Wiadomości z Gliwic

300 mln przejechanych kilometrów. Gliwicki PKM świętuje 25-lecie

  • Dodano: 2022-10-21 06:15, aktualizacja: 2022-10-20 21:27

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach obchodzi 25 urodziny.

Spółka przez lata rozbudowywała infrastrukturę i doposażała tabor nowoczesnymi, ekologicznymi autobusami elektrycznymi i hybrydowymi, zapewniając pasażerom komfortową jazdę po Gliwicach i ościennych miejscowościach.

– Komfortowa i  przyjazna dla środowiska komunikacja miejska jest dla nas bardzo ważna. W trosce o mieszkańców i środowisko od lat podejmujemy liczne działania mające na celu szeroko pojętą jego ochronę przy jednoczesnej jak najlepszej organizacji transportu zbiorowego. PKM, jako spółka odpowiedzialna za to zadanie, systematycznie modernizuje tabor autobusowy, wyposaża go w coraz lepsze pojazdy i zapewnia coraz bardziej komfortową i  nowoczesną ofertę komunikacyjną dla mieszkańców, dbając jednocześnie o minimalizowanie emisji spalin do atmosfery – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann

Geneza PKM

PKM jako spółka prawa handlowego działa od 28 sierpnia 1997 r. Miasto Gliwice jest jej największym udziałowcem – posiada 83,53% udziałów. W tym roku świętuje 25-lecie, ale działa znacznie dłużej, tyle że wcześniej jako przedsiębiorstwo niekomunalne, a przez jakiś czas również jako część Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. 

Podstawowym zadaniem gliwickiego PKM-u jest wykonywanie zadań zleconych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w zakresie usług autobusowego transportu publicznego na liniach komunikacji miejskiej. Zajmuje się też m.in. sprzedażą paliw dla gliwickich podmiotów gospodarczych.

W spółce zatrudnionych jest 460 pracowników, z czego większość to kierowcy, którzy przewożą pasażerów 48 linii w zachodniej, centralnej i wschodniej części aglomeracji. Każdego dnia przemierzają 44 tys. km, z czego po Gliwicach ponad 24 tys. km. Przez 25 lat to ponad 300 mln przejechanych kilometrów.

PKM posiada własną stację paliw, halę Stacji Obsługi Pojazdów oraz plac parkingowy na 200 autobusów. 

– Najważniejsi dla nas są pasażerowie, dlatego staramy się, aby nasza praca usprawniała funkcjonowanie komunikacji w aglomeracji śląskiej i była świadczona na najwyższym poziomie. Dbamy o podnoszenie komfortu przejazdu wszystkich pasażerów, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi i osób starszych. Duży nacisk kładziemy na dbałość o środowisko i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na nasze otoczenie. Dlatego sukcesywnie wymieniamy tabor na pojazdy przyjazne środowisku korzystając m.in. ze wsparcia Miasta Gliwice i funduszy unijnych. Dziękuję naszym pracownikom za codzienne przyczynianie się do budowania komfortowego i ekologicznego transportu oraz troskę o satysfakcję pasażerów – mówi Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gliwicach.

Ciągłe zmiany na lepsze

PKM stale unowocześnia swoją infrastrukturę i wymienia tabor na wygodny, nowoczesny i przyjazny środowisku.

Obecnie w zasobach PKM jest 187 autobusów. Wraz z zakupem nowych pojazdów, stare są wycofywane z obiegu gliwickiego przedsiębiorstwa. Tylko w ostatnich dwóch latach spółka kupiła 15 hybrydowych autobusów przegubowych marki MAN, 10 niskopodłogowych autobusów marki Solaris Urbino oraz 10 autobusów elektrycznych Volvo, dla których wybudowano infrastrukturę niezbędną do ładowania. Przebudowano też plac parkingowy na terenie zajezdni. Autobusy są ciche, wygodne, nowoczesne, klimatyzowane, monitorowane, wyposażone w rozwiązania przyjazne osobom starszym, niepełnosprawnym i korzystającym z transportu z wózkami dla dzieci czy rowerami, z dobrym systemem ogrzewania oraz wygodnymi, ergonomicznymi siedziskami. Aby ta inwestycja i organizacja sprawnego transportu były możliwe, Miasto Gliwice aportem przekazało spółce PKM 39 mln zł, w tym 4 mln zł jako wkład w formie nieruchomości – siedziby spółki przy ul. Chorzowskiej. 

W latach 2016 – 2022 PKM Gliwice realizuje też projekty unijne i pozyskuje środki. W ramach projektu „Ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza poprzez odnowienie taboru autobusowego wraz z budową placu parkingowego” pozyskano ponad 34 mln zł. Z kolei z projektu „Zakup autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania” pozyskano około 27 mln zł. Obecnie przedsiębiorstwo ubiega się 
o dofinansowanie do projektu "Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Gliwicach poprzez zakup 17 autobusów hybrydowych", w którym ma szansę pozyskać ponad 18 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również