Wiadomości z Gliwic

Ramki do obrazków - jak je dobierać?

  • Dodano: 2019-12-05 16:45

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie zastanawiała się, jak oprawić swoje ulubione zdjęcie czy plakat. Często decydujemy się na antyramy, ponieważ jest to dość „bezpieczne” rozwiązanie – nie ryzykujemy, że wprowadzimy do wystroju niepasujący element. Istnieje jednak kilka zasad, które ułatwiają dobranie ramki, by pasowała do obrazka i do wnętrza.

Kiedy rama, a kiedy antyrama?

Antyrama to sposób oprawiania właściwy wyłącznie dla bardzo płaskich obiektów – w praktyce oprawić w ten sposób możemy więc fotografie, grafiki, rysunki i obrazy na papierze oraz – w niektórych wypadkach – na płótnie. Ze względu na brak ramy, antyrama może wydawać się uniwersalnym sposobem oprawiania obiektów, jednak – ze względu na minimalistyczną formę, lepiej sprawdzi się w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach, niż tych w stylu retro. Dla pokoju urządzonego w stylu vintage lepiej będzie dobrać odpowiednią ramkę do obrazka, a tutaj sprawa jest skomplikowana – generalnie starajmy się trzymać dwóch zasad: po pierwsze, rama nie powinna być bardziej ozdobna, niż oprawiana praca, a po drugie – powinna pasować do pomieszczenia, w którym zostanie umieszczona. Jeżeli mamy pokój urządzony w stylu wiktoriańskim, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w nim grafikę w ozdobnej ramce; jeżeli jednak wolimy styl nowoczesny i proste, surowe bryły, to ramka powinna być raczej prosta i minimalistyczna, choć jeżeli przeważają u nas czernie i szarości, możemy zdecydować się na przełamanie tej monochromatyczności kolorową ramką.

Ramki do obrazków – główne rodzaje

Ramki co do zasady dobierane są indywidualnie do oprawianej pracy; wyjątkiem mogą być prace stanowiące serię lub mające np. wspólny temat – warto jednak poświęcić wyborowi ramek do swoich obrazków trochę czasu, by wyciągnąć z nich wszystkie możliwe walory.

Rodzaj ramki zależy od oprawianego obiektu – im grubszy, tym grubsza powinna być rama. Obraz olejny na płótnie osadzimy więc w głębokiej ramie, zazwyczaj drewnianej, natomiast do fotografii i grafiki dobierzemy raczej cienką i wąską ramkę.

Warto przejrzeć ofertę producentów, np. na stronie https://www.oprawiamy.pl/c50,ramki-do-zdjec-i-fotoramki Zaopatrywanie się w ramki u producentów daje nam pewność, że kupujemy od firm, które wiedzą, co sprzedają. Oprócz tego zazwyczaj kupujemy w ten sposób wyższą jakość.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.