Wiadomości z Gliwic

Projekt instalacji gazowej - kiedy wymagany

  • Dodano: 2023-12-18 12:15, aktualizacja: 2023-12-19 10:30

W przeszłości stworzenie, przebudowa lub remont instalacji gazowej wykonywany był przy okazji innych prac wykończeniowych, a dodatkowe sformalizowanie tego etapu nie było konieczne. Wraz z nowelizacją prawa budowlanego kwestia ta uległa zmianie a modyfikacja lub stworzenie instalacji gazowej musi zostać poprzedzone wykonaniem projektu. Kiedy projekt instalacji jest wymagany i gdzie zgłosić się po taki dokument?

Instalacja gazowa - kiedy potrzebny jest projekt?

W myśl obowiązujących przepisów instalacja gazowa to jeden z tych elementów infrastruktury budynku mieszkalnego, który generuje największe niebezpieczeństwo pod kątem wadliwości lub eksploatacji. Dlatego też, ze względu na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, przepisy nakazują wykonanie profesjonalnego projektu instalacji gazowej w sytuacji, gdy na etapie budowy lub remontu domu planujemy wdrożyć gaz.

Czy w innych sytuacjach projekt także jest wymagany? Tutaj przepisy zwracają uwagę przede wszystkim na budowę i rozbudowę instalacji. Jeśli więc planujemy rozszerzyć taką instalację, zgłoszenie tego faktu potwierdzone odpowiednim projektem będzie wymagane. Jeśli natomiast dokonujemy remontu lub przebudowy, warto potwierdzić zgodność zakresu prac, by upewnić się, że żadne dodatkowe formalności nie są wymagane.

Jak wygląda tworzenie projektu instalacji gazowej?

Jak wcześniej wspomniano, projekt musi zostać wykonany przez profesjonalistów, którzy posiadają stosowne uprawnienia budowlane. Na samym początku firma weryfikuje warunki początkowe do wykonania prac instalacyjnych. W kolejnych krokach wykonywany jest projekt uwzględniający specyfikę i sposób prowadzenia rur gazowych. Następnie gotowy projekt instalacji gazowej możemy przekazać odpowiedniemu organowi, co w wielu przypadkach jest jednoznaczne z możliwością rozpoczęcia właściwych prac.

Jak znaleźć projektanta instalacji gazowej?

Jednym z najczęstszych pytań na etapie planów związanych ze stworzeniem lub rozbudowaniem instalacji gazowej jest pytanie o firmę, która wykona dla nas taką dokumentację. Wraz z rozpowszechnieniem obowiązku formalizowania kwestii tworzenia projektu instalacji gazowej coraz częściej trafiamy na firmy, które oferują nam taką usługę. My jednak powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ichj doświadczenie, opinie innych klientów i cenę końcową usługi. W każdym z tych obszarów egzamin zdaje firma ERAN, której pełna oferta dostępna jest pod adresem www.eran.com.pl.

Projekt wykonany przez specjalistów z ERAN Gliwice będzie dopasowany do naszych potrzeb i ograniczeń wynikających z obiektu, a przede wszystkim będzie zgodny z profesjonalnymi założeniami wynikającymi z prawa budowlanego.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.