Wiadomości z Gliwic

Odtrucie alkoholowe Katowice - bezpieczeństwo i skuteczność detoksu

  • Dodano: 2020-11-27 10:00, aktualizacja: 2020-11-30 11:38

Popularny zabieg, jakim jest odtrucie alkoholowe, pozwala szybko poczuć się lepiej po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Oznacza to więc, że nie tylko alkoholicy korzystają z tego rozwiązania. I choć właśnie oni stanowią największe grono pacjentów detoksu, poddają się mu również osoby, które nie mają problemu z chorobą alkoholową. Po suto zakrapianej imprezie pozbycie się kaca może okazać się bowiem trudnym zadaniem. Z pomocą przychodzą profesjonaliści. Jeśli chodzi o odtrucie alkoholowe, Katowice to odpowiedni wybór.

Nadmierne spożycie alkoholu wywiera szkodliwy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Co więcej, szkody te są współmierne do czasu trwania uzależnienia lub spożycia. Gdy ciąg alkoholowy przedłuża się, w organizmie powstaną złożone zaburzenia i liczne niedobory. Zapobiec ich rozwojowi można jedynie poprzez odtrucie alkoholowe. Katowice oferują bogaty wybór usług z tego zakresu.

Odtrucie alkoholowe – czym jest?

Coraz większa liczba alkoholików interesuje się tym, czym jest odtrucie alkoholowe. Katowice, Kraków, Rzeszów, Wrocław – to tylko niektóre z polskich miast, w których bez zbędnych formalności można poddać się zabiegowi. Głównym jego celem jest pozbycie się z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany alkoholu. Nie można jednak wyłącznie na tym poprzestać. Organizm zarówno alkoholika, jak i osoby, która jednorazowo spożyła zbyt dużą ilość alkoholu, jest wycieńczony obecnością substancji i zmianami, jakie wywołała. To zmęczenie odczuwane jest głównie jako popularny kac. Dla osób cierpiących na chorobę alkoholową do objawów kaca dołączają ponadto dolegliwości związane z AZA (Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym). Występują one w przypadku, gdy alkoholik nie uzupełni na czas odpowiedniej ilości alkoholu krążącego po krwiobiegu. Gdy stężenie substancji spada, odczuwa on nieprzyjemne objawy, a chcąc im zapobiec, spożywa alkohol w ciągu.

Aby odtrucie przyniosło pozytywny skutek dla stanu zdrowia chorego, nie wystarczy pozbycie się z organizmu toksyn. Następnym krokiem jest uzupełnienie niedoborów, powstałych w organizmie w wyniku nagromadzenia substancji szkodliwych, stosowania niewłaściwej diety, braku dbałości o zdrowie alkoholika. W tym celu stosuje się kroplówki witaminowe w postaci dożylnych wlewów. Są one tak skomponowane, by w szybki sposób dostarczyć najbardziej potrzebnych witamin i minerałów. Zawierają przede wszystkim witaminę C, jony sodu, potasu i magnezu oraz glukozę. Ta ostatnia, jako nośnik substancji, dodaje ponadto sił, witalności i zastrzyku energii.
W niektórych przypadkach konieczne staje się uzupełnienie opisanych działań o leczenie farmakologiczne. Dzieje się tak w sytuacji, gdy organizm alkoholika jest skrajnie wycieńczony, źle reaguje na sam proces detoksu. Najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe, nasenne i środki uspokajające. Dzięki nim pacjent wycisza się, pozbywa się bólu i dyskomfortu związanego z brakiem substancji odurzającej. To ona dotychczas pełniła bowiem dla alkoholika rolę „pokarmu”, nie dostarczając mu jednak żadnych substancji odżywczych.

Kto może skorzystać z detoksu?

Wskazania do leczenia odwykowego powinien ustalić lekarz po szczegółowym przebadaniu pacjenta. Najczęściej z odtrucia alkoholowego mogą skorzystać wszystkie osoby dorosłe, u których stwierdzono brak przeciwwskazań dla tego rodzaju działań. W niektórych przypadkach na detoks zgłaszają się również osoby niepełnoletnie w towarzystwie opiekuna prawnego. Również występowanie powikłanych przypadków występowania AZA jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia odtrucia. Wystąpienie drgawek, padaczki, zaburzeń świadomości, objawów psychozy i majaczenia to podstawowe przesłanki do natychmiastowego rozpoczęcia detoksu.
Ponieważ odtrucie to zespół określonych procedur medycznych, istnieją dla nich pewne przeciwwskazania. Z detoksu nie mogą skorzystać osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, z ciężką niewydolnością układu krążenia oraz narządów. Odtrucie może zagrażać ich zdrowiu i powodować nagłe pogorszenie jego stanu. Dlatego też przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której określa się potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające z tej metody leczenia.

Odtrucie alkoholowe Katowice

Odtrucie alkoholowe w Katowicach oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Decydując się na pożegnanie z uzależnieniem, warto wybrać placówkę, w której pracują doświadczeni specjaliści. Dostępność wszystkich usług wchodzących w skład kompleksowej terapii alkoholizmu również jest bezsprzecznym atutem. Detoks, kroplówki witaminowe, wszywka alkoholowa, psychoterapia alkoholizmu – to sposoby leczenia choroby alkoholowej, które określane są mianem najskuteczniejszych. Stosowane równocześnie oddziałują na alkoholika w sposób holistyczny. Specjaliści pracujący w Centrum Medycznym Galmedic zajmują się bowiem nie tylko sferą fizyczną zdrowia pacjenta, ale i jego stanem psychicznym. Opieka psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów jest tutaj na najwyższym poziomie na każdym etapie leczenia.

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kompleksowa terapia alkoholizmu, czy jednorazowe odtrucie alkoholowe, Katowice staną na wysokości zadania. Bogata oferta Galmedic pozwala każdemu pacjentowi znaleźć coś dla siebie.

Dlaczego odtrucie alkoholowe jest ważne?

Po niedługim czasie od spożycia substancji odurzającej w organizmie człowieka kumuluje się znaczna ilość toksyn. Wątroba nie metabolizuje alkoholu etylowego w sposób niezwłoczny. Trawienie to proces wieloetapowy, który rozciągnięty jest w czasie. By nieco odciążyć wątrobę i przywrócić organizmowi równowagę biochemiczną, stosuje się właśnie detoks. Jego przebieg pozytywnie wpływa na poprawę samopoczucia alkoholika i ogólne funkcjonowanie jego organizmu.

Pomijając fakt szybkiego powrotu do pełni sił i pozbycia się nieprzyjemnych objawów kaca, detoks stanowi początek terapii odwykowej. Przerwanie ciągu alkoholowego i przeprowadzenie odtrucia pod okiem specjalistów staje się podstawą dla kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Spotkania ze specjalistą leczenia uzależnień tuż po odtruciu alkoholowym pozwalają spojrzeć na własne trudności z innej, trzeźwej perspektywy.

Detoks ekspresowy – czy to możliwe?

Detoksykacja ekspresowa jest możliwa, ale nieskuteczna. Niestety często stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy wierzą w szybką możliwość postawienia ich na nogi nawet po długim ciągu alkoholowym. Kroplówka wykonana w kilka minut w domu nie zagwarantuje uzupełnienia wszystkich niedoborów. Przede wszystkim, dla określenia potrzeb i preferencji pacjenta konieczne jest wykonanie badań (głównie laboratoryjnych) i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu.

Zbyt szybkie wypłukiwanie z organizmu alkoholu i toksyn paradoksalnie może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta. Brak właściwej opieki skutkuje wystąpieniem niebezpiecznych objawów zespołu odstawiennego. W środowisku domowym może ponadto dojść do przedawkowania leków lub niekontrolowanego połączenia ich działania z alkoholem. Należy bowiem pamiętać, że wlew dożylny nie usuwa  natychmiastowo alkoholu z organizmu. Jeszcze przez jakiś czas jest on obecny w krwiobiegu pacjenta. Dlatego też stosowanie jakichkolwiek środków farmaceutycznych nie powinno odbywać się bez wiedzy i opieki lekarza.

Detoks opierający się na podłączeniu jednej kroplówki nie zapewni przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie pacjenta. Dochodzenie do pełnej równowagi to proces długotrwały, trwający zwykle do kilku dni. Czasami jest jednak znacznie dłuższy. Wyniszczony organizm potrzebuje czasu, by zregenerować tkanki i przywrócić odpowiedni sposób funkcjonowania wszystkich układów. Szybki detoks nie gwarantuje ponadto ani zniwelowania objawów odstawiennych, ani wyleczenia z choroby alkoholowej. Jest jedynie ekspresową pomocą doraźną, usunięciem przykrych objawów, bez zagłębiania się w złożone trudności alkoholika. Warto zatem odpowiednio wybrać placówkę i specjalistę, do którego udamy się po pomoc. Tylko kompleksowa terapia alkoholizmu pomaga skutecznie wyjść z nałogu.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.