Wiadomości z Gliwic

WYKROJNIK ROTACYJNY – CZYM JEST, ZASTOSOWANIE

  • Dodano: 2022-12-08 10:45, aktualizacja: 2022-12-12 09:16

Opakowania prezentowe, ulotki czy torebki to gotowe produkty, które trafiają od producenta do konsumentów. Zanim jednak pojawią się na półkach sklepowych, muszą przejść przez wiele etapów wytwarzania. Jednym z narzędzi stosowanych podczas produkcji jest wykrojnik, którego zadaniem jest wykrawanie określonego kształtu z wybranego materiału: kartonu, tektury falistej, pianki i wielu innych. Wykrojnik to narzędzie, które stosuje się w wielu sytuacjach m.in. w masowej produkcji czy poligrafii. Wyróżnia się ich dwa rodzaje - wykrojniki rotacyjne i płaskie.

Czym jest wykrojnik rotacyjny?

Podczas produkcji opakowań wykrojnik rotacyjny okazuje się niezbędnym narzędziem, które służy do wykrawania konkretnego kształtu w dużej ilości. Ze względu na różne kształty zamówień, narzędzie wykonuje się indywidualnie do każdego z nich. Wykrojnik, oprócz sztancowania (wycinania), może również bigować (przygniatać) lub perforować powierzchnię, ułatwiając w ten sposób złożenie gotowego produktu. Wykrojnik rotacyjny bardzo często wykorzystywany jest podczas produkcji opakowań z tektury falistej, dlatego właśnie stosuje się go w firmach produkcyjnych specjalizujących się w obrabianiu tego rodzaju materiałów.

Zastosowanie wykrojników rotacyjnych

Wykrojnik rotacyjny jest częścią wycinarki rotacyjnej, która wykrawa w danym opakowaniu jego kolejne elementy np. kopertowe dna, uchwyty do łatwego transportu, rogi klap, okienka ekspozycyjne i wiele więcej. Stalowe noże zamocowane do półokrągłej sklejki tworzą wykrojnik rotacyjny, który obrabia tekturę a specjalne elementy, które również znajdują się na cylindrze, odpowiedzialne są za usuwanie zbędnych elementów odpadowych.

FAQ

Jaka jest różnica między wykrojnikiem rotacyjnym a wykrojnikiem płaskim?

Podstawową różnicą pomiędzy wykrojnikami rotacyjnymi a płaskimi jest sposób ich pracy. Wykrojniki rotacyjne obracają się na cylindrach maszyny sztancującej, podczas gdy kierunkiem pracy wykrojnika płaskiego jest góra-dół. Wykrojnik rotacyjny służy do wycinania powtarzalnych kształtów, ale jego dokładność względem wykrojnika płaskiego jest mniejsza. W tych drugich istnieje możliwość dokładniejszego dopasowania pracy do wielu czynników np. jakości tektury czy rodzaju i kształtu wycinanych elementów.

Jak działa wykrojnik rotacyjny?

Wykrojnik rotacyjny to nic innego jak noże, które zamocowane są w cylindrach ze sklejki, które stosuje się do wykroju, bigowania i perforowania produktów z tektury falistej. Wykrojniki rotacyjne stosuje się m.in. do wycinania w tekturowych pudłach uchwytów transportowych, okienek ekspozycyjnych i innych niezbędnych elementów oraz wypychanie niepotrzebnych odpadów z arkuszy.

Wioletta BaborskaWioletta Baborska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.