i cisza małego miasta – idealne dla rodzin z małymi dziećmi
  • rozwinięta infrastruktura – żłobki, przedszkola, szkoły, kino, bliskość autostrady A1 to zaledwie kilka z zalet Knurowa.

Chcesz zamieszkać w Knurowie? Lepiej nie zwlekaj!

Jak już wspomniano, Knurów jest znacznie mniejszy, niż Gliwice – nie powinno więc dziwić, że liczba dostępnych w nim mieszkań na sprzedaż jest znacznie niższa. Dlatego też, jeśli rozważasz zakup nowego mieszkania w Knurowie, lepiej nie zwlekaj! Stosunkowo mała liczba nieruchomości, w połączeniu z dużym zainteresowaniem ich zakupem sprawia również, że ceny mieszkań z rynku wtórnego ciągle rosną – taniej już nie będzie!


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.