Wiadomości z Gliwic

15 edycja Wiosny z Fryderykiem rozbrzmiała w gliwickiej Palmiarni Miejskiej

  • Dodano: 2024-03-06 08:30, aktualizacja: 2024-03-06 08:58

Rozpoczęła się jubileuszowa, 15. edycja Wiosny z Fryderykiem. 3 marca w egzotycznej scenerii gliwickiej Palmiarni Miejskiej zabrzmiał koncert w wykonaniu Rachel Naomi Kudo. Było muzycznie i nastrojowo. A to dopiero początek!

Magia muzyki Chopina

Koncertem „Walc, nie tylko wiedeński” reprezentująca Japonię i Stany Zjednoczone pianistka Rachel Naomi Kudo otworzyła tegoroczną odsłonę Wiosny z Fryderykiem. Przeniosła publiczność w świat muzyki Fryderyka Chopina, ale w jej repertuarze znalazły się także utwory Franza Schuberta.

– Chopin jest absolutnie jednym z moich ulubionych kompozytorów, który przemawia, w mojej opinii, wprost do serca. To połączenie muzyki i emocji – powiedziała Rachel Naomi Kudo.

Artystka zagrała na wysokiej klasy fortepianie marki Fazioli, z którego korzystają  występujący podczas Wiosny z Fryderykiem artyści. Na koncercie w Gliwicach obecny był syn właścicieli legendarnej wytwórni fortepianów Luca Fazioli, który spotkał się podczas imprezy z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem. Niedzielne wydarzenie tradycyjnie poprowadził dyrektor festiwalu Tomasz Beler.

Emocjonujący jubileusz

Ten występ rozpoczął wyjątkową – jubileuszową – edycję imprezy. Od inauguracji Wiosny z Fryderykiem mija w tym roku 15 lat, a melomani nie wyobrażają sobie już wiosny w Gliwicach bez wybitnych dzieł muzyki poważnej w niezwykłej, oryginalnej, tropikalnej scenerii gliwickiej Palmiarni. Inspiracją do organizacji cyklu recitali i koncertów fortepianowych była w 2010 roku 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Wybór miejsca miał swoje znaczenie – gliwicka Palmiarnia  znajduje się w parku Chopina, w którym stoi pierwszy powojenny pomnik kompozytora na Górnym Śląsku (rzeźbę zaprojektował gliwicki artysta Zygmunt Acedański). Co ciekawe, jednym z inicjatorów budowy pomnika był prof. Jerzy Żurawlew, pomysłodawca Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1945–1949 artysta mieszkał w Gliwicach i pracował w tutejszej szkole muzycznej.

15 lat i ponad stu wyjątkowych artystów

W ramach Wiosny z Fryderykiem w ciągu 15 lat nasze miasto gościło 103 artystów, pianistów z różnych krajów, m.in. z Polski, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Łotwy czy Włoch. Byli to laureaci najbardziej prestiżowych konkursów.

Od 2014 roku patronem głównym Wiosny z Fryderykiem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Opiekę artystyczną nad festiwalem od początku sprawuje Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkursów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, w szczególności w interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

To nie koniec koncertów

Już w najbliższą niedzielę, 10 marca, na scenie pod palmami wystąpi pianistka z Korei Pułudniowej Chloe Jiyeong Mun z programem „Ideał, któremu już pół roku służył”. Artystka studiowała m.in. na Akademii Barenboim Said u Sir AndrĄsa Schiffa. Do Polski po raz pierwszy przyjechała w 2009 roku, wygrywając wówczas Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie w Genewie, wygrała również Międzynarodowy Konkurs im. Ferruccia Busoniego we Włoszech. W Gliwicach zaprezentuje utwory Chopina, a na scenie towarzyszyć jej będzie Capriccio Quinet w składzie: Agnieszka Urbańczyk, Marek Krótki, Radosław Mikołajczyk, Anna Matera i Grzegorz Skórka. Z kolei 17 marca będzie okazja, by wysłuchać koncertu Jakuba Kuszlika, a 24 marca zagra Tomasz Ritter.

Gdzie można kupić bilet?

Bilety na poszczególne koncerty można kupić online – za pośrednictwem ckvictoria.pl, stacjonarnie – w kasach Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Składowa 8a), a także – w miarę dostępności – w dniu wydarzenia, godzinę przed koncertem w Palmiarni Miejskiej (park Chopina, ul. Fredry 6).

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.30. Organizatorem Wiosny z Fryderykiem jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach przy współpracy Impresariatu Artystyczno-Promocyjnego Pro Arte. Pomysł realizowany jest przy finansowym wsparciu budżetu Miasta Gliwice. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również