Może się zdarzyć, że pracodawca zaproponuje Ci podpisanie umowy przedwstępnej. To zobowiązanie będące zapowiedzią nawiązania w przyszłości stosunku pracy. Pojawia się ono w sytuacji, gdy w danej chwili jedna ze stron nie może związać się kontraktem i rozpocząć współpracy. Na czym polega umowa przedwstępna o pracę i czy warto ją podpisywać?
Gdy nie możesz rozpocząć nowej pracy
Łatwy dostęp do serwisów internetowych typu Pracuj.pl zachęca, by systematycznie przeglądać dostępne tam oferty pracy w poszukiwaniu bardziej atrakcyjnego zatrudnienia. Zdarza się, że wymarzona praca znajdzie się zanim jeszcze upłynie termin zobowiązania podpisanego z ostatnim pracodawcą., np. w okresie wypowiedzenia. Wówczas przydatna okazuje się umowa przedwstępna o pracę.
Dokument jest zobowiązaniem, że w niedalekiej przyszłości pomiędzy daną osobą, a firmą nawiązany zostanie stosunek pracy. Jego podpisanie gwarantuje to z jednej strony pracownikowi, a z drugiej pracodawcy. Odstąpienie od niej wiąże się z konkretnymi konsekwencjami. O tym, kto i czego może oczekiwać od drugiej strony w sytuacji, gdy nie dojdzie do podpisania kontraktu o pracę, powinno zostać zawarte w umowie przedwstępnej.
O czym mówi umowa przedwstępna o pracę?
Konsekwencje grożące stronom umowy przedwstępnej w sytuacji, gdy któraś z nich zrezygnuje z podpisania zapowiadanego w niej kontraktu to nie jedyny element, jaki powinien zostać zawarty w treści dokumentu. Trzeba określić w nim również najważniejsze elementy, jakie mają powiać się w przyszłej umowie o pracę. To m.in. informacja o stanowisku, zakresie obowiązków, wysokości wynagrodzenia z uwzględnieniem jego poszczególnych części składowych i wskazanie wymiaru czasu pracy, jakiego dotyczyć będzie kontrakt.
W umowie przedwstępnej warto też wspomnieć o terminie, w jakim ma zostać nawiązany stosunek przyrzeczonej pracy. Ważne, by okres dzielący go od momentu podpisania kontraktu przedwstępnego nie był dłuższy, niż rok. Po upływie tego czasu żadna ze stron nie będzie mogła bowiem rościć sobie praw z tytułu zadośćuczynienia – roszczenie wygasa.
Kogo chroni umowa przedwstępna?
Stroną szczególnie chronioną przez umowę przedwstępną jest pracownik. W przypadku, gdy pracodawca zmieni zdanie odnośnie zatrudnienia, można na jej podstawie domagać się realizacji przedwstępnego kontraktu na drodze sądowej. Możliwe jest również wystąpienie o odszkodowanie z tytułu nie dotrzymania obietnicy.