Automatyzacja produkcji to proces, który może przybrać przeróżne formy. Każda z nich posiada swoje zalety i sprawdza się w nieco innych okolicznościach. Z tego względu, zanim dane przedsiębiorstwo produkcyjne zdecyduje się na wdrożenie zautomatyzowanych rozwiązań technologicznych, powinno najpierw przyjrzeć się poszczególnym ich postaciom oraz ocenić, które z nich przyniosą największe korzyści. Aby ułatwić to zadanie, przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów automatyzacji oraz związane z nimi zalety!
Podział ze względu na stopień automatyzacji
W ramach podziału ze względu na stopień automatyzacji wyróżnia się automatyzację częściową i pełną. Pierwsza z nich polega na wdrożeniu zautomatyzowanych rozwiązań do poszczególnych lub do większości operacji. Zwykle obejmuje procesy powtarzalne, ale złożone, które nie mogłyby zostać zrealizowane przez człowieka tak samo szybko, jak przez maszynę. Może dotyczyć pojedynczego etapu produkcji i obejmować np. wdrożenie zrobotyzowanego stanowiska, służącego do wykonywania pewnego zakresu zadań lub też wprowadzać zmiany w całych działach/etapach produkcji. W takim przypadku zakłady czy magazyny nie działają całkowicie autonomicznie – czynnik ludzki dalej jest niezbędny, np. w celach programowania urządzeń czy sprawowania nad nimi kontroli. Pełna automatyzacja procesów produkcyjnych to z kolei postać automatyzacji, w którym praca ludzi zostaje całkowicie zastąpiona przez maszyny. Jej wdrożenie obejmuje wszystkie czynności realizowane na produkcji – nie tylko te wykonywane na stanowiskach roboczych, ale także transportowych, manipulacyjnych czy kontrolnych. Na chwilę obecną implementacja tego rodzaju automatyzacji jest niezwykle trudna i zdarza się bardzo rzadko.
Podział ze względu na to, jakiego typu produktów dotyczy automatyzacja
Automatyzację podzielić można również ze względu na to, jakiego typu produkty da się za jej pomocą stworzyć. Automatyzacja stała/stacjonarna to rozwiązanie polecane przedsiębiorstwom, w których wytwarzane dobra mają charakter powtarzalny, a podczas ich produkcji wymagana jest duża precyzja, szybkość i zachowanie stałej jakości. W jej ramach wdraża się np. linie montażowe, produkcyjne czy systemy przenośników taśmowych lub paskowych. Zautomatyzowane technologie o charakterze programowalnym dobrze sprawdzają się wtedy, gdy zakład produkuje różne warianty produktów, wymagających nieco innych ustawień w oprogramowaniu maszyn. Taka opcja pozwala na sprawną zmianę trybu pracy maszyn, bez konieczności wstrzymywania pracy całego przedsiębiorstwa, jednocześnie gwarantując wysoki stopień dokładności w realizacji zadań. Automatyzacja miękka polecana jest natomiast firmom wytwarzającym produkty różne pod kątem wielu parametrów. Zapewnia elastyczność i bezproblemową adaptację do zmieniających się potrzeb rynkowych i wymaga wdrożenia zaawansowanego systemu komputerowego, który pozwoli na błyskawiczną zmianę produkcji. Implementacją i projektowaniem zautomatyzowanych rozwiązań technologicznych zajmuje się firma Taskoprojekt S.A.
Mimo, iż jedna opcja może wydawać się bardziej atrakcyjna od drugiej, w praktyce każde z przedstawionych rozwiązań świetnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach różnego typu. Przed wyborem rodzaju i stopnia automatyzacji warto więc ocenić bieżące operacje, skupiając się na tych, które chcesz usprawnić lub ulepszyć, określić cele, jakie chcesz osiągnąć automatyzacją oraz wziąć pod uwagę możliwości zakładu i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. W kwestii wyboru najlepszej opcji oraz jej wdrożenia pomóc może firma Taskoprojekt S.A.!