Wiadomości z Gliwic

Zakup okien do nowego domu - na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2018-01-22 09:30

Nadszedł czas zakupu okien do nowego domu, a Ty ciągle przeglądasz oferty i nie wiesz, na które się zdecydować? Owszem, ilość dostępnych w sprzedaży produktów może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego, aby wybrać dobrze, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. Podpowiadamy, jak kupić stolarkę okienną, która będzie trwała i zapewni w domu ciepło.

Stolarka okienna i jej najważniejsze parametry

 

Tym, co determinuje jakość okien, są parametry techniczne. Zatem przy wyborze skup się właśnie na nich. Sprawdź, jaką mają klasę profili, współczynnik przenikania ciepła, konstrukcję szyb i jak skutecznie chronią przed hałasem, a dowiesz się, czy spełniają Twoje oczekiwania.

 

  • Współczynnik przenikania ciepła (oznaczenie Uw)

 

Współczynnik przenikania ciepła określa ilość ciepła, jaka wydostanie się przez okna na zewnątrz. Im niższa jego wartość, tym straty są mniejsze. Maksymalna dopuszczalna w Polsce norma wynosi 1,8 W/m²K, niemniej lepiej zainwestować w produkty o zdecydowanie niższym wskaźniku, bo pomogą zredukować koszty ogrzewania.

 

  • Konstrukcja szyb

 

W większości okien stosuje się dwie, trzy szyby, oddziela je od siebie ramkami dystansowymi, a przestrzeń między nimi wypełnia gazem np. argonem. W ten sposób podnosi się izolacyjność termiczna okna, a przez przeszklenia ucieka dużo mniej ciepła (nawet o 15%). Nie bez znaczenia jest także technika zespalania. Ta wykorzystana w technologii SuperSpacer® pozwala uniknąć docinania ramek w narożach, więc szczelność pakietu szybowego jest naprawdę wysoka.

 

  • Współczynnik izolacyjności akustycznej (oznaczenie Rw)

 

Wartość współczynnika izolacyjności akustycznej podawana jest w decybelach. Wyższa oznacza lepsze tłumienie hałasów docierających z zewnątrz, więc w domu jest ciszej. Okna z szybami dźwiękoszczelnymi to świetna opcja, jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy, autostrady, w centrum miasta lub cenisz sobie spokój.

 

To najważniejsze parametry, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze okien PCV, ale niejedyne. Oprócz nich warto jeszcze sprawdzić informacje dotyczące zastosowanych systemów/mechanizmów podwyższających bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jeśli okno wyposażono w zaczepy antywyważeniowe utrudniające sforsowanie przez złodzieja, uszczelki zabezpieczające okucia przed kontaktem z wodą, funkcję zima-lato zapewniającą stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, powłokę chroniącą przed przywieraniem brudu, jak również rolki i podnośniki pozwalające na jego wygodne, płynne, lekkie otwierania i zamykanie, to możesz być pewien, że spełnia najwyższe standardy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.