Wiadomości z Gliwic

Sielskie wakacje we francuskiej Nicei

  • Dodano: 2023-02-22 08:45, aktualizacja: 2023-02-22 08:53

Bez końca można by błądzić uliczkami Starego Miasta Nicei, zwiedzać muzea poświęcone wielkim artystom, napawać się zapachami płynącymi z targowisk na Cours Saleya i wpatrywać w lazur Morza Śródziemnego, mając nad sobą porosłe zielenią wzgórza. Nicea to synonim iście sielankowych wakacji w jednym z najbardziej urokliwych regionów Francji według serwisu podróżniczego Travelbay.

Promenada Anglików

Ciągnąca się wzdłuż kamienistego Lazurowego Wybrzeża Promenada Anglików to obraz niemal pocztówkowy, dzięki któremu nie sposób pomylić Nicei z żadnym innym miastem we Francji. Przyciąga turystów jak magnes. Nie jest jednak jedynym powodem, dla którego stolica Lazurowego Wybrzeża należy do najchętniej odwiedzanych ośrodków w kraju. Ciekawe wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie, malownicze tereny i wartościowe zabytki sprawiają, że do Nicei chętnie zjeżdżają gwiazdy show-biznesu, miłośnicy kultury, amatorzy zwiedzania i pasjonaci natury.

Nicejskie zabytki

Między Placem Massena a Placem Garibaldiego rozciąga się to, co w Nicei ma największą wartość - zabytkowe Stare Miasto. Jego wąskie uliczki prowadzą do ciekawych zabytków sakralnych: katedry św. Reparaty i kościoła św. Jakuba Większego. Zanim się jednak do nich dotrze, przyjemnym zapachem skuszą na lampkę wina i nicejski przysmak przytulne kawiarenki. Później będzie można już podążyć w kierunku  przestronnej i kolorowej Cours Saleya. 

Smak regionalnych produktów i feeria kwiatowych barw przyciągną na tamtejsze targi, ale tylko na chwilę. Do zwiedzenia zostaną bowiem jeszcze: przepiękna, barokowa Kaplica Miłosierdzia, Opera Nicejska i Żółty Dom Henriego Matisse’a. Poza tym czasu i sił musi wystarczyć na wspinaczkę na Wzgórze Zamkowe ze średniowiecznymi ruinami warowni i malowniczym parkiem. Ciekawym zabytkiem są także dwa cmentarze: żydowski i katolicki. 

Trudno też darować sobie spacer po urokliwej dzielnicy Cimiez, gdzie zachowały się starożytne zabytki i wille z okresu Belle Epoque. O początkach tego miejsca ciekawie informuje Muzeum Archeologiczne. Wizyta w Cimiez to także świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej twórczości związanego z miastem malarza, Henriego Matisse’a. Znajduje się tam poświęcone mu muzeum.

Naturalne bogactwo Nicei

Obraz Nicei dopełnia bogactwo naturalne. Zieleń otaczająca to miasto daje wytchnienie od zgiełku, zachęca do długich przechadzek i relaksu. Najlepiej spaceruje się w Parku Mont Boron, który przecina 11 kilometrów ścieżek. Na odpoczynek odpowiedni jest Parc Naturel Départemental d'Estienne d'Orves lub zaciszny Park Vigier, pięknie położony niedaleko nicejskiego portu. A jeśli podziwiać widok na Lazurowe Wybrzeże to tylko w Parku La Grande Corniche.

Chcesz więcej? Odwiedź Travelbay

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Travelbay. To największy serwis podróżniczy w Polsce z rekomendacjami od lokalnych mieszkańców oraz podróżników.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.