Wiadomości z Gliwic

Świadczenie wspierające bez tajemnic – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  • Dodano: 2024-10-24 15:45, aktualizacja: 2024-10-29 22:17

Świadczenie wspierające to nowa forma wsparcia, którą wprowadzono 1 stycznia 2024 roku. Chociaż od tego czasu minął już prawie rok, to pomoc finansowa nadal budzi wiele wątpliwości. Postanowiliśmy je rozwiać, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania na temat świadczenia wspierającego.

Czym jest świadczenie wspierające i dla kogo jest przeznaczone?

Świadczenie wspierające to pomoc finansowa przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18. rok życia i potrzebują dodatkowego wsparcia ze względu na swoją trudną sytuację zdrowotną. Jego celem jest ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom z poważnymi problemami zdrowotnymi oraz wyrównanie ich szans na godne życie.

Świadczenie przysługuje osobom, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a ich stan zdrowia znacząco ogranicza możliwość samodzielnego życia. Aby się o nie ubiegać, należy spełniać określone kryteria, które potwierdzają konieczność otrzymania wsparcia. To np. brak możliwości podjęcia pracy lub samodzielnej egzystencji.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie wspierające?

Podstawowym warunkiem jest posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub dokumentu potwierdzającego znaczny stopień niezdolności do pracy i samodzielnego życia. Dodatkowo świadczenie wspierające jest przyznawane na podstawie oceny sytuacji materialnej i zdrowotnej osoby, która ubiega się o wsparcie. Urzędnicy biorą pod uwagę różne czynniki, takie jak dochody, stan zdrowia, sytuacja rodzinna i możliwość podjęcia pracy zarobkowej.

Równie ważnym warunkiem, który należy spełnić, jest osiągnięcie konkretnego kryterium punktowego, które różni się w zależności od etapu. W praktyce wygląda to następująco:

  • I etap (od 1 stycznia 2024 r.) – minimum 87 punktów wsparcia,

  • II etap (od 1 stycznia 2025 r.) – minimum 78 punktów wsparcia,

  • III etap (od 1 stycznia 2026 r.) – minimum 70 punktów wsparcia.

Co istotne, aby otrzymać wsparcie, należy również wypełnić wniosek o świadczenie wspierające. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby uniknąć w nim błędów formalnych, które mogłyby spowodować odmowę przyznania zapomogi. Takie wsparcie oferuje m.in. Kancelaria LexAgo.

Ile wynosi świadczenie wspierające?

Wysokość świadczenia wspierającego jest uzależniona od liczby punktów wsparcia, które zostały ustalone przez Wojewódzki Zespół do Orzekania o Niepełnosprawności (WZON), oraz wysokości renty socjalnej – od 40 do nawet 220% (w przypadku osób z niepełnosprawnościami, które uzyskały od 95 do 100 punktów).

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.