Wiadomości z Gliwic

Odnawialne źródła energii okazją do zmiany pracy

  • Dodano: 2020-12-16 11:30

Odnawialne źródła energii już dawno przestały być wizją ekologów, a ich funkcjonowanie jest uzasadnione z punktu widzenia ekonomicznego i dbania o środowisko. Złoża węgla w Polsce i na całym świecie powoli się wyczerpują. Podobnie ma się sprawa z ropą, która w perspektywie najbliższych 100 lat się skończy, chociaż obecnie pomimo ogromnego wykorzystania tego paliwa, wciąż wydobywamy jej więcej niż zużywamy. Biorąc pod uwagę kurczące się zapasy paliw jasnym stało się korzystanie z tzw. odnawialnych źródeł energii. Rozwój tej części gospodarki spowodował rosnący popyt na fachowców wykształconych w kierunku instalacji systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Jak skorzystać na trendzie OZE?

Rynek instalacji fotowoltaicznych rośnie w ogromnym tempie, dzisiaj już nie tylko biurowce, szpitale czy inne wielkopowierzchniowe budynki korzystają z OZE (skrót od odnawialnych źródeł energii), wspólnoty mieszkaniowe budują panele na dachach swoich bloków, zresztą podobnie jak osoby posiadające domy. Obecnie nawet stacje rowerowe wyposażone są w panele słoneczne i to wszystko dzieje się w kraju, który nie słynie ze słonecznej pogody. 

Jeżeli nie przepadasz za swoją pracą, albo nie jest wystarczająco dobrze płatna, jest to doskonały moment na rozważenie przebranżowienia i skorzystania ze szkolenia dla instruktorów fotowoltaiki. Kurs instalatora został zaprojektowany z myślą o osobach chcących podjąć pracę jako monter instalacji fotowoltaicznych. Nie trudno znaleźć informacje na temat zarobków w tej branży. Oczywiście są one uzależnione od miasta i wielkości firmy, w której podejmuje się zatrudnienia, ale osoby bez żadnego doświadczenia mogą liczyć na 16-22 zł netto, otrzymują wtedy najmniej skomplikowane zadania. Wraz z większym doświadczeniem, posiadanymi umiejętnościami np. potwierdzonymi zdaniem egzaminu UDT na instalatora instalacji fotowoltaicznych, można liczyć na zarobki zdecydowanie powyżej średniej krajowej. 

Wbrew pozorom uzyskanie certyfikatu OZE nie jest rzeczą trudną. W naszym kraju pieczę nad tym zagadnieniem sprawuje Urząd Dozoru Technicznego, czyli wymieniony wcześniej UDT. Instalacje fotowoltaiczne zebraną energię słoneczną przetwarzają w prąd, a jak wiadomo ten może być zagrożeniem dla całego budynku, jeżeli instalacja została wykonana w nieprawidłowy sposób. 

Szkolenie w ośrodku doskonalenia zawodowego OMEGA podzielone jest na teoretyczne i praktyczne. Pierwsza część polega na poznaniu przepisów związanych z normami stosowanymi w systemach fotowoltaicznych. Omawiane są różnice między ogniwami oraz podstawa ich działania, a w dalszym etapie wiedza ta jest tylko pogłębiana. 

Zajęcia teoretyczne w płynny sposób przechodzą w szkolenie praktyczny, podczas których kursanci samodzielnie będą konfigurować i sprawdzać komunikację z regulatorem ładowania oraz falownikiem sieciowym.

Pomijając aspekty związane czysto z wiedzą instalatorów, trudno wyobrazić sobie w obecnym świecie firmę czy inny organ zatrudniający instalatorów bez odpowiednich certyfikatów. Instalacje fotowoltaiczne wciąż stanowią spory koszt i  wielu przypadkach powstają dzięki pieniądzom pochodzącym z kredytów, nie ma mowy, aby poważna firma wynajęła do instalacji osoby niepotrafiące udokumentować swojej wiedzy.

Szkolenie kończy się egzaminem UDT, który jest formalnością, jeśli odpowiednio się na niego przygotuje i będzie uważać się na zajęciach. Zdanie egzaminu kończy się uzyskaniem certyfikatu UDT.

Branża odnawialnych źródeł energii, będzie rosła i dawałą prace coraz większej grupie osób, im wcześniej dołączysz do grona certyfikowanych instalatorów tym szybciej zyskasz przewagę na rynku pracy.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.