Wiadomości z Gliwic

Puzzle – historyczny przedmiot obecny do dziś w życiu człowieka. Krótka historia wynalazku

  • Dodano: 2022-07-11 12:15

Początkowo, z bardzo dobrze znanej przez wszystkich rozrywki, chodziło przede wszystkim o naukę. Pewien londyński kartograf, aby ułatwić swoim uczniom naukę geografii, dokładnie w 1763 roku po raz pierwszy porozcinał mapy wzdłuż granic konkretnych państw, dając im zadanie odpowiedniego dopasowania elementów do siebie. Był to swoisty przełom dla nauczycieli z Anglii, którzy zaczęli masowo stosować technikę kartografa. Obok układanek dla dzieci, pojawiły się układanki dla dorosłych, przedstawiające wydarzenia lub popularne osoby. Poza granicami Anglii puzzle rozwinęły się w XIX wieku – ludzie zaczęli ciąć obrazki na elementy o różnych kształtach. Coraz bardziej skomplikowane kształty i ich ilości miały na celu podwyższenie poprzeczki. Tym wynalazkiem możemy cieszyć się aż do dziś – w wielu formach i rodzajach.

Puzzle – rozrywka dla małych i dużych. Korzyści płynące z tego typu układanek

Wiele rodzin układanie puzzli traktuje jako wspólną rozrywkę podczas wolnych popołudni. Ze względu na fakt, że istnieje wiele modeli układanek, zarówno starsi jak i młodsi znajdą coś dla siebie! Układanie puzzli niesie ze sobą wiele zalet: przede wszystkim uczy cierpliwości i skupienia; bez tych elementów nie ma szans na szybkie ułożenie wymarzonego obrazka. Badania dowodzą, że osoby regularnie układające puzzle rzadziej chorują na wszelkiego rodzaju choroby neurologiczne – układanki wzmacniają pamięć i logiczne myślenie zarówno u dzieci, jak i u osób w podeszłym wieku. Puzzle mają również działania terapeutyczne – wielu lekarzy dziecięcych lub terapeutów stosuje tę metodę, aby pacjent pozbył się stresu i chociaż na chwilę zapomniał o problemach. Właśnie z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na sprawienie bliskiej osobie awangardowego zestawu puzzli – jest to wspaniały podarunek, który z pewnością wypełni niejedno popołudnie śmiechem i satysfakcją z powodu coraz lepszych postępów związanych z układaniem.

Kreatywny prezent dla każdego. Spersonalizowana układanka

Obecny wybór puzzli na rynku jest bardzo szeroki – od pięknych krajobrazów, po mapy geograficzne, zwierzęta czy sławne osoby. Jeżeli jednak zależy nam na naprawdę kreatywnym prezencie, który wykracza poza masową produkcję, warto wziąć pod uwagę producentów, którzy tworzą fotopuzzle. Konstruowane za pomocą wybranego zdjęcia układanki dostępne są w wielu rozmiarach i ilościach elementów. Taką opcję oferuje przede wszystkim firma Puzzle4u. Cała oferta producenta znajduje się na jego stronie internetowej puzzle4u.pl. Samemu wybierasz zdjęcie, które chcesz przekształcić w specjalną układankę dla bliskiej ci osoby. Forma zapakowania również jest twoim indywidualnym wyborem – sklep oferuje między innymi puzzle w woreczku lub pudełeczku (również spersonalizowanym!). Tego typu podarunek z pewnością ucieszy obdarowywaną osobę niezależnie od jej wieku. Po ułożeniu puzzli uzyskany obrazek można wsadzić w ramkę – dzięki czemu cieszyć się można niezwykle kreatywną pamiątką, która dodatkowo towarzyszyć może bliskiej osobie przez wiele lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.