Wiadomości z Gliwic

Termin likwidacji szkody komunikacyjnej z ubezpieczenia OC

  • Dodano: 2017-11-15 11:00

Stłuczka czy wypadek samochodowy to nie są miłe wydarzenia z życiorysu każdego kierowcy. Praktyka jednak pokazuje, że nawet najlepszym zdarzają się takie nieprzyjemne sytuacje. Jak wygląda procedura likwidacji szkody, jeśli zostało się poszkodowanym w zdarzeniu drogowym? Ile czasu maksymalnie może potrwać procedura naprawienia pojazdu? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

30 dni na usunięcie szkody

Termin likwidacji szkody powstałej w wyniku zdarzenia drogowego określa ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jej treść jasno wskazuje, że termin usunięcia szkody komunikacyjnej nie może przekroczyć 30 dni, począwszy od dnia, w którym szkoda została zgłoszona. Od tej reguły istnieją oczywiście wyjątki, o których można przeczytać w następnym akapicie.

Czasami czas naprawy może wzrosnąć do 90 dni

Czas usunięcia szkody może zostać wydłużony, Jeśli nie jest możliwe ustalenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego albo wysokości odszkodowania w terminie 30 dni. Za zwiększony czas oczekiwania na naprawę należy się rekompensata, która powinna zostać wypłacona w ciągu 14 dni od dnia, w którym udało się wskazać odpowiedzialność TU lub wysokość odszkodowania. Co istotne, nie może trwać to dłużej od 90 dni, licząc od daty zawiadomienia o szkodzie.

Dłużej, niż 90 dni

W sytuacji, gdy wysokość odszkodowania lub zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela musi być określony przez sąd karny albo cywilny, wypłacenie świadczenia i naprawa pojazdu może być wykonana w terminie dłuższym, niż 90 dni. Sytuacja jest jednak w tym przypadku dość trudna, ponieważ nie ma górnej granicy czasu oczekiwania na usunięcie szkody lub wypłatę odszkodowania.

Bezsporna część świadczenia

W wyniku każdej szkody komunikacyjnej można oszacować tak zwaną bezsporną część odszkodowania, informuje portal www.odszkodowaniazoc.pl. Ona musi być wypłacona zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w ustawie, czyli maksymalnie w ciągu 30 dni. Przyjęcie kwoty bezspornej nie zamyka drogi do ustalenia reszty odszkodowania.

Co w przypadku zwłoki?

Gdy towarzystwo nie jest w stanie naprawić szkody w ciągu ustawowych 30 dni, musi wskazać jasny powód, dla którego tak jest oraz podać przypuszczalny termin wypłaty rekompensaty. Co ważne, wszystkie informacje muszą być wskazane na piśmie. Jeśli TU nie złoży takiego zawiadomienia w określonym czasie 30 dni, poszkodowany ma prawo poinformować o tym KNF.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.