Wiadomości z Gliwic

Rywalizacja w pracy - po czym poznać, że jest niezdrowa?

  • Dodano: 2019-11-15 07:30, aktualizacja: 2019-11-14 12:45

W wielu firmach daje się zauważyć rywalizację pomiędzy pracownikami. Zjawisko to jest szczególnie powszechne w dużych korporacjach, gdzie w grę wchodzi możliwość awansu i szybkiego rozwoju zawodowego. Działa to motywująco na zespół i sprzyja efektywności pracy poszczególnych osób. Ostatecznie przekłada się na sukcesy firmy i zyski, jakie ze sobą niosą. Warto jednak zachować czujność, by rywalizacja nie zamieniła się w niezdrową konkurencję.

Kiedy można się spodziewać rywalizacji?

Rywalizacja pomiędzy pracownikami pojawia się najczęściej w firmach, które nagradzają zespół premiami przyznawanymi np. za szybsze wykonanie planu. Prawdopodobieństwo wzrasta, gdy nagradzane są poszczególne osoby odpowiednio do wkładu, jaki ich praca wniosła do projektu.

O tym, czy w nowym miejscu spotkasz się z rywalizacją, mogą sugerować oferty pracy dostępne np. na Pracuj.pl. Jeśli w ogłoszeniu w kategorii mile widzianych cech znajdziesz np. ambitność, chęć podejmowania nowych wyzwań, a jednocześnie pracodawca zaproponuje Ci wynagrodzenie premiowane w zależności od wyników, prawdopodobnie spotkasz się z rywalizacja w zespole.

Zdrowa rywalizacja nie jest jednak powodem do obaw. Działa ona mobilizująco i motywująco. Sprzyja rozwijaniu swoich kompetencji pomagających podnieść efektywność swojej pracy i pomaga w szybszym rozwoju zawodowym.

Kiedy rywalizacja przestaje być zdrowa?

Może zdarzyć się tak, że motywująca pracowników rywalizacja przeobrazi się w niezdrową konkurencję. Jedną z oznak, że tak się dzieje wśród Twoich współpracowników, jest bezwzględność zmierzająca do wyeliminowania przeciwnika. Kolega z pracy traktowany jest jak rywal stojący na drodze do sukcesu, którego trzeba pokonać za wszelką cenę.

Nastawienie na własny sukces nawet wówczas, gdy koliduje on z założeniami całego projektu realizowanego przez cały zespół, to egoizm świadczący o tym, że mamy do czynienia z rywalizacją o charakterze destrukcyjnym. Często idzie on w parze z zazdrością o sukcesy odnoszone przez współpracowników. Wraz z nią pojawia się umniejszanie wartości kolegów z pracy, wyśmiewanie ich, a często nawet do oczerniania przed pozostałymi członkami zespołu lub szefem.

Przy niezdrowej konkurencji cel uświęca środki. Nieuczciwy współpracownik bez najmniejszych skrupułów przedstawi szefowi Twoje pomysły jako własne.  Może też zdarzyć się tak, że odniesiony przez Ciebie sukces zawodowy zachęci go do szukania zemsty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.