Inwestycja drogowo-kolejowa w Łabędach. Od 27 czerwca zamknięcie przejazdu pod starym wiaduktem i objazdy

Czas czytania: 10 min.

W gliwickich Łabędach – w ramach zadania „Mobilna Metropolia – budowa węzła przesiadkowego Gliwice Łabędy” – prowadzona jest jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat. Miasto gruntownie przebudowuje układ drogowy, a budowę nowych peronów, roboty torowe i sieciowe prowadzą równolegle Polskie Linie Kolejowe SA. Aby kontynuować szeroko zakrojone i wymagające ścisłej koordynacji zadania, od soboty 27 czerwca całkowicie zamknięty zostanie przejazd pod wiaduktem kolejowym w ciągu ul. Staromiejskiej. Zachowana zostanie możliwość przejścia pieszych.

Dotychczas przejazd pod obiektem był możliwy wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej oraz mieszkańców dojeżdżających do pojedynczych posesji. W związku z pracami PLK SA, od najbliższej soboty, przez kilka następnych miesięcy, autobusy będą kursowały wyznaczonym objazdem, którym dotychczas kierowany był jedynie ruch samochodów osobowych.

Najważniejsze zmiany w komunikacji miejskiej

Linia 186

  • utrzymanie dotychczasowej relacji, ale wydłużenie trasy przejazdu,
  • autobusy pojadą objazdem przez Gliwice Port, osiedle Kopernika i Przyszówkę,
  • wyłączony z obsługi zostanie przystanek Łabędy Główna.

Linia 178

  • skrócenie trasy do relacji Trynek Toruńska – Łabędy Poczta,
  • wyłączone zostaną przystanki: Łabędy Główna, Łabędy Rynek i Łabędy Huta.

Linia 93

  • skrócenie trasy do relacji Brzezinka Wałbrzyska – Łabędy Poczta,
  • wyłączone zostaną przystanki: Łabędy Główna, Łabędy Rynek i Łabędy Huta.

Linia 197

  • zmiana trasy na relacji Sośnica Osiedle Żeromskiego – Łabędy Huta,
  • wyłączone zostaną m.in. przystanki: Łabędy Poczta, Stare Łabędy, Stare Łabędy ROCA oraz Brzezinka Przemyska,
  • autobusy będą obsługiwały przystanki Łabędy Rynek i Łabędy Huta.

Nowa linia zastępcza Z-6

W celu utrzymania połączeń uruchomiona zostanie linia zastępcza Z-6, kursująca pomiędzy Brzezinką Przemyską a Łabędami Hutą.

Linia zapewni połączenie:

  • Huty Łabędy,
  • Przyszówki,
  • północno-zachodniej części osiedla Kopernika,
  • Starych Łabęd,
  • Podstrefy Gliwickiej KSSE.

Autobusy będą kursowały:

  • co około 60 minut,
  • w godzinach szczytu nawet co około 30 minut.

Dodatkowo:

  • powstanie tymczasowy przystanek Osiedle Kopernika Perseusza 33,
  • zmieniona zostanie lokalizacja przystanku Łabędy Poczta 02,
  • utrzymane zostaną tymczasowe przystanki przy ul. Narutowicza, Osiedlu Łabędy oraz Komisariacie Policji.

Na czas prowadzenia prac zawieszone zostaną stanowiska przystankowe:

  • Łabędy Główna 31 i 32,
  • Łabędy Poczta 02.

Przypomnijmy, że w Łabędach powstaje zintegrowany punkt przesiadkowy, który połączy różne środki transportu – będzie można przyjechać samochodem lub rowerem i przesiąść się na pociąg lub miejski autobus. Powstaje nowy układ drogowy z czterowlotowym rondem, nowe perony, pojawią się także nowe przystanki, parkingi (także rowerowe), drogi dla rowerów oraz wygodne chodniki dla pieszych. Zaplanowano nasadzenia nowych roślin i elementy małej architektury. Po zakończeniu prac, za 2 lata, przez Łabędy będzie się podróżowało łatwiej, wygodniej i bezpieczniej. Na razie trwają intensywne prace.

Koszt realizowanego przez miasto projektu „Mobilna Metropolia – budowa węzła przesiadkowego Gliwice-Łabędy” wynosi blisko 47,3 mln zł. Prawie 32 mln zł tej kwoty pochodzi z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe