Wiadomości z Gliwic

Wyścigi żużlowe - kiedy to się zaczęło?

  • Dodano: 2021-04-14 10:45

Żużel to sport wciąż stosunkowo mało popularny, jednak wraz z biegiem czasu można wskazać na coraz szersze grono wielbicieli tej dyscypliny. Jak to wszystko się zaczęło i jakie są najciekawsze historie, jakie można powiązać z wyścigami żużlowymi?

Czym jest sport żużlowy?

Sport żużlowy lub inaczej żużel, to wyścigi motocyklowe, które odbywają się na torach kształtem przypominających owal. Uczestniczący w wyścigu zawodnicy ścigają się w tzw. biegach, a każdy z nich to cztery okrążenia toru. Zawsze odbywają się one w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, co może budzić pewne zaskoczenie u osób, które nie miały zbyt wiele do czynienia z tym sportem.

Motocykle, które są tworzone do żużlu, charakteryzują się specjalną budową, a jedną z największych różnic pomiędzy takim pojazdem a klasycznym motocyklem przemieszczającym się po drogach jest to, że spala on metanol. Pomijając kwestię dopuszczenia do ruchu, takim pojazdem nie wybierzesz się w dłuższą podróż, gdyż jego bak zazwyczaj nie przekracza 2 litrów pojemności - wszystko po to, by obniżyć masę całej konstrukcji.

Wyścigi żużlowe cieszą się popularnością głównie w Europie (m.in. w Polsce, Szwecji, Czechach czy Danii), ale również poza jej granicami.

Jak to się zaczęło, czyli o historii żużlu słów kilka

Pierwsze wyścigi, które można by określić mianem początków całej tej dyscypliny sportowej, miały miejsce na początku XX wieku. Odbywały się one na trawiastych nawierzchniach lub torach kolarskich, a osoby biorące udział w spotkaniach przybywały na zwykłych motocyklach, nieprzystosowanych do tego rodzaju sportu. Uważa się, że pierwszym spotkaniem, które dało podwaliny dla całego sportu żużlowego, był wyścig w West Maitland (w Australii), przeprowadzony 15 grudnia 1923 roku.

Jeśli chodzi o samą Europę, pierwszym spotkaniem, o którym można przeczytać, był wyścig na nawierzchni przeprowadzony 25 czerwca 1927 roku w Manchesterze, jednak to innemu spotkaniu przypisuje się miano pierwszego. Mowa tu o zawodach, jakie odbyły się w High Beach,19 lutego 1929 roku.

Jeśli zaś chodzi o nasz kraj, za początek sportu żużlowego uznaje się spotkanie przeprowadzone w Mysłowicach, 7 sierpnia 1932 roku. Podobnie jak w innych krajach, również tutaj wykorzystywano pojazdy, które był dopuszczone do ruchu drogowego. Dopiero w późniejszym czasie zaczęto wdrażać modyfikacje, które miały sprawić, że motocykle będą lepiej przystosowane do potrzeb spotkań żużlowych.

Jakie rozgrywki odbywają się w ramach żużlu?

Przede wszystkim, rankingi i wyścigi żużlowe dzielą się na dwie kategorie wiekowe - młodzieżowców (do 21. roku życia) i seniorów - po przekroczeniu 21. roku życia. Wśród najpopularniejszych turniejów można wskazać Mistrzostwa Świata organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową, a także Mistrzostwa Europy (za przeprowadzenie których odpowiada Europejska Unia Motocyklowa).

W wielu krajach, gdzie sport ten cieszy się dużą popularnością, utworzyły się również ligi. Przykładowo, w Polsce jest to Ekstraliga, w Szwecji Elitserien, a w Wielkiej Brytanii - Elite League oraz Premier League. Z uwagi na dość dużą popularność tych sportów, cieszą się one również dużą popularnością wśród osób, które obstawiają wyścigi. Pośród najpopularniejszych form zakładów można wskazać 1x2 (trzeba obstawić drużynę/zwycięzcę biegu), handicap (drużynowy lub indywidualny), pojedynek h2h (to jedna z ciekawszych form obstawiania, w której bukmacher wskazuje na dwóch uczestników wyścigu, a zadaniem obstawiającego jest wskazanie tego ze ścigających się, który uzyska więcej punktów).

Kilka ciekawostek o żużlu

Żużel to sport wciąż stosunkowo nowy, jednak niezwykle interesujący. Spotkania żużlowe nierzadko przyciągają większą uwagę niż spotkania piłkarskie lub inne dyscypliny sportowe, co wskazuje wyraźnie, że to sport z dużą szansą na rozwój w nadchodzących latach.

Nazwa sportu wywodzi się od czasów, kiedy to wyścigi odbywały się wyłącznie na żużlu (czy też tzw. szlace). Obecnie jednak najczęściej stosuje się znacznie przyjaźniejsze dla uczestników wyścigu mieszanki granitu bądź sjenitu.

Ciekawostką jest fakt, że zawody żużlowe są rozgrywane w ponad 30 krajach na całym świecie, jednak to Polska może poszczycić się największą liczbą lig żużlowych, bo aż trzema. Jeśli chodzi o chronologię - najstarsza jest brytyjska liga żużlowa, a najmłodsza - ukraińska (powstała nieco ponad dekadę temu, w 2009 roku).

Ogromna popularność nie przekłada się niestety na bezpieczeństwo. Dotychczas w wyścigach żużlowych zginęło ponad 300 kierowców na całym świecie.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport_%C5%BCu%C5%BClowy

https://obstawianie-meczy.net/blog/zaklady-bukmacherskie-na-zuzel-jak-obstawiac/

https://paczka-wiedzy.pl/zuzel-ciekawostki/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.